Papież inaugurował katedrę ekologii na Uniwersytecie Laterańskim: Nasz wspólny dom domaga się ochrony Wiadomości
Papież inaugurował katedrę ekologii na Uniwersytecie Laterańskim: "Nasz wspólny dom domaga się ochrony"

Dziś papież Franciszek dokonał inauguracji katedry ekologii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Ośrodek będzie działać w porozumieniu z ekumenicznym Patriarchatem Konstantynopola oraz z ONZ. Papież zaznaczył, że nasz wspólny dom wymaga od nas ochrony i uleczenia.

Święto Matki Bożej Różańcowej. W podzięce za triumf chrześcijan nad Turkami Wiadomości
Święto Matki Bożej Różańcowej. W podzięce za triumf chrześcijan nad Turkami

Dziś w Kościele katolickim obchodzone jest święto Matki Bożej Różańcowej ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty krajów chrześcijańskich nad wojskami Imperium Osmańskiego. Bitwę stoczono 7 października 1571 roku.

Przewodniczący KEP zawierzył Naród i Kościół w Polsce św. Józefowi. Papież kieruje do Polaków specjalne słowa Wiadomości
Przewodniczący KEP zawierzył Naród i Kościół w Polsce św. Józefowi. Papież kieruje do Polaków specjalne słowa

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki dokonał w czwartek aktu Zawierzenia Narodu Polskiego i Kościoła w Polsce świętemu Józefowi.

[video] Prof. Bańka: Być katolikiem, to być w wierności, w jedności i w posłuszeństwie Ojcu Świętemu Wiadomości
[video] Prof. Bańka: "Być katolikiem, to być w wierności, w jedności i w posłuszeństwie Ojcu Świętemu"

Pod koniec sierpnia br. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało o wyznaczeniu przez przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego, świeckiego delegata Kościoła na otwarcie procesu synodalnego. Jest nim prof. Aleksander Bańka, który jako jeden z dziesięciu delegatów świeckich z Europy niedługo wyjeżdża do Rzymu na otwarcie drogi synodalnej.

Abp Górzyński o  wizycie ad limina: Pojawiał się  temat powołań, ewangelizacji oraz nadużyć seksualnych Wiadomości
Abp Górzyński o wizycie ad limina: Pojawiał się temat powołań, ewangelizacji oraz nadużyć seksualnych

Rozmowy w watykańskich kongregacjach i dykasteriach dotyczą spraw zarządzania Kościołem. Pojawiał się m.in. temat powołań, ewangelizacji oraz nadużyć seksualnych przez duchownych w kontekście formacji do kapłaństwa - powiedział w środę abp Józef Górzyński podczas konferencji prasowej związanej z wizytą polskich biskupów ad limina apostolorum.

Watykan. Trybunał uniewinnił oskarżonych w głośnej sprawie nadużyć seksualnych w preseminarium Wiadomości
Watykan. Trybunał uniewinnił oskarżonych w głośnej sprawie nadużyć seksualnych w preseminarium

Ksiądz Gabriele Martinelli, główny oskarżony w zakończonym w środę przed Trybunałem w Watykanie procesie w sprawie nadużyć seksualnych w Presemirium Piusa X, został uniewinniony z powodu braku dowodów przemocy - brzmi uzasadnienie wydanego wyroku.

Papież: To nasza hańba, moja hańba. Jest to czas wstydu Wiadomości
Papież: "To nasza hańba, moja hańba. Jest to czas wstydu"

Dziś, podczas środowej audiencji generalnej, Papież podjął temat opublikowanego wczoraj raportu ukazującego skalę nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele we Francji. Padły mocne słowa.

Przewodniczący Episkopatu Francji: To my mieliśmy kolonie, nie zrzucajmy winy na Europę Wschodnią Wiadomości
Przewodniczący Episkopatu Francji: To my mieliśmy kolonie, nie zrzucajmy winy na Europę Wschodnią

Abp Éric de Moulins-Beaufort, przewodniczący Episkopatu Francji, komentował sprawę sporów dotyczących podejścia do migracji w Europie. Członkowie episkopatów krajów europejskich obradowali w ramach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Hierarchowie skupiali się na zagadnieniu braterstwa.

O. Leon Knabit: Odnówmy różaniec, a będziemy mieli mniej lęku wobec trudnych chwil, które mogą nas czekać w najbliższym czasie Wiadomości
O. Leon Knabit: "Odnówmy różaniec, a będziemy mieli mniej lęku wobec trudnych chwil, które mogą nas czekać w najbliższym czasie"

Sędziwy 91-letni benedyktyn z Tyńca, o. Leon Knabit OSB, kochany przez miliony Polaków, autor dwudziestu książek o tematyce duchowej i poczytnego bloga zwraca uwagę czytelników na pokój płynący z modlitwy różańcowej.

Caritas i przygraniczne parafie pomagają migrantom Wiadomości
Caritas i przygraniczne parafie pomagają migrantom

"Specjalne pakiety pomocowe przygotowane dla uchodźców przez Caritas Polska trafią do kościołów na terenach objętych stanem wyjątkowym i do Straży Granicznej" - informuje Caritas.

Wstrząsający raport francuskiej komisji. Ponad 200 tys. nieletnich było ofiarami wykorzystywania Wiadomości
Wstrząsający raport francuskiej komisji. Ponad 200 tys. nieletnich było ofiarami wykorzystywania

Przez ostatnie 70 lat we Francji ok. 216 tys. nieletnich było ofiarami wykorzystywania seksualnego przez katolickich księży i zakonników - wynika z ogłoszonego tam we wtorek raportu niezależnej komisji.

W listopadzie beatyfikacja straconego przez hitlerowców ks. Jana Machy Wiadomości
W listopadzie beatyfikacja straconego przez hitlerowców ks. Jana Machy

Prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro będzie przewodniczył zaplanowanej na 20 listopada w Katowicach uroczystości beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy - śląskiego duchownego straconego w 1942 r. przez hitlerowców.

KEP: Wizyta ad limina w Watykanie. Podjęto temat sytuacji małżeństw, rodzin i młodych Wiadomości
KEP: Wizyta ad limina w Watykanie. Podjęto temat sytuacji małżeństw, rodzin i młodych

Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia i Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji odwiedzili w poniedziałek polscy biskupi w ramach wizyty ad limina apostolorum. Jednym z tematów rozmów była kwestia sytuacji małżeństw, rodzin i młodych – poinformował bp Jan Wątroba.

Ks. Isakowicz-Zaleski o francuskim raporcie: Będzie wstrząs, ale oczyszczający. A w Polsce? Omerta Wiadomości
Ks. Isakowicz-Zaleski o francuskim raporcie: "Będzie wstrząs, ale oczyszczający. A w Polsce? Omerta"

Jutro we Francji ogłoszony zostanie raport niezależnej komisji dotyczący wykorzystywania seksualnego, według wszelkich przecieków i zapowiedzi, raport nie będzie wyglądał optymistycznie. Do sprawy odniósł się ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Przewodniczący KEP: Prawo i obowiązek obrony granic państwowych daje się pogodzić z niesieniem pomocy ludziom Wiadomości
Przewodniczący KEP: "Prawo i obowiązek obrony granic państwowych daje się pogodzić z niesieniem pomocy ludziom"

Dziś przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystosował apel ws. pomocy humanitarnej dla migrantów. Abp Gądecki pisze, że "w obliczu wydarzeń na polskiej granicy i niedawnego Dnia Migranta" czuje się zobowiązany do przypomnienia chrześcijańskich powinności względem przybyszów. "Jako chrześcijanie musimy być bowiem przekonani, że prawo i obowiązek obrony granic państwowych daje się pogodzić z niesieniem pomocy ludziom, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji „bez wyjścia” jako zakładnicy geopolitycznych rozgrywek niektórych polityków" - napisał hierarcha.

[FRAGMENTY] Bóg zawsze słyszy, nawet gdy.... Dziennik więzienny kardynała Pella, bezpodstawnie skazanego za molestowanie Wiadomości
[FRAGMENTY] "Bóg zawsze słyszy, nawet gdy...". Dziennik więzienny kardynała Pella, bezpodstawnie skazanego za molestowanie

Już w październiku polska premiera pierwszej części głośnego już na całym świecie Dziennika więziennego kard. George’a Pella! Kardynał Pell to były ordynariusz Sydney i prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii. Spędził 400 dni w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Bezpodstawnie skazano go na sześć lat więzienia za rzekome molestowanie dwóch nastoletnich chórzystów. Mimo że miał możliwość skorzystania z immunitetu dyplomatycznego, nie zrobił tego i poddał się procesowi, od początku wnosząc, iż jest niewinny, i wierząc, że prawda się obroni. Po skandalicznym procesie, wielkiej nagonce mediów i drugiej apelacji 7 kwietnia 2020 roku został uniewinniony jednomyślnym orzeczeniem Sądu Najwyższego.

[Tylko u nas]  Aleksandra Jakubiak OV: Roześmiany Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Roześmiany

„Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego.A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je” (Mk 10, 13-16).

Kard. Nycz: Małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety - nie wolno szukać innej definicji Wiadomości
Kard. Nycz: Małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety - nie wolno szukać innej definicji

Nie wolno i nie ma potrzeby szukać innej definicji małżeństwa, czy wręcz redefiniować małżeństwa, ponad to, że jest to w zamiarze Boga związek mężczyzny i kobiety pobłogosławiony przez Stwórcę - powiedział w niedzielę w Warszawie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

[video] Ewangelia na XXVII Niedzielę Zwykłą z komentarzem Wiadomości
[video] Ewangelia na XXVII Niedzielę Zwykłą z komentarzem

"Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie". Komentarz o. Łukasz Wiśniewski OP.

Tomasz Terlikowski o sprawie abp. Paetza: Trwa pisanie historii na nowo Wiadomości
Tomasz Terlikowski o sprawie abp. Paetza: "Trwa pisanie historii na nowo"

Sprawa zaczęła się od opublikowanych w sieci postów ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, w których upublicznił on list, skierowany do nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, w którym autor - według informacji podanych przez ks. Isakowicza-Zaleskiego osoba świecka - składa zawiadomienie o możliwości popełnienia działań lub zaniechań mających na celu uniknięcia wszczęcia postępowania przeciw duchownemu [abp. Juliuszowi Paetzowi - red.]. Zarzut ten stawiany jest abp. Markowi Jędraszewskiemu, metropolicie krakowskiemu, dawnemu biskupowi pomocniczemu Archidiecezji Poznańskiej.

Emerytury
Stażowe