Ostatnim etapem pielgrzymki przebaczenia i pojednania do Ukrainy, w ramach kościelnych obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej, była Msza św. w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas, a koncelebrowali m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy Światosław Szewczuk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy bp Witalij Skomarowski.
Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś znalazł się w gronie nowych kardynałów, jakich nazwiska ogłosił dziś papież Franciszek. Dziewiąty konsystorz tego pontyfikatu, na którym Ojciec Święty wręczy insygnia kardynalskie 21 purpuratom, odbędzie się w Watykanie 30 września.
"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię". Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik. Kazanie - o. Adam Szustak OP.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przewodniczył Mszy św. polowej w Parośli Pierwszej koło Włodzimierza, w obwodzie rówieńskim. W tej wyludnionej dziś wsi, do 1945 roku leżącej w Polsce na terenie województwa wołyńskiego, 9 lutego 1943 roku oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordował, według różnych szacunków, od 149 do 173 Polaków. Zbrodnia ta jest uważana za pierwszy masowy mord UPA i początek rzezi wołyńskiej.
Przebywający w Stambule prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim spotkał się z prawosławnym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem. Według portalu Parlons d’Orthodoxie przedmiotem ich rozmowy mógł być los Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Powołując się na greckie i rosyjskie media sugeruje on, że ten słynny zespół klasztorny w stolicy Ukrainy ma otrzymać status stauropigialny, podlegając bezpośrednio patriarsze Konstantynopola.
Ostatnio w kilku mediach angielskich i amerykańskich przypomniano postać zmarłego 4 lipca 1623 kompozytora Williama Byrda i znaczenie jego twórczości. Uchodzi on za jednego z „ojców muzyki angielskiej”, a przy tym był „upartym katolikiem” w protestanckiej Anglii swoich czasów.
Z ubolewaniem patrzymy na akt wandalizmu, który dokonał się w ostatnich dniach. Jako ludzie wierzący doznajemy dziś obrazy naszych uczuć religijnych, smutku, zażenowania i poczucia naruszenia godności – pisze w komunikacie bp Jan Piotrowski. W ten sposób odniósł się do faktu zbezczeszczenia jednej z kaplic Miejskiej Drogi Krzyżowej, przez nieznanych sprawców, w nocy z 3 na 4 lipca. Na stacji Drogi Krzyżowej umieszczono satanistyczne symbole, a sama figura Chrystusa pomalowana została czerwoną farbą.
Strażnik Tronu Patriarszego, czyli tymczasowy zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego (GKP), metropolita Szio został prawdopodobnie zatruty – podała 6 lica gruzińska stacja telewizyjna "Rustawi-2", powołując się na własne źródła.
W dzieciństwie Józef i Wiktoria w swoich rodzinach mieli piękny wzór głębi życia małżeńskiego i rodzinnego. Niezwykłe jest to, że właśnie jako małżonkowie Ulmowie całą rodziną zostaną beatyfikowani, a źródłem ich miłości był sakrament małżeństwa – powiedział Family News Service postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów ks. dr Witold Burda. 7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria wzięli ślub. Prawdopodobnie właśnie 7 lipca wraz z dziećmi będą wspominani w liturgii.
„W tych trudnych dniach zapisujemy kolejne ważne karty w księdze pojednania tak, abyśmy potrafili ułożyć naszą wspólną przyszłość jak wolni z wolnymi i równi z równymi” – głosi wspólne Orędzie odczytane i podpisane w piątek przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w trakcie liturgii słowa sprawowanej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie w ramach rozpoczętych w piątek kościelnych obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. W Orędziu pada apel m.in. o dalsze badania historyków celem ustalenia pełnej prawdy o tej „przerażającej zbrodni” oraz o „godne upamiętnienie ofiar w miejscach ich śmierci i największego cierpienia”.
Kościelne obchody upamiętnienia 80. rocznicy rzezi wołyńskiej rozpoczęły się w piątek w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Sprawowana jest tam liturgia słowa „Ojcze Nasz”, w której uczestniczą przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk i przewodniczący Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy bp Witalij Skomarowski. W czasie nabożeństwa zostanie ogłoszone, po polsku i ukraińsku, i podpisane wspólne Orędzie abp. Gądeckiego i abp. Szewczuka.
Prezydent Polski Andrzej Duda uhonorował kapłanów z diecezji radomskiej, którzy pracują na Litwie. Uroczystość odbyła się dzisiaj w Pałacu Balińskich w Jaszunach. Uczestniczył w niej bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.
Kapłaństwo jest czymś wyjątkowym i żaden sobór, żaden synod nie może wymyślić kapłaństwa kobiet – stwierdził kardynał Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wygłosił 3 lipca w Mexico City konferencję na temat kapłaństwa, zatytułowaną „Radośni słudzy Ewangelii”.
W dniu wczorajszym informowaliśmy o medialnych doniesieniach o uwolnieniu bp. Rolando Álvareza, skazanego przez nikaraguański reżim Daniela Ortegi na 26 lat więzienia za działalność opozycyjną. Informacjom tym przeczy metropolita stolicy Nikaragui, kard. Brenes.
„Z rzeczy boskich najbardziej boską jest współpraca nad zbawieniem dusz”. To hasło przyświeca Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, popularnie zwanego klaweriankami. Założyła je urodzona 160 lat temu bł. Maria Teresa Ledóchowska, którą Kościół katolicki wspomina 6 lipca. Należy ona do najwybitniejszych postaci w Kościele w dziedzinie pracy misyjnej. Dziś przypada 101. rocznica jej śmierci.
Papież Franciszek utworzył w Watykanie nowe ciało prawne mające zająć się weryfikacją i gromadzeniem informacji na temat współczesnych męczenników. Stolica Apostolska podała skład komisji.
– Ta historyczna kwestia pozostawi nam coś dobrego, nawet jeśli może być konieczne oczyszczenie rzeczy, sprecyzowanie ich, dojrzewanie – tak na pytanie o stosunek do postulatów niemieckiej drogi synodalnej odpowiedział w wywiadzie dla portalu InfoVaticana nowy prefekt Dykasterii do spraw Nauki Wiary, abp Victor Manuel Fernández.
Wierni miasta Lwowa, z udziałem duchowieństwa, uczcili pamięć polskich profesorów, członków ich rodzin i przyjaciół, aresztowanych 4 lipca 1941 roku, a następnie rozstrzelanych przez Niemców Wzgórzach Wuleckich. Modlitwę za poległych poprowadził z księżmi obu obrządków metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
„Ekshumacje i godne pochówki ofiar Zbrodni Wołyńskiej to realny i fundamentalny krok na drodze do polsko-ukraińskiego pojednania. Nie ma żadnych przeszkód, aby to robić i należy wszystko zrobić w tym kierunku nie tylko w duchu chrześcijańskim, ale też w duchu humanizmu” – zaznacza bp Witalij Skomarowski. Ordynariusz diecezji łuckiej w rozmowie z KAI mówi m.in. o obchodach 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, „drodze polsko-ukraińskiego pojednania” i sytuacji w diecezji w czasie wojny Rosji z Ukrainą.
Media informują o nowych faktach, które związane mają być z osobą bp. Rolando Alvareza, uwięzionego przez nikaraguański reżim.