Marko Rupnik wydalony z zakonu jezuitów Wiadomości
Marko Rupnik wydalony z zakonu jezuitów

Dziś poznaliśmy finał sprawy o. Marko Rupnika, słoweńskiego jezuity i autora licznych mozaik o charakterze sakralnym. 14 czerwca br. został on wydalony z zakonu.

Wiadomości
Papież polecił abp. Gänsweinowi powrót do macierzystej diecezji

28 lutego 2023 r. abp Georg Gänswein zakończył swoją posługę prefekta Domu Papieskiego. Ojciec Święty zarządził, aby abp. Gänswein tymczasowo powrócił do macierzystej diecezji z dniem 1 lipca - czytamy w komunikacie Stolicy Apostolskiej.

Anglikański biskup zostanie przyjęty do Kościoła katolickiego Wiadomości
Anglikański biskup zostanie przyjęty do Kościoła katolickiego

Kolejny biskup Kościoła anglikańskiego zostanie przyjęty do pełnej komunii Kościoła katolickiego w ramach Ordynariatu Personalnego Matki Bożej z Walsingham.

Papież wzywa ONZ do odrzucenia wojny i ostrzega przed regresem w historii Wiadomości
Papież wzywa ONZ do odrzucenia wojny i ostrzega przed regresem w historii

Ojciec Święty skierował dziś przesłanie do Rady Bezpieczeństwa ONZ, ostrzegając przed „regresem” w historii w obliczu nasilenia się konfliktów zbrojnych na całym świecie. Jego słowa odczytał w Nowym Jorku abp Paul R. Gallagher, Sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi.

Apel Przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny: “Katolik nie może być obojętny na przemoc wobec dzieci” Wiadomości
Apel Przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny: “Katolik nie może być obojętny na przemoc wobec dzieci”

“To fakty straszne i szokujące” - powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel odnosząc się do przypadków zabójstw dzieci w ich własnych rodzinach. “Katolik nie może być obojętny na przemoc wobec dzieci” - podkreślił przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. Jednocześnie zaapelował do wspólnoty Kościoła o wyczulenie na wszelkie symptomy, które mogłyby wskazywać, że dzieciom dzieje się krzywda.

Afryka protestuje przeciw uzależnianiu pomocy od promowania aborcji Wiadomości
Afryka protestuje przeciw uzależnianiu pomocy od promowania aborcji

Afrykańscy liderzy polityczni i religijni apelują do władz Stanów Zjednoczonych, by programów zapobiegania epidemii HIV nie łączyły z promowaniem aborcji.

Wiadomo, kiedy najprawdopodobniej przypadnie liturgiczne wspomnienie Rodziny Ulmów Wiadomości
Wiadomo, kiedy najprawdopodobniej przypadnie liturgiczne wspomnienie Rodziny Ulmów

Abp Adam Szal poinformował dziś, jaką datę zaproponowano Stolicy Apostolskiej jako liturgiczne wspomnienie zamordowanej przez Niemców Rodziny Ulmów, której beatyfikacja odbędzie się w tym roku.

Nowe informacje o stanie zdrowia papieża Wiadomości
Nowe informacje o stanie zdrowia papieża

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało nowe informacje o stanie zdrowia papieża Franciszka.

Franciszek: Rzeka ubóstwa płynie przez nasze miasta, aż występuje z brzegów; nie odwracaj twarzy od biedaka Wiadomości
Franciszek: Rzeka ubóstwa płynie przez nasze miasta, aż występuje z brzegów; nie odwracaj twarzy od biedaka

„Niech nasza troska o ubogich będzie zawsze nacechowana ewangelicznym realizmem” napisał Ojciec Święty w Orędziu na Światowy Dzień Ubogich. Jest on obchodzony w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. W tym roku przypadnie ona 19 listopada.

Frombork: biskupi odprawili Mszę św. w intencji Mikołaja Kopernika i modlili się przy jego grobie Wiadomości
Frombork: biskupi odprawili Mszę św. w intencji Mikołaja Kopernika i modlili się przy jego grobie

Mikołaj Kopernik był zarówno genialnym astronomem, jak i człowiekiem głębokiej wiary, który łączy w sobie fides et ratio - podkreślił abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej we wtorek podczas Mszy św. w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP we Fromborku. Uroczysta Eucharystia koncelebrowana była przez biskupów zgromadzonych w pobliskim Lidzbarku Warmińskim na 395. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski. Po niej biskupi modlili się przy grobie wielkiego astronoma.

KE przyznała „europejskiego Oskara konserwatorom ołtarza Wita Stwosza Wiadomości
KE przyznała „europejskiego Oskara" konserwatorom ołtarza Wita Stwosza

Konserwacja ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej została nagrodzona Europejską Nagrodą Dziedzictwa. Tegorocznych laureatów ogłosiły we wtorek Komisja Europejska i Europa Nostra.

Pierwszy satelita Watykanu trafił na orbitę Wiadomości
Pierwszy satelita Watykanu trafił na orbitę

Sukcesem zakończył się start pierwszego watykańskiego satelity Spei Satelles, czyli „strażnika nadziei”. Wystartował on z amerykańskiej bazy w Vandberg wynosząc na orbitę pierwszą w historii nanoksiążkę Papieża Franciszka.

Święty Antoni – kaznodzieja z drzewa orzechowego Wiadomości
Święty Antoni – kaznodzieja z drzewa orzechowego

Podobno głosił kazania, siedząc w konarach orzechowego drzewa w pobliżu Padwy, gdzie dziś znajduje się niewielki kościółek Sant’Antonio di Noce. Kościół katolicki wspomina 13 czerwca w liturgii św. Antoniego Padewskiego – Doktora Kościoła, jednego z najpopularniejszych świętych, patrona „od zagubionych osób i rzeczy” oraz ludzi ubogich. Dla franciszkanów jest to drugi co do ważności święty – po ich założycielu, św. Franciszku z Asyżu.

Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu i instytucji kościelnych Wiadomości
Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu i instytucji kościelnych

Abp Józef Górzyński został wybrany nowym członkiem Rady Stałej, natomiast abp Adrian Galbas SAC – delegatem KEP ds. Apostolstwa Chorych. To niektóre z decyzji 395. Zebrania Plenarnego KEP. We wtorek, 13 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.

[Tylko u nas]  Aleksandra Jakubiak OV: Ciało tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ciało

„Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania»” (Łk 2, 10-14).

Abp Jędraszewski: Na tę Jego miłość pragniemy odpowiadać naszą miłością i wiernością Wiadomości
Abp Jędraszewski: Na tę Jego miłość pragniemy odpowiadać naszą miłością i wiernością

Nie ma innej drogi dla Polski, jak jej wierność nauczaniu Kościoła, jak budowanie ciągle na nowo naszej ojczyzny na fundamentach chrześcijańskiej tradycji i na chrześcijańskich wartościach – mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała na krakowskim rynku.

Prymas Polski: Eucharystia jest sakramentem jedności Wiadomości
Prymas Polski: Eucharystia jest sakramentem jedności

„Eucharystia tworzy Kościół, buduje Kościół. Tu naprawdę możemy być i jesteśmy jedno. Wszystko więc, co się temu sprzeciwia, co jest przeciw jedności nas wszystkich, jest sprzeczne z Eucharystią” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas centralnych obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Gnieźnie.

Święto znane, a jednak pełne tajemnic. Liturgista o Bożym Ciele [wywiad] Wiadomości
Święto znane, a jednak pełne tajemnic. Liturgista o Bożym Ciele [wywiad]

Skąd wzięła się uroczystość Bożego Ciała? Dlaczego procesja w tym dniu prowadzi do czterech ołtarzy? Jakich błędów należy unikać obchodząc to święto? – na te i inne pytania odpowiada o. Mikołaj Walczak OP, duszpasterz i liturgista w klasztorze Wniebowzięcia NMP w Tarnobrzegu, współpracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W rozmowie z KAI dominikanin zwraca uwagę, że obchodzenie Bożego Ciała to wyraz wspólnej wiary i uwielbienia wobec Eucharystii. Ma ono również wymiar świadectwa.

Centrum Heschela: Eucharystia  – Nowa Manna, czyli Bóg obecny tu i teraz Wiadomości
Centrum Heschela: Eucharystia – Nowa Manna, czyli Bóg obecny tu i teraz

Na pustyni Hebrajczycy doświadczyli szczególnej opieki i znaków. Zsyłając mannę Bóg zapewnił im również codzienny pokarm. Do dziś w żydowskich domach po posiłku zawierającym chleb odmawiana jest modlitwa Birkat Hamazon – dziękczynne błogosławieństwo za jedzenie i za Bożą troskę. Eucharystia jest dziękczynieniem Bogu, który w chlebie jest obecny tu i teraz – podkreśla w komentarzu dla Centrum Heschela KUL korektor starożytnego języka hebrajskiego s. Eliana Kuryło, przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu.

Prof. Alfieri: Papież po operacji czuje się dobrze i już żartuje Wiadomości
Prof. Alfieri: Papież po operacji czuje się dobrze i już żartuje

Papież Franciszek jest przytomny i czujny, żartował z lekarzami, operacja zakończyła się sukcesem – powiedział dziennikarzom w klinice Gemelli prof. Sergio Alfieri, który operował go w środę po południu.

Emerytury
Stażowe