Prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił uwagę, że hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan podkreśla wzajemny związek sprawiedliwości i pokoju, co jest szczególnie aktualne w kontekście toczącej się w Europie wojny. Kard. Kurt Koch zauważył, że to obecnie na Ukrainie chrześcijanie zabijają chrześcijan, szczególnie prawosławni prawosławnych.
Przez cały rok Caritas Polska prowadzi programy senioralne, takie jak „Na codzienne zakupy”, które docierają do tysięcy ubogich i potrzebujących osób starszych. Organizacja nieustannie aktywizuje seniorów i zachęca do traktowania ich z szacunkiem i życzliwością. W 2023 roku wśród podopiecznych Caritas są także seniorzy z ogarniętej wojną Ukrainy. 21 stycznia obchodzony jest Dzień Babci, a 22 stycznia - Dzień Dziadka.
Zapytany przez dziennikarzy o wyczekiwaną przez Ukrainę papieską wizytę w Kijowie, abp Gallagher udzielił dość jednoznacznej odpowiedzi, słowa te budzić mogą pewne kontrowersje.
Archidiecezja częstochowska udostępniła na swojej oficjalnej stronie list abp. Wacława Depo do wiernych, który zostanie odczytany w lokalnych kościołach w najbliższą niedzielę. Sprawa dotyczy kwestii statusu i działaności ks. Daniela Galusa oraz Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa. "... tak jak w Kościele nie ma takiej władzy, która mogłaby zmienić depozyt wiary i moralności przekazany nam przez Chrystusa, tak również nie ma innej pewnej drogi, która weryfikuje naszą świętość jak droga posłuszeństwa Kościołowi" - pisze arcybiskup.
- Nasi ojcowie i matki w wierze patrzą na nas z nieba i proszą, abyśmy razem szli po tej ziemi – powiedział Papież w przemówieniu do ekumenicznej delegacji z Finlandii.
W Wielkiej Brytanii zapowiada się wprowadzenie restrykcyjnego prawa karzącego wszelkie próby wpływu na zmianę orientacji seksualnej. Zaniepokojenie kształtem ustawy zgłaszają biskupi ze Szkocji.
Mjanmańskie wojsko spaliło kościół w wiosce od wieków zamieszkanej przez katolików i buddystów. Zniszczyło także klasztor sióstr franciszkanek i liczne domy. Jest to kolejna odsłona niszczycielskiej operacji wojskowej, trwającej w Mjanmie.
Na znaczenie dzieła Benedykta XVI dla wiary wskazuje Ojciec Święty we wprowadzeniu do opublikowanej przez Watykańską Drukarnię Wydawniczą (Libreria Editrice Vaticana) antologii tekstów zmarłego papieża seniora zatytułowanej „Bóg jest zawsze nowy” („Dio è sempre nuovo”). Zebrano w niej myśli zawarte w homiliach, katechezach i przemówienia wygłoszonych podczas jego pontyfikatu.
Elementy religijne powiązane z „obroną Świętej Rosji” i bezwzględnym atakiem na kraje Zachodu znalazły się w kazaniu wygłoszonym w uroczystość Objawienia Pańskiego przez patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla w soborze Objawienia Pańskiego w Moskwie. Zaznaczył on, że każde pragnienie zniszczenia Rosji posiadającej broń nuklearną będzie oznaczało koniec świata.
Za „niestosowną niedyskrecję” uznał kard. Christoph Schönborn publikację jego prywatnego listu do przyszłego papieża, który abp Georg Gänswein przytoczył w głośnej książce-wspomnieniu o Benedykcie XVI. Arcybiskup Wiednia wysłać miał ów list do kard. Ratzingera przed konklawe w 2005 roku.
Kościół rzymskokatolicki i papieże, prowadząc dialogi teologiczne z innymi wyznaniami chrześcijańskimi, podejmowali różne inicjatywy ukierunkowane na lepsze wzajemne poznanie się i zbliżenie. W tym „dialogu miłości” duże znaczenie miały gesty ekumeniczne, zwłaszcza przekazywanie cennych dla danej wspólnoty chrześcijańskiej relikwii. Poniżej wymieniamy 12 najważniejszych działań tego rodzaju, które wspierały kontakty ekumeniczne między Kościołami.
20 stycznia ma się ukazać we Włoszech zbiór kilkunastu tekstów, w tym niektórych dotąd niepublikowanych, w którym zebrano ostatnie refleksje teologiczne Benedykta XVI na temat celibatu kapłańskiego, dialogu islamsko-chrześcijańskiego czy nietolerancji wobec religii katolickiej – poinformowało wydawnictwo Mondadori. Większość tekstów powstała ok. 2018 r., ostatni w 2022 r. Książka nosi tytuł „Che cos'è il cristianesimo. Quasi un testamento spirituale” – „Duchowy prawie-testament”.
Przywykliśmy kojarzyć środowisko polskiego show-biznesu ze światopoglądem lewicowym, nie zawsze jest to jednak zgodne z prawdą. Członek i współzałożyciel znanego w całej Polsce Kabaretu Młodych Panów otwarcie przyznaje się do wiary, przyznaje także, iż u początków dorosłego życia był zakonnikiem.
Komunistyczna Korea Północna na pierwszym i Indie na ostatnim a między nimi osiem krajów muzułmańskich – oto pierwsza dziesiątka państw najbardziej wrogich chrześcijanom. Takie dane przynosi najnowszy Światowy Indeks Prześladowań, ogłaszany od 30 lat przez międzynarodową organizację obrony prześladowanych chrześcijan „Open Doors”. W sumie w 50 krajach, które uwzględnia raport, mieszka, według wyliczeń organizacji, ok. 760 mln chrześcijan, z których pond 360 mln pada ofiarami skrajnych bądź co najmniej bardzo poważnych prześladowań. Tylko w okresie od 1 października 2021 do 30 września 2022 zostało zamordowanych co najmniej 5.621 wyznawców Chrystusa z powodu ich wiary.
- Chodzi dosłownie o to, by życie uratować, by uratować człowieka, przywrócić to, co zostało w nim podeptane i zniszczone, co padło ofiarą przestępcy - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do szkolących się w Gnieźnie delegatów i delegatek zakonnych ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Jeśli najmłodsi nie dostaną od nas do ręki książki, to ktoś inny poda im karabin - mówi ks. prof. Waldemar Cisło dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przypomina papieską intencję modlitewną na styczeń 2023 roku, która mówi o roli wychowawców.
W poniedziałek wieczorem w domu spokojnej starości w Tulonie, na południu Francji zmarła w wieku 118 lat siostra André. Była nauczycielką i pielęgniarką, urodziła się w 1904 roku w regionie Gard we Francji. Była najstarszą kobietą we Francji i zarazem najstarszą odnotowaną osobą żyjącą na świecie.
Do pasterskiej gorliwości kapłanów i troski o osoby oddalające się od Kościoła zachęcił papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
„Nasz Ojciec w niebie tylko o to prosi, żebyśmy się nawzajem kochali i przyjaźnili” - mówił w Siedlcach rabin Boaz Pash z Jerozolimy, gość specjalny centralnych obchodów XXVI Dnia Judaizmu. Wykład rabina skierowany był zwłaszcza do katechetów i liderów wspólnot.
Pod hasłem "Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości" (por. Iz 1,17) w dniach od 18 do 25 stycznia obchodzony będzie kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zgodnie z tradycją, wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchają homilii przedstawicieli innych Kościołów. Nabożeństwo centralne tegorocznego Tygodnia odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia, o godz. 15.00 w archikatedrze lubelskiej.