Watykan: Polka odznaczona krzyżem Pro Ecclesia et Pontefice Wiadomości
Watykan: Polka odznaczona krzyżem Pro Ecclesia et Pontefice

Anna Beata Kielech, która przez ostatnich 13 lat pracowała w Sekretariacie Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, została odznaczona papieskim krzyżem Pro Ecclesia et Pontefice, przyznawanym w dowód uznania za zasługi dla Kościoła. Odznaczenie przyjęła w rocznicę urodzin papieża Polaka, z rąk kard. Stanisława Ryłki.

Napadnięto i obrabowano kardynała Wiadomości
Napadnięto i obrabowano kardynała

Do bulwersującego incydentu doszło kilka dni temu w stolicy Brazylii, gdzie złodzieje napadli i obrabowali metropolitę i jego szofera. Skradziono nawet pierścień biskupi i pastorał.

Wiadomości
103. rocznica urodzin Jana Pawła II

Dzisiaj, 18 maja mija 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.

Dyrektor Centrum Heschela pełnomocnikiem rektora KUL ds. judaizmu Wiadomości
Dyrektor Centrum Heschela pełnomocnikiem rektora KUL ds. judaizmu

Ks. prof. Mirosław S. Wróbel został Pełnomocnikiem Rektora KUL ds. Relacji Katolicko-Żydowskich i Badań Naukowych w Ziemi Świętej. Na stanowisku dyrektora Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela zastąpi go ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL. Wręczenie nominacji odbyło się w środę 17 maja w rektoracie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Jako Polacy jesteśmy JP2 winni badania. Rusza projekt badawczy o krakowskim etapie życia Karola Wojtyły Wiadomości
"Jako Polacy jesteśmy JP2 winni badania". Rusza projekt badawczy o krakowskim etapie życia Karola Wojtyły

Kwerendę źródłową w kilkudziesięciu archiwach kościelnych i państwowych w Polsce i za granicą przewiduje projekt naukowo-badawczy “Biografia Karola Wojtyły. Okres krakowski 1938–1978”. List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego dyrektor placówki Piotr Dmitrowicz oraz prof. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który pokieruje zespołem badawczym.

Kard. Ruini o Janie Pawle II: Nauczył mnie ufać mocy Ewangelii Wiadomości
Kard. Ruini o Janie Pawle II: Nauczył mnie ufać mocy Ewangelii

Emerytowany przewodniczący włoskiego episkopatu i wieloletni współpracownik papieża Jana Pawła II, kard. Camillo Ruini, obchodził wczoraj 40. rocznicę posługi biskupiej. Przy tej okazji hierarcha wspomniał o papieżu z Polski.

Papież do Polaków: Polecajmy św. Andrzejowi Boboli wszystkie trudne sprawy waszej ojczyzny i innych krajów [video] wideo
Papież do Polaków: Polecajmy św. Andrzejowi Boboli wszystkie trudne sprawy waszej ojczyzny i innych krajów [video]

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie Franciszek zwrócił szczególną uwagę na nieocenioną wartość ludzkiej pracy oraz na zło, które płynie z niesprawiedliwości społecznej. Papież zwrócił się także do Polaków.

Wzrasta liczba chrześcijan w Japonii. Jest ich już blisko dwa miliony Wiadomości
Wzrasta liczba chrześcijan w Japonii. Jest ich już blisko dwa miliony

Wśród mieszkańców Japonii rośnie liczba chrześcijan, przy jednoczesnym spadku liczby buddystów i szintoistów. Poinformowała o tym 16 maja włoska agencja SIR powołując się na raport Państwowej Agencji ds. Kultury za 2022 rok.

Tegoroczną laureatką Nagrody Templetona została kobieta Wiadomości
Tegoroczną laureatką Nagrody Templetona została kobieta

Nagroda Templetona przyznawana jest co roku za „wyjątkowy wkład w afirmację duchowego wymiaru życia poprzez spostrzeżenie, odkrycie lub prace praktyczne”. Ustanowiona została ona w 1972 roku przez sir Johna Templetona, obecnie przyznaje ją fundacja jego imienia. Przez wiele lat wręczał ją książę Filip w Pałacu Buckingham. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się naukowcy, ludzie kultury, społecznicy np. Matka Teresa z Kalkuty, abp Desmond Tutu, Aleksandr Sołżenicyn, kard. Leo Suerens, ks. Michał Heller, król Jordanii Abdullah II, ks. Tomáš Halík. W tym roku nagroda wyniosła ponad 1.3 mln dolarów.

Wybrano nowego sekretarza generalnego KWP Zakonów Męskich w Polsce Wiadomości
Wybrano nowego sekretarza generalnego KWP Zakonów Męskich w Polsce

Zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce potwierdziło wybór Konsulty z 15 maja 2023 roku, która po zakończeniu kadencji Sekretarza Generalnego KWPZM o. Kazimierza Malinowskiego OFMConv zaproponowała na to stanowisko ks. Dariusza Bartochę SDB. O. Malinowski był Sekretarzem Generalnym KWPZM od 2008 roku.

Program pilotażowy - Pierwsza Komunia inaczej. Czy przyjmie się w całej Polsce? [wywiad] Wiadomości
Program pilotażowy - Pierwsza Komunia inaczej. Czy przyjmie się w całej Polsce? [wywiad]

Przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej poprzez przygotowanie rodziców i zaangażowanie ich w formację religijną własnych dzieci – tak można byłoby podsumować założenia programu przygotowania do pełnego uczestnictwa we Mszy św., który realizowany był od września 2022 r. w formie pilotażu w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w podwarszawskiej Zielonce we współpracy z Wydziałem Teologicznym UKSW. Program przejęty został z archidiecezji poznańskiej, gdzie działa już od 13 lat. – Głoszenie z ambony już nie wystarcza. Trzeba iść dalej, głębiej. Widzimy w tym programie szansę na budzenie wiary, na ewangelizację – podkreślają w rozmowie z KAI ks. prof. Tomasz Wielebski z UKSW oraz Roman Wojciechowski, diakon stały, inicjator Kursu Wiedzy Biblijnej i Teologicznej oraz Kursu dla katechistów parafialnych, katechista - prowadzący jedną z grup w Zielonce.

Moskiewski sąd kościelny wydalił księdza ze stanu duchownego. Bulwersujący powód Wiadomości
Moskiewski sąd kościelny wydalił księdza ze stanu duchownego. Bulwersujący powód

Prawosławny sąd eparchialny (diecezjalny) w Moskwie usunął ze stanu kapłańskiego ks. Joana Kowala z parafii Świętego Apostoła Andrzeja w podstołecznej miejscowości Lublino za to, że "samowolnie zmienił tekst modlitwy «Za Świętą Ruś»". Wyrok nabierze mocy prawnej po zatwierdzeniu go przez kierującego tą eparchią, czyli patriarchę Cyryla.

Święto św. Andrzeja Boboli – „niezwyciężonego bohatera Chrystusowego”, patrona Polski Wiadomości
Święto św. Andrzeja Boboli – „niezwyciężonego bohatera Chrystusowego”, patrona Polski

Dziś (16 kwietnia), przypada w Polsce święto św. Andrzeja Boboli. Ten XVII-wieczny jezuicki męczennik, patron Polski, kilka razy był niemal zupełnie zapomniany – ostatnio w latach PRL, kiedy komuniści rugowali wszelkie przejawy pamięci o nim. Kilka razy jego kult ożywał. Ostatnio również zatacza coraz szersze kręgi. Co ciekawe, niekiedy przyczyniał się do tego sam św. Andrzej, ukazując się różnym osobom wiele lat po swojej śmierci.

Paraklet w Starym Testamencie [video] Wiadomości
Paraklet w Starym Testamencie [video]

Paraklet – słowo, które nie zostało przetłumaczone. Pojawia się w greckich tłumaczeniach Biblii hebrajskiej jeszcze sprzed czasów Jezusa i w aramejskim tłumaczeniu tekstu z I wieku. Kiedy więc pierwsi żydowscy uczniowie Chrystusa słyszeli słowo Paraklet, nie było ono im obce, ale sprawiało, że natychmiast jak symfonia rozbrzmiewały w nich wszystkie biblijne skojarzenia – o tym, jak rozumieć to greckie słowo w perspektywie Starego Testamentu i dlaczego w tłumaczeniach na różne języki pozostało ono w oryginale pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich.

Nowa „konstytucja” Państwa Watykańskiego Wiadomości
Nowa „konstytucja” Państwa Watykańskiego

W Watykanie ogłoszono nową ustawę zasadniczą Państwa Watykańskiego, która będzie obowiązywać od 7 czerwca bieżącego roku.

Komentarz biblisty do Ewangelii: Co to znaczy, że Bóg jest Parakletem? Wiadomości
Komentarz biblisty do Ewangelii: Co to znaczy, że Bóg jest Parakletem?

Paraklet to jedno z określeń Ducha Świętego. Posiada wiele znaczeń: obrońca, adwokat, orędownik, wspomożyciel, pocieszyciel. O tym, dlaczego to określenie pokazuje wielką miłość Boga do nas pisze biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik w komentarzu na niedzielę 14 maja.

Franciszek: bądźmy posłuszni Duchowi Świętemu i wrażliwi na Jego obecność Wiadomości
Franciszek: bądźmy posłuszni Duchowi Świętemu i wrażliwi na Jego obecność

Do posłuszeństwa Duchowi Świętemu i wrażliwości na Jego obecność zachęcił papież w rozważaniu przed wielkanocną modlitwą Regina Caeli.

Ewangelia na VI Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na VI Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video]

"Będę prosił Ojca a da wam Ducha Prawdy". Kazanie do dzisiejszej Ewangelii - o. Adam Szustak OP.

Zełenski: „Zachowując cały szacunek dla Jego Świątobliwości, nie potrzebujemy mediatorów... Wiadomości
Zełenski: „Zachowując cały szacunek dla Jego Świątobliwości, nie potrzebujemy mediatorów..."

„Zachowując cały szacunek dla Jego Świątobliwości, nie potrzebujemy mediatorów, potrzebujemy sprawiedliwego pokoju”. powiedział w programie Porta a Porta włoskiej telewizji publicznej RAI ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski.

40-minutowa rozmowa prezydenta Zełenskiego z papieżem Franciszkiem Wiadomości
40-minutowa rozmowa prezydenta Zełenskiego z papieżem Franciszkiem

Prezydent Wołodymyr Zełenski został powitany w Watykanie o godz. 16.10 przez regnesa Domu Papieskiego, o. Leonarda Sapienzę. Natomiast Ojciec Święty wyszedł jemu naprzeciw i przywitał w drzwiach auli Pawła VI. „Dziękuję za tę wizytę” - powiedział Franciszek, a co Zełenski odpowiedział „To wielki zaszczyt że tutaj jestem”. Przybył ubrany w wojskowe spodnie i bluzę również na to spotkanie. Jego rozmowa z papieżem trwała 40 minut. Tłumaczył o. Marek Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Emerytury
Stażowe