– Straciłem ojca – powiedział Associated Press papież Franciszek, chwaląc swojego poprzednika – który zmarł 31 grudnia 2022 roku w wieku 95 lat – jako „dżentelmena”.
Muzułmanie obecni są w Polsce od ponad 600 lat. Dziś ich liczbę w naszym kraju szacuje się na około 45 tysięcy. Dwie główne organizacje wyznaniowe, w których skupieni są wyznawcy islamu w Polsce, to Muzułmańskim Związek Religijny w RP oraz Liga Muzułmańska. Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki” jutro, 26 stycznia, obchodzony będzie XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które odbędą się w jezuickim Collegium Bobolanum w Warszawie, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować.
22 stycznia 2023 r. został poświęcony pierwszy na świecie kościół pw. Błogosławionych Męczenników Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka w Chimbote. Kościół mieści się we Franciszkańskim Centrum Duchowości „Pokój i Dobro” („Casa de retiro Paz y Bien”) w Chimbote (Peru), który prowadzą franciszkanie.
- Bycie homoseksualistą nie jest przestępstwem. To nie jest przestępstwo, ale jest to grzech. Trzeba odróżnić grzech od przestępstwa – powiedział w rozmowie z agencją Associated Press papież Franciszek.
W opublikowanym w środę wywiadzie papież Franciszek potępił niemiecką drogę synodalną jako elitarną, niepomocną i niosącą zagrożenie dla procesów kościelnych. – Niemieckie doświadczenie nie pomaga – powiedział papież Associated Press, zapytany o kontrowersyjny proces, wyjaśniając, że dialog powinien obejmować „cały lud Boży”.
Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki” obchodzony dziś jest XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które odbędą się w Warszawie, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.
„Wiem, komu uwierzyłem, * i pewien jestem, że ma On moc / zachować powierzone mi dobro aż do dnia sądu” - antyfona Psalmu 63 z jutrzni święta Nawrócenia św. Pawła.
– Wierzę głęboko, że modlitwa o pokój rzeczywiście przynosi taki pokój, który będzie trwały i będzie gwarantował możliwość spokojnego życia przez następne dziesięciolecia nam oraz przyszłym pokoleniom – powiedział prezydent Andrzej Duda w środę w Pałacu Prezydenckim na noworocznym spotkaniu z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce. Prezydent podziękował też wszystkim wspólnotom wyznaniowym za pomoc uchodźcom ukraińskim i Ukrainie, do którego to wsparcia – jak podkreślił – „nie trzeba było przekonywać”.
Rosyjska dziennikarka poinformowała w mediach społecznościowych o zaginięciu polskiego duchownego, proboszcza parafii katolickiej położonej w okolicach granicy z Ukrainą.
Media podały dziś, że dotychczasowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio został nominowany przez papieża Franciszka na rektora Papieskiej Akademii Kościelnej. Hierarcha opublikował list, w którym zwraca się do Polaków.
Ukraińskie dzieci ze Świętej Puszczy mają nową szkołę. Budynek powstał w dwa miesiące. W 10 klasach uczy się tutaj około 70 dzieci, w wieku od 6 do 15 lat. 24 stycznia nowa szkoła została uroczyście otwarta.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej papież skupił się na temacie Jezusa, który w swoim przepowiadaniu ogłasza ludziom radość, wolność i przejrzenie. Franciszek zwrócił się także do Polaków.
- Chrześcijanom w Nigerii zabrania się mówić, że są prześladowani – podkreśla ks. Aleksadner Dung, stypendysta Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który w Polsce odbywa studia doktoranckie na UKSW. Kapłan podaje przykład biskupa Sokoto podnoszącego, że bierność władz prowokuje terrorystów.
Dziś oficjalnie poinformowano o wyborze nowego trenera polskiej reprezentacji w piłce nożnej - jest nim dotychczasowy szkoleniowiec portugalskiej kadry - Fernando Santos. Jak się okazuje, trener Santos jest nie tylko zaangażowanym w życie Kościoła katolikiem, ale także znanym w swoim kraju ewangelizatorem.
Pastor Paweł Bartosik z Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku napisał listo otwarty do bp. Marcina Hintza z Kościoła ewangelicko-augsburskiego odnosząc się do niedawnego budzącego kontrowersje wywiadu, którego luterański duchowny udzielił Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Stolica Apostolska wyjaśniła, „że ani droga synodalna, ani żaden organ przez nią ustanowiony, ani żadna konferencja episkopatu nie ma kompetencji do ustanowienia «Rady Synodalnej» na poziomie krajowym, diecezjalnym lub parafialnym. List, podpisany przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina oraz prefektów Dykasterii ds. Nauki Wiary kardynała Luisa Ladarię SJ i Dykasterii ds. Biskupów kardynała Marca Ouelleta PSS, został opublikowany przez Konferencję Episkopatu Niemiec 23 stycznia 2023 r.
Kierujący obecnie Dykasterią Nauki Wiary hiszpański jezuita kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer 19 kwietnia ukończy 79 lat. W mediach rozpoczęły się spekulacje na temat nowego kandydata na to stanowisko. Według włoskich mediów, jednym z nich ma być kontrowersyjny niemiecki hierarcha, zwolennik tzw. "niemieckiej drogi synodalnej".
"Marzy mi się komunikacja kościelna, która „w centrum stawiałaby relację z Bogiem i z bliźnim, zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym, i która umiałaby raczej rozpalać płomień wiary, niż chronić popioły autoreferencyjnej tożsamości” – napisał papież Franciszek w orędziu z okazji 57. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. W dokumencie, zatytułowanym „Mówić z sercem. «Prawdziwie w miłości»”, wskazał, że „nie powinniśmy obawiać się głoszenia prawdy, nawet jeśli jest czasem niewygodna, ale czynienia tego bez miłości, bez serca”.
Dziś po raz czwarty, obchodzimy Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez papieża Franciszka. Jak podkreślił Ojciec Święty, celem inicjatywy jest by „w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
„Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś” (J 17, 20-23).