“Czasami pewne słowa i argumenty używane do obrony Boga mają odwrotny skutek, ponieważ ukazują Boga jako wroga naszego szczęścia, Boga, który naprawdę nie kocha. Taki Bóg nie istnieje” - podkreśla kardynał-nominat abp Victor Manuel Fernández, nowy prefekt Dykasterii Nauki Wiary w rozmowie z KAI. “Chciałbym wprowadzić w życie to, co Franciszek napisał mi w liście: że doktryna wiary jest o wiele lepiej pielęgnowana poprzez jej rozwój niż poprzez kontrolowanie możliwych błędów” - deklaruje hierarcha, dotychczas arcybiskup La Platy w Argentynie.
Dziś zmarł ks. kan. Andrzej Szkudlarek – kapelan gorzowskiej „Solidarności” i klubu żużlowego Stal, w tym miesiącu obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa, a także 40-lecia pełnienia funkcji proboszcza w parafii pw. św. Wojciecha w Gorzowie Wielkopolskim.
Według łacińskiego patriarchy Jerozolimy, kardynała nominata Pierbattisty Pizzaballi, chrześcijanie w Izraelu coraz częściej stają się ofiarami ataków. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” kard. Pizzaballa powiedział, że w przeszłości zawsze dochodziło do agresji wobec chrześcijan ze strony Żydów. - Nowością jest częstotliwość, z jaką się one zdarzają i fakt, że są one niemal "normalnym" zjawiskiem" – powiedział hierarcha.
Po mocno krytykowanym, niedawnym spaleniu Koranu w Szwecji, zdecydowana większość państw sprzeciwiła się tego rodzaju profanacjom obiektów kultu religijnych. Stolica Apostolska „z całą stanowczością” potępia profanację, zniszczenie i brak szacunku dla przedmiotów, symboli i miejsc kultu, oświadczył przedstawiciel Watykanu przy ONZ w Genewie. Mówił o tym na nadzwyczajnej debacie Rady Praw Człowieka 12 lipca w Genewie wysłannik Stałego Przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej ks. John Putzer z USA.
Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się z apelem zarówno do rządzących, jak i do wiernych. "Prosimy sprawujących władzę państwową i samorządową, aby autentycznie przejęli się losem Polaków dotkniętych i zagrożonych plagą pijaństwa i alkoholizmu" - głosi apel podpisany przez przewodniczącego Zespołu, bp. Tadeusza Bronakowskiego.
W środę żydowski Izraelczyk został oskarżony o włamanie do meczetu i wyrwanie stron Koranu.
O tym, że Kościół powinien kojarzyć się z bliskością, wspólnotą i spotkaniem przypomniał w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przewodniczył 13 lipca br. nabożeństwu fatimskiemu w rychwałdzkim sanktuarium maryjnym. Hierarcha ubolewał, że wielu ludziom Kościół kojarzy się najpierw z wielką instytucją, biurem, urzędem.
Pragnę, aby wszyscy zrozumieli, że nie ma powodu, aby trzymać się z dala od sakramentu pokuty z jakiegokolwiek powodu – mówi Radiu Watykańskiemu o. Luis Pascual Dri OFMCap, wieloletni spowiednik w sanktuarium Matki Bożej Pompejańskiej w Buenos Aires. Kapucyn przed kilkoma dniami został ogłoszony kardynałem, co zaskoczyło go, bo, jak mówi, jest prostym, nie wyróżniającym się zakonnikiem.
Są świadectwem wiary, wyruszają na pątniczy szlak, by pokazać żywy Kościół, proszą w intencjach Ojczyzny, o poszanowanie pamięci o św. Janie Pawle II i za rodziny - już jutro na Jasnej Górze rozpocznie się pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy, związany ze wspomnieniem NMP z Góry Karmel. Rozpoczyna go wejście pieszej pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego. Dwie duże diecezjalne kompanie: przemyska i poznańska dotrą w sobotę, 15 lipca.
Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.
Rosja „powstrzymuje świat przed totalnym złem, czyli nadejściem antychrysta” i dla wielu ludzi jest ona „ostatnią ostoją” – powiedział patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Pogląd ten wygłosił on 10 lipca w kazaniu podczas poświęcenia cerkwi św. Andrzeja Pierwszego Powołanego na wyspie Oboronnyj, wchodzącej w skład Archipelagu Wałaamskiego na Ładodze w Republice Karelii na północy Europejskiej Części Rosji.
Ekumenizm krwi i świadectwa, które są związane nie tylko z katolicyzmem, ale z całym chrześcijaństwem, łączy nas z innymi wyznaniami - powiedział w rozmowie z KAI ks. prof. Roberto Regoli, dziekan Wydziału Historii Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i członek nowo powstałej Komisji ds. Nowych Męczenników w ramach przygotowań do Jubileuszu 2025 roku.
Prezydent Izraela Izaak Herzog wezwał do stanowczego protestu przeciwko kryminalnym i obraźliwym aktom wobec innych religii.
Dostrzegamy szczególne znaki nadziei, których nigdy wcześniej nie było. Sam ruch na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego był dotychczas niemal wyłącznie ze strony katolików dwóch obrządków: łacińskiego i bizantyjskiego po obu stronach granicy. Teraz natomiast zaangażowała się w to cała Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych, a więc również przedstawiciele prawosławnych i protestantów, Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego oraz żydów i muzułmanów. I to jest wielki znak, że sprawa ta ma wymiar ogólnonarodowy i ogólnokościelny” – zaznaczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. W rozmowie z KAI zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolicki (UKGK) podsumowuje pielgrzymkę przebaczenia i pojednania, z jaką przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, UKGK i Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie, odbyli w dniach 7-9 lipca do Ukrainy w ramach kościelnych obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej.
W ostatnią niedzielę, 9 lipca, podczas modlitwy "Anioł Pański" papież Franciszek poinformował o 21. nowych nominacjach kardynalskich, w tym gronie znalazł się jeden Polak, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W opublikowanym w mediach społecznościowych filmie kardynał nominat mówi o doświadczeniu związanym z tą informacją.
Rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński opublikował oświadczenie dotyczące dwóch kapłanów podejrzanych o tworzenie struktur sekty w Kościele.
Według Patriarchatu Moskiewskiego, na froncie wojny na Ukrainie wielu rosyjskich żołnierzy wstępuje do Kościoła prawosławnego. Przewodniczący Synodalnego Wydziału Współdziałania z Siłami Zbrojnymi i Organami Porządkowymi w Patriarchacie Moskiewskim metropolita Cyryl powiedział rosyjskiej agencji państwowej RIA Nowosti, że jeden z kapelanów armii rosyjskiej w ciągu dziesięciu dni ochrzcił 500 osób.
Wasza solidarność z narodem ukraińskim jest walką o sprawiedliwość i wolność, godność człowieka, jest ona bardzo piękna i bardzo Boża – powiedział Family News Service przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy i ordynariusz łucki bp Witalij Skomarowski, dziękując za wsparcie okazane Ukraińcom. Za nami już 500. dni wojny na Ukrainie.
Wgląd w objawienie, które dokonuje się w Jezusie, posiadają – jak mówi tekst grecki - nepioi. Wyrażenie to ma podwójne znaczenie: pozytywne jako niemowlę, dziecko, i bardziej pejoratywne jako prosty, prostaczek, niewykształcony, niemądry. To, że jest ono zastrzeżone nie dla mądrych, znawców Prawa, ale dla prostaczków, jest swoistą prowokacją Jezusa – pisze wykładowca Pisma Świętego w Akademii Katolickiej w Warszawie ks. dr Andrzej Tulej, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 9 lipca.
Nasze życie jest pełne cudów, gestów miłości, znaków Bożej dobroci – przekonywał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.