„W Szwecji religia wydaje się być postrzegana jako problem. Podejrzewamy, że władze tego kraju nie tylko pragną utrzymać świecki charakter państwa, ale także dążą do stworzenia świeckiego społeczeństwa, w którym religia jest czymś całkowicie prywatnym” – stwierdzili biskupi krajów skandynawskich zgromadzeni na swej sesji plenarnej w Hildesheim w pobliżu Hanoweru w Niemczech.
- Ukraina zwycięża nad niesprawiedliwym wrogiem - powiedział w swoim codziennym przesłaniu abp Światosław Szewczuk. Ubiegłej doby na całym terytorium Ukrainy ostrzelano różne miejscowości w 50 atakach rakietowych lub samolotowych. W samym Charkowie w czasie tej wojny jedna trzecia wszystkich budynków została już zniszczona. Równocześnie ukraińskie wojsko w ramach kontrofensywy wyzwoliło, licząc od 1 września, ponad 1000 km2 terytorium.
Sejm Łotwy ogłosił niezależność tamtejszego Kościoła prawosławnego od Patriarchatu Moskiewskiego. Inicjatorem tej zmiany ustawowej był prezydent Egils Levits.
„Manifest radykalnego transhumanizmu łudzi człowieka obietnicą uzyskania dzięki nauce możliwości osiągnięcia nieśmiertelności. Środkami realizacji tej obietnicy miałyby być: inżynieria genetyczna, sztuczna inteligencja i farmakologia” – pisze Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim w oświadczeniu "Transhumanizm a sztuczna inteligencja".
- Jestem wdzięczny za zaangażowanie królowej Elżbiety we wspieranie lepszego zrozumienia i relacji między Kościołem anglikańskim i Kościołem katolickim – oświadczył po śmierci brytyjskiej monarchini katolicki prymas całej Irlandii abp Eamon Martin. Zmarł w wieku 96 lat Elżbieta II była jednocześnie głową („najwyższym zarządcą”) anglikańskiego Kościoła Anglii.
Porwano ich i siłowo wcielono do wojska, gdy modlili się w kościele. Do tych dramatycznych uprowadzeń doszło, gdy żołnierze weszli do świątyni w Erytrei w trakcie trwania Mszy św.
"Królowa Elżbieta żyła wiarą chrześcijańską" - napisał na wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II arcybiskup westminsterski i przewodniczący episkopatu Anglii i Walii kardynał Vincent Nichols.
Przestawiony na forum czwartego zgromadzenia generalnego „drogi synodalnej” we Frankfurcie nad Menem tekst postulujący liberalizację nauczania Kościoła odnośnie seksualności nie uzyskał wymaganej większości 2/3 głosów biskupów i został odrzucony.
- Minionej doby znów toczyły się walki na całej linii frontu. Jest wielu zabitych i rannych. Na sam Charków spadło ubiegłej nocy pięć rosyjskich rakiet – mówił dziś w codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Podkreślił jednak, że Ukraina nadal stoi, walczy i modli się. Jej armia bohatersko broni kraju, a także zadaje wrogowi ciężkie straty.
We Frankfurcie nad Menem rozpoczynają się obrady czwartego zgromadzenia generalnego “Drogi Synodalnej” na temat przyszłości Kościoła katolickiego w Niemczech. Na posiedzeniu w dniach 8-10 września około 230 członków synodu omówi łącznie 14 referatów. Należą do nich teksty dotyczące kościelnej moralności seksualnej i obowiązku celibatu dla księży katolickich. Dziewięć z 14 dokumentów zostało skierowanych do drugiego czytania w zgromadzeniu synodalnym i tym samym mogą zostać przyjęte. I podobnie jak podczas poprzedniego zgromadzenia pojawią się z pewnością glosy krytyki z powodu zbyt przeładowanego porządku dziennego i zbyt krótkiego czasu na głosy w dyskusji, przypomniała niemiecka agencja katolicka KNA.
O tym, że Narodzenie Najświętszej Maryi Panny to święto nadziei mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Częstochowski biskup pomocniczy przewodniczył sumie odpustowej z udziałem częstochowskiej Kapituły Archikatedralnej, obchodzącej swój dzień patronalny.
- Najwięcej pomocy otrzymujemy od Kościoła, parafii i ludzi biednych, którzy odbierając coś sobie, przekazują to nam. […] To wsparcie pozwala dać potrzebującym Ukraińcom codzienny chleb – mówi w rozmowie z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa.
Podczas trwającej w rosyjskiej stolicy konferencji rosyjskich rabinów zaapelowano o pokój z Ukrainą.
Chiński prezydent Xi Jinping ma odwiedzić Kazachstan w tym samym dniu, w którym papież Franciszek będzie przebywał w tym środkowoazjatyckim kraju -zauważa agencja CNA. Kazachskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Xi spotka się z prezydentem Kazachstanu Kasymem Żormat Tokajewem 14 września, podczas trwania trzydniowej wizyty papieża w stolicy kraju, Nur-Sułtan. Zbieżne terminy wizyt Franciszka i Xi przypadają na czas, gdy Stolica Apostolska i Chiny prowadzą negocjacje w sprawie odnowienia tymczasowego porozumienia o mianowaniu biskupów w Chinach – zauważa CNA.
Obchody święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się na Jasnej Górze Procesją Maryjną (w środę o godz. 18.30), bezpośrednio po procesji sprawowano Eucharystię. Nocne czuwanie modlitewne przed swoim patronalnym świętem podjęli członkowie Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Suma odpustowa sprawowana będzie w Bazylice dziś o godz. 11.00. „Urodziny” Matki Bożej, nazywane też w tradycji polskiej MB Siewną, to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt i jeden z ważniejszych odpustów na Jasnej Górze.
Do dramatycznych wydarzeń doszło w jednym z afrykańskich krajów., gdzie muzułmańscy terroryści zaatakowali misjonarzy.
„Zachęcam was, abyście poznawali żywoty świętych waszego narodu i w ten sposób mogli rozpoznać, jak Pan Bóg prowadził was w przeszłości i czego oczekuje od was dzisiaj” – powiedział papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Nancy Pelosi – przewodnicząca Izby Reprezentantów, uważana obecnie za najbardziej wpływową katoliczkę w Stanach Zjednoczonych – określiła jako „grzeszne” ograniczanie kobietom dostępu do aborcji. W przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania panelowego z okazji Dnia Równości Kobiet 26 sierpnia oświadczyła, że wydany niedawno przez Sąd Najwyższy USA zakaz aborcji jest „uderzeniem w kobiety kolorowe oraz w kobiety i rodziny o niskich dochodach, jest po prostu grzeszny”.
Jessica Hanna jest matką czworga dzieci, gdy była w ciąży z ostatnim zdiagnozowano u niej raka piersi w fazie terminalnej. Lekarze doradzali jej aborcję, by mogła zawalczyć o własne życie. Odmówiła i wybrała leczenie nie zagrażające noszonemu pod sercem dziecku. Po porodzie okazało się, że nowotwór się cofnął. Jej uzdrowienie zostało zgłoszone jako cud do kanonizacji bł. brata Francisa Solanusa Casey’a, przy którego grobie modliła się w swoim rodzinnym Detroit.
Około 1200 zorganizowanych grup, które odwiedziły Laski, nie licząc indywidualnych pielgrzymów, setki próśb o relikwie, które trafiły już do ponad 100 miejsc w Polsce i zagranicą a przede wszystkim doświadczenie, że bł. m. Elżbieta prowadzi swoje zgromadzenie, że jest żywa i obecna – o takich m.in. owocach beatyfikacji, która miała miejsce już prawie rok temu mówi s. Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach. Jednym z marzeń siostry jest, by powstał film fabularny o Matce Czackiej.