Podczas wizyty przy Ścianie Płaczu 19 lipca opat opactwa benedyktynów Dormitio w Jerozolimie, o. Nicodemus Schnabel, został poproszony o zakrycie krzyża pektoralnego. Pracownica odpowiedzialnej za żydowskie miejsce Fundacji Dziedzictwa Ściany Płaczu powiedziała zakonnikowi. że szanuje jego religię, ale krzyż jest „naprawdę duży i nieodpowiedni dla tego miejsca”.
W środę 19 lipca w ramach peregrynacji kopii cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski odbyło się modlitewne czuwanie przy pomniku upamiętniającym miejsce mordu żołnierzy 24. Batalionu KOP Sejny z 1939 r. na strażnicy przez Armię Sowiecką w miejscowości przygranicznej Stanowisko. To wydarzenie poprzedziła Msza św. w parafii pw. Św. Anny w Gibach, której przewodniczył proboszcz ks. kan. Jarosław Pierzgalski.
Uchodźcy afgańscy w Pakistanie, którzy liczyli na znalezienie tam lepszych warunków życia, muszą ukrywać swą tożsamość etniczną i religijną w obawie przed odesłaniem ich z powrotem do swego kraju, rządzonego przez ekstremistów talibańskich lub, co gorsza, przed zabiciem wprost na ulicy tam, gdzie przebywają. Szczególnie bolesny jest los tych spośród nich, którzy są chrześcijanami – czują się oni zagrożeni poczwórnie: jako Afgańczycy, uchodźcy, Chazarowie i wyznawcy Chrystusa.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik został szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Dotychczas był dyrektorem Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Jest wicedyrektorem Centrum ds. Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. A. J. Heschela. W latach 2015-2020 ks. Rytel-Andrianik pełnił funkcję rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. W Radiu Watykańskim zastąpił jezuitę o. Krzysztofa Ołdakowskiego, który został mianowany proboszczem w Łodzi.
W czasie wojny na Ukrainie mocno doświadczamy Kościoła, który jest rodziną. Choć trudno czasem się nam modlić, tak jak w czasach pokoju i dostrzegać obecność Boga, to dzięki bliskości innych ludzi nie tracimy wiary i nadziei. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to ukraiński pallotyn mówiąc również, że na kolejnych stacjach tej Drogi Krzyżowej, jaką jest niekończąca się wojna, doświadcza od Polaków wsparcia, które pozwala podnieść się Ukraińcom z kolejnego upadku pod krzyżem.
Objawienia w Gietrzwałdzie to jedyne uznane przez Kościół objawienia Matki Bożej na ziemiach polskich. Świadectw na temat objawień jest jednak dużo więcej. Maryja ukazywała się świętym, królom, książętom i osobom duchownym ale i prostym ludziom – chłopom, rzemieślnikom a nawet przestępcom. Wśród widzących Matkę Bożą często były dzieci. Bywało, że wizji doznawały całe grupy ludzi, np. żołnierze w boju. Są też świadectwa mówiące o dziwnym zachowaniu zwierząt. Czy mogły one widzieć Maryję? W ciągu tysiąca lat na ziemiach polskich oraz dawnych Kresach Rzeczypospolitej odnotowano ponad 200 przypadków, w których ludzie mówili o nadzwyczajnych wydarzeniach związanych z obecnością Matki Bożej.
Arabia Saudyjska, która jeszcze do niedawna kojarzyła się wyłącznie z pielgrzymkami muzułmanów do Mekki i Medyny, islamskim fanatyzmem i pustynnymi piaskami, w 2019 postanowiła otworzyć swe granice dla turystów z Zachodu. Najpierw firma PLG Tour zaczęła organizować tam wycieczki dla graczy i kibiców golfa, po czym w jej ślady poszły niebawem także chrześcijańskie biura podroży. Zaczęły one wysyłać tam chętnych do przejścia „Szlakami Mojżesza” i do poszukiwania „Biblijnych Dowodów Ukrytych w Pustyni”. Ważnym celem tych pielgrzymek jest góra Dżabal al-Lawz w historycznej krainie Midian (obecnie w północno-zachodniej części kraju), którą żydowski historyk Józef Flawiusz (ok. 37-ok. 100) określał jako „świętą górę Horeb”.
Biały Dom poinformował o wizycie wysłannika papieża Franciszka, kard. Zuppiego. Podczas rozmowy poruszyć miano wiele newralgicznych tematów dotyczących skutków wojny na Ukrainie.
Uczestniczki "niemieckiej drogi synodalnej" wyraziły sprzeciw wobec nieuwzględnienia Irme Stetter-Karp na liście uczestników jesiennej sesji Synodu Biskupów, która odbędzie się w Watykanie.
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) uznała za etycznie nieuzasadnione ewentualne uznanie aborcji za podstawowe prawo Unii Europejskiej. Jest to głos Kościoła katolickiego w publicznej debacie na temat włączenia „prawa do aborcji” do Karty Praw Podstawowych UE.
- Tym, co Kościół winien rozwijać nie są narzędzia polityczne, tylko środki ewangeliczne: głoszenie Słowa, sprawowanie sakramentów, budowanie wspólnoty i dzieło miłości. Na tym Kościół się opiera. A jeśli ktoś tego nie chce robić, tylko ogląda się na polityczną władzę, by szukać poczucia bezpieczeństwa, to głęboko się myli – mówi w rozmowie z KAI abp Grzegorz Ryś, który 30 września zostanie mianowany kardynałem. Dodaje, że „potrzeba nam dziś wiary opartej na osobistej relacji z Chrystusem”, a polska religijność będzie zapewne ewoluować od „katolicyzmu kulturowego” ku wierze z osobistego wyboru.
Archidiecezja Buenos Aires poinformowała o wyborze argentyńskiego kapłana na nowego sekretarza osobistego papieża Franciszka.
18 lipca br. Franciszek mianował czterech nowych biskupów pomocniczych archidiecezji Los Angeles. Jednym z nich jest 49-letni Polak.
„Jezus powiedział do swoich apostołów: «Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je” (Mt 10, 37-39).
Zatrzymanie się na dziecięcym poziomie interpretacji przypowieści pozbawia je ich głębokiej natury. O tym, jak usłyszeć ukrytą treść niedzielnej przypowieści „żydowskimi uszami z I wieku, uszami, które jako pierwsze usłyszały te historie”, pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 16 lipca.
Jak podają izraelskie media, wczoraj w godzinach wieczornych kilku sprawców dokonało zniszczeń w polskim kościele sióstr elżbietanek w Jerozolimie.
„Kiedy głosimy Słowo, nawet tam, gdzie wydaje się, iż nic się nie dzieje, w rzeczywistości działa Duch Święty, a królestwo Boże już wzrasta, poprzez nasze wysiłki i niezależnie od nich” – stwierdził papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie.
"Przypowieść o siewcy". Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik; kazanie - o. Dawid Grześkowiak OP.
O wielkim szczęściu może mówić nigeryjski ksiądz i kilku jego towarzyszy, których bandyci uprowadzili dla okupu 10 lipca br.
W Bazylice św. Piotra sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin udzielił święceń biskupich ks. prałatowi Gian Luca Periciemu, mianowanemu 5 czerwca przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Zambii i Malawi. „Do czego powołany jest biskup?” było kluczowym pytaniem jakie towarzyszyło homilii podczas Mszy św. Sekretarz stanu zwrócił uwagę, że biskup jest powołany w szczególności do niesienia "dobrej nowiny nędzarzom", "do opatrywania ran złamanych na duchu".