Dziś poznaliśmy finał sprawy o. Marko Rupnika, słoweńskiego jezuity i autora licznych mozaik o charakterze sakralnym. 14 czerwca br. został on wydalony z zakonu.
28 lutego 2023 r. abp Georg Gänswein zakończył swoją posługę prefekta Domu Papieskiego. Ojciec Święty zarządził, aby abp. Gänswein tymczasowo powrócił do macierzystej diecezji z dniem 1 lipca - czytamy w komunikacie Stolicy Apostolskiej.
Kolejny biskup Kościoła anglikańskiego zostanie przyjęty do pełnej komunii Kościoła katolickiego w ramach Ordynariatu Personalnego Matki Bożej z Walsingham.
Ojciec Święty skierował dziś przesłanie do Rady Bezpieczeństwa ONZ, ostrzegając przed „regresem” w historii w obliczu nasilenia się konfliktów zbrojnych na całym świecie. Jego słowa odczytał w Nowym Jorku abp Paul R. Gallagher, Sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi.
“To fakty straszne i szokujące” - powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel odnosząc się do przypadków zabójstw dzieci w ich własnych rodzinach. “Katolik nie może być obojętny na przemoc wobec dzieci” - podkreślił przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. Jednocześnie zaapelował do wspólnoty Kościoła o wyczulenie na wszelkie symptomy, które mogłyby wskazywać, że dzieciom dzieje się krzywda.
Afrykańscy liderzy polityczni i religijni apelują do władz Stanów Zjednoczonych, by programów zapobiegania epidemii HIV nie łączyły z promowaniem aborcji.
Abp Adam Szal poinformował dziś, jaką datę zaproponowano Stolicy Apostolskiej jako liturgiczne wspomnienie zamordowanej przez Niemców Rodziny Ulmów, której beatyfikacja odbędzie się w tym roku.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało nowe informacje o stanie zdrowia papieża Franciszka.
„Niech nasza troska o ubogich będzie zawsze nacechowana ewangelicznym realizmem” napisał Ojciec Święty w Orędziu na Światowy Dzień Ubogich. Jest on obchodzony w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. W tym roku przypadnie ona 19 listopada.
Mikołaj Kopernik był zarówno genialnym astronomem, jak i człowiekiem głębokiej wiary, który łączy w sobie fides et ratio - podkreślił abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej we wtorek podczas Mszy św. w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP we Fromborku. Uroczysta Eucharystia koncelebrowana była przez biskupów zgromadzonych w pobliskim Lidzbarku Warmińskim na 395. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski. Po niej biskupi modlili się przy grobie wielkiego astronoma.
Konserwacja ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej została nagrodzona Europejską Nagrodą Dziedzictwa. Tegorocznych laureatów ogłosiły we wtorek Komisja Europejska i Europa Nostra.
Sukcesem zakończył się start pierwszego watykańskiego satelity Spei Satelles, czyli „strażnika nadziei”. Wystartował on z amerykańskiej bazy w Vandberg wynosząc na orbitę pierwszą w historii nanoksiążkę Papieża Franciszka.
Podobno głosił kazania, siedząc w konarach orzechowego drzewa w pobliżu Padwy, gdzie dziś znajduje się niewielki kościółek Sant’Antonio di Noce. Kościół katolicki wspomina 13 czerwca w liturgii św. Antoniego Padewskiego – Doktora Kościoła, jednego z najpopularniejszych świętych, patrona „od zagubionych osób i rzeczy” oraz ludzi ubogich. Dla franciszkanów jest to drugi co do ważności święty – po ich założycielu, św. Franciszku z Asyżu.
Abp Józef Górzyński został wybrany nowym członkiem Rady Stałej, natomiast abp Adrian Galbas SAC – delegatem KEP ds. Apostolstwa Chorych. To niektóre z decyzji 395. Zebrania Plenarnego KEP. We wtorek, 13 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.
„Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania»” (Łk 2, 10-14).
Nie ma innej drogi dla Polski, jak jej wierność nauczaniu Kościoła, jak budowanie ciągle na nowo naszej ojczyzny na fundamentach chrześcijańskiej tradycji i na chrześcijańskich wartościach – mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała na krakowskim rynku.
„Eucharystia tworzy Kościół, buduje Kościół. Tu naprawdę możemy być i jesteśmy jedno. Wszystko więc, co się temu sprzeciwia, co jest przeciw jedności nas wszystkich, jest sprzeczne z Eucharystią” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas centralnych obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Gnieźnie.
Skąd wzięła się uroczystość Bożego Ciała? Dlaczego procesja w tym dniu prowadzi do czterech ołtarzy? Jakich błędów należy unikać obchodząc to święto? – na te i inne pytania odpowiada o. Mikołaj Walczak OP, duszpasterz i liturgista w klasztorze Wniebowzięcia NMP w Tarnobrzegu, współpracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W rozmowie z KAI dominikanin zwraca uwagę, że obchodzenie Bożego Ciała to wyraz wspólnej wiary i uwielbienia wobec Eucharystii. Ma ono również wymiar świadectwa.
Na pustyni Hebrajczycy doświadczyli szczególnej opieki i znaków. Zsyłając mannę Bóg zapewnił im również codzienny pokarm. Do dziś w żydowskich domach po posiłku zawierającym chleb odmawiana jest modlitwa Birkat Hamazon – dziękczynne błogosławieństwo za jedzenie i za Bożą troskę. Eucharystia jest dziękczynieniem Bogu, który w chlebie jest obecny tu i teraz – podkreśla w komentarzu dla Centrum Heschela KUL korektor starożytnego języka hebrajskiego s. Eliana Kuryło, przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu.
Papież Franciszek jest przytomny i czujny, żartował z lekarzami, operacja zakończyła się sukcesem – powiedział dziennikarzom w klinice Gemelli prof. Sergio Alfieri, który operował go w środę po południu.