Próby zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, Synod o synodalności i beatyfikacja Rodziny Ulmów – to główne tematy 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 13–14 marca w Warszawie.
Media obiegła dziś informacja o zakończeniu badań nad okolicznościami śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Wyniki dochodzenia wskazują na to, że kapłan został zamordowany przez służby PRL-u poprzez podanie trujących substancji.
Benedykt XVI dla wielu członków Kościoła był emanacją tradycyjnego, konserwatywnego podejścia do wiary, do sfery sacrum. Jego śmierć stała się przyczynkiem do refleksji nad przyszłością Kościoła, a jego przeszłość i decyzja o rezygnacji z piastowania papieskiego urzędu wciąż rozpalają wyobraźnię wiernych. Właśnie ukazała się pierwsza polska biografia Josepha Ratzingera publikowana przez wydawnictwo Biały Kruk.
„Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!». A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi, i krocząc po wodzie, przyszedł do Jezusa” (Mt 14, 28-29).
13 marca przypada 10. rocznica wyboru Franciszka na papieża. Poniżej publikujemy listę najważniejszych wydarzeń obecnego pontyfikatu uznanych za najważniejsze w minionej dekadzie.
Na pierwszym kanale telewizji publicznej, w programie "Między Niebem a Ziemią", przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się do głośnych medialnie
Jezus spragniony miłości gasi nasze pragnienie miłością – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.
Spotkanie Jezusa z Samarytanką. Komentarz biblijny - ks. Paweł Rytel-Andrianik; kazanie - o. Krzysztof Pałys OP.
Lista domniemanych księży pedofilów, którzy mają wciąż posługiwać w strukturach Kościoła w stolicy Portugalii, jest nieprawdziwa - podały władze cytowanej w piątek przez media archidiecezji Lizbony.
W katedrze w Gliwicach zakończyła się uroczystość udzielenia sakry biskupiej oraz ingres nowego biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu hierarchów, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. 62-letni bp Sławomir Oder jest trzecim biskupem diecezji gliwickiej, utworzonej w 1992 roku.
- Polacy powinni czuć się niezwykle dumni z tego, że ich naród wydał postać tak wybitną jaką był Jan Paweł II, który dał nowe oblicze temu krajowi zarówno w znaczeniu duchowym, kulturowym, jak i dziejowym, przyczyniając się wydatnie do zburzenia murów komunizmu w Polsce i w Europie – mówi w rozmowie z KAI abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Dodaje, że jako „duchowy syn Jana Pawła II”, który 25 lat temu wyświęcił go na biskupa, „czuje się osobiście bardzo dotknięty wrogością wobec jego osoby”.
Uczestnicy V Zgromadzenia Plenarnego niemieckiej drogi synodalnej wbrew wyraźnemu stanowisku Dykasterii Nauki Wiary opowiedzieli się za wprowadzeniem w Kościele katolickim w Niemczech możliwości błogosławienia par homoseksualnych.
Wielki Post to czas bardzo osobisty, czas oczekiwania, czas ukrycia, czas działania… Te 40 dni to także czas spotkania. Dlatego po raz kolejny zapraszamy Was do stołu… spotkania, karmienia się i dzielenia. Przy stole usiądzie Józef Broda z Tym, który jest ważny, nawet najważniejszy, który kocha miłością przez wielkie M… z Bogiem.
Krakowska kuria wydała dziś oficjalne oświadczenie w sprawie kontrowersji medialnych dotyczących postępowania kard. Karola Wojtyły wobec duchownych z zarzutami pedofilskimi. Komunikat sygnowany jest przez dyrektora Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej, ks. Łukasza Michalczewskiego.
Wiele wniosków sformułowanych w książce Ekke Overbeeka „Maxima culpa” to nadinterpretacja – twierdzi red. Tomasz Krzyżak, który również bada źródła wykorzystane przez autora książki. Jego zdaniem analiza tych źródeł wcale nie musi prowadzić do formułowanych przez Overbeeka jednoznacznych wniosków. Zarzuca też autorowi braki w kwerendzie oraz błędy, niedopowiedzenia i przede wszystkim – ahistoryzm.
Z historyczną wizytą przyjedzie do Pekinu biskup Hongkongu Stephen Chow. Jego pięciodniowa wizyta w diecezji pekińskiej rozpocznie się 17 kwietnia.
Arcybiskup Georg Gänswein zapewnił w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Bild", że po śmierci Benedykta XVI, jego prywatna korespondencja niemal w całości trafiła do niszczarki. Była to odpowiedź na zapis w testamencie papieża-seniora.
Patrzcie na Kościół jako na wspólnotę nadziei i życia, wspólnotę, która prowadzi nie do doskonałości, ale do świętości. Nie mylcie tych pojęć – mówił bp Damian Muskus OFM do młodych, którym udzielił sakramentu bierzmowania w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach. Jak podkreślał, święci nie byli wolni od pomyłek i upadków.
W Wielkiej Brytanii coraz częściej łamane jest podstawowe prawo człowieka: do wyznawania swojej wiary. Media opisują historię mężczyzny, któremu grozi wyrok z powodu modlitwy prowadzonej publicznie, w całkowitej ciszy.
Po burzliwej debacie w komisji kultury i środków przekazu oraz na sali plenarnej Sejm przyjął w czwartek uchwałę "w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II". Jej podstawą były osobne projekty zgłoszone wcześniej przez PiS i Koalicję Polską. "Jako posłanki i posłowie wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich obywateli, którzy stanęli w obronie św. Jana Pawła II. Zrobili to zarówno ludzie dalecy od Kościoła, jak i ci, którzy do niego należą i od lat walczą o naprawienie błędów popełnianych po ujawnieniu nadużyć" - brzmi fragment uchwały. Głosowanie poprzedziła niezapowiadana wcześniej emisja fragmentu filmu o wizycie Jana Pawła II w Sejmie RP 11 czerwca 1999 r.