„Ćwiczenia duchowe ” Ignacego Loyoli mają uniwersalną wartość i mogą je odprawiać nie tylko katolicy, ale także wyznawcy innych Kościołów i religii – powiedział o. Józef Augustyn SJ. W rozmowie z o. Wojciechem Morański SJ, jezuita wyjaśnił m.in. w jaki sposób ta kilkusetletnia metoda modlitwy może być aktualna dla współczesnego człowieka. Opowiedział również o tym jak dziedzictwo Ignacego Loyoli wyraża się w pontyfikacie papieża Franciszka.
Miejsce kobiet w Kościele jest wszędzie tam, gdzie nie zachodzi potrzeba posiadania władzy święceń - mówi kard. Grzegorz Ryś w rozmowie z Małgorzatą Bilską, opublikowanym w dzisiejszym "Plusie Minusie".
Już niedługo papież Franciszek wybiera się z pielgrzymką do Francji. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało dziś całkowity harmonogram aktywności Franciszka podczas wizyty.
Ks. Franciszek Blachnicki zostanie pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego. Uroczystość odbędzie się 6 sierpnia na górze Błyszcz koło Tylmanowej. Ks. Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie, to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego duchowieństwa katolickiego w okresie PRL.
Meksykańscy biskupi chcą wprowadzić do liturgii lokalne tradycje ludów tubylczych. Chodzi tu konkretnie o okadzanie, tańce liturgiczne i modlitwę starszyzny. Projekt dokumentu został przegłosowany prawie jednogłośnie przez Konferencję Episkopatu Meksyku w kwietniu br. Teraz przesłano go do zatwierdzenia do watykańskiej Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Przyjmujemy za pewnik pojęcie demokracji, wolności politycznej, wolności ekonomicznej. Wcale tak nie jest. To zdobycz europejska po setkach lat. Nie wygląda to tak samo na całym świecie - powiedział w rozmowie z KAI ojciec Alessandro Barban OSB Cam. Generał zakonu kamedułów opowiada o znaczeniu tzw. Kodeksu z Camadoli - dokumentu, który w 1943 roku opracowali młodzi włoscy intelektualiści katoliccy, których prowadził ks. Giovanni Battista Montini - poźniejszy papież Paweł VI.
Ulmowie to wzór człowieczeństwa - stwierdził Michael Schudrich. Naczelny rabin Polski przekazał KAI, że weźmie udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Rodziny zamordowanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. Wydarzenie to odbędzie się 10 września w Markowej na Podkarpaciu.
Pogłębiają się represje Kościoła ze strony lewicowego reżimu prezydenta Daniela Ortegi. Po serii kasacji katolickich instytucji, wydaleń duchownych, w tym nuncjusza apostolskiego, aresztowań i szykanów wobec księży i działaczy, a także niepokornych wiernych, tym razem władza uderzyła w 84-letniego franciszkańskiego misjonarza o. Domenico Pepe.
Jak to się stało, że św. Szarbel pół wieku po śmierci znalazł się na pamiątkowym zdjęciu? Skąd bierze się olej św. Szarbela? Gdzie leży „polski Liban”? 28 lipca wspominamy maronickiego mnicha i pustelnika św. Szarbela Makhloufa (1828-1898), związanego z monaterem w Annaja w Libanie. To obecnie jeden z najpopularniejszych świętych, choć nie wszystkie fakty są powszechnie znane.
Mamy nadzieję i bardzo czekamy na powrót młodzieży do udziału w życiu Kościoła – mówi bp José Ornelas Carvalho, przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej. W rozmowie z KAI przed sierpniowymi Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie hierarcha zastanawia się, jak przyciągnąć do Kościoła młodzież.
Przez południe Włoch przetacza się obecnie fala pożarów. Płoną lasy, od których zajmują się również budynki. O wielkiej stracie może mówić okoliczny konwent franciszkanów, którym pożar strawił kościół wraz ze znajdującymi się tam relikwiami, zniszczeniu uległa także część klasztoru..
Światowe Dni Młodzieży „wymyślił” św. Jan Paweł II, który – zanim jeszcze rozpoczął swój pontyfikat – znany był m.in. ze swego wielkiego zainteresowania sprawami młodych ludzi i umiał nawiązywać z nimi łatwy i bezpośredni kontakt. I jako zwykły kapłan w parafii, i jako biskup pomocniczy, a potem metropolita krakowski, i wreszcie jako Następca św. Piotra – Karol Wojtyła do końca życia potrafił zachować bliskie i serdeczne związki z młodzieżą, odwzajemniane zresztą na każdym kroku. Nawet w chwili, gdy odchodził do Domu Ojca, powiedział – jak przekazał to później jego sekretarz abp Stanisław Dziwisz: „Czekałem na was, a wy przyszliście do mnie”, mając na myśli tłumy młodych ludzi, którzy towarzyszyli mu w ostatnich chwilach życia na Placu św. Piotra.
Do poszukiwania i wypełniania w swoim życiu woli Bożej zachęcił Ojciec Święty uczestników trwającego w 34. Festiwal Młodych. Potrwa on do 30 lipca.
Nowy sekretarz generalny konfederacji Caritas Internationalis odwiedził Warszawę. W trakcie swojej wizyty Alistair Dutton spotkał się z zespołem Caritas Polska i wyraził wdzięczność za pomoc, jakiej Polacy udzielili Ukrainie po wybuchu wojny w 2022 r.
W Białymstoku zdewastowano wystawę "Szlakiem Ostrobramskiej - tam, gdzie w Atenach bije polskie serce", która znajduje się na Alei Bluesa. Połamano plansze ze zdjęciami, a niektóre są wybito z ram stelaży. Organizator zgłosił akt wandalizmu do białostockiej policji.” oczekuję potępienia tego smutnego aktu wandalizmu przez lokalne władze samorządowe i Cerkiew” - mówi KAI Patryk Panasiuk, organizator wystawy.
Dziadkowie Pana Jezusa, święci Joachim i Anna, są wspominani w liturgii 26 lipca. Biblia o nich nie wspomina, natomiast apokryf zatytułowany Protoewangelia Jakuba poświęca im trochę miejsca. „Za historycznością Joachima i Anny bez wątpienia przemawia Tradycja Kościoła. Skoro te imiona od początku przekazywano, to znaczy, że rzeczywiście te osoby tak miały na imię” – powiedział ks. dr hab. Tomasz Siemieniec, biblista, adiunkt w Katedrze Teologii Protestanckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Tego dnia nikt nie życzy sobie „dobrego” Tisza be Aw. W żydowskim roku dzień ten zajmuje niezwykle ważne miejsce. Dziś wieczorem rozpoczyna się Tisza be Aw (hebr. תשעה באב – dziewiąty dzień miesiąca Aw) – dzień wspomnienia zburzenia Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej, dzień żałoby i ścisłego postu. O tym jak obchodzony jest on w Izraelu i jakie jest jego znaczenie mówi dla Centrum Heschela KUL korektor starożytnego języka hebrajskiego s. Eliana Kuryło CB, przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu. Komentarz jest częścią cyklu, w którym omawiane są coroczne święta żydowskie.
26 lipca Kościół wspomina św. Annę i św. Joachima - matkę i ojca Maryi, babcię i dziadka Jezusa. Św. Anna jest patronką małżeństw, matek, wdów, piekarzy i żeglarzy. W ikonografii ukazywana jest najczęściej z córką lub jako tzw. św. Anna Samotrzecia – czyli z Maryją i małym Jezusem. Tak przedstawiali ją m.in. Wit Stwosz i Leonardo da Vinci.
Promotor sprawiedliwości Państwa Watykańskiego Alessandro Diddi wniósł o karę 7 lat i 3 miesiące pozbawienia wolności dla 75-letniego kardynała Angelo Becciu.
Najważniejszą cząstką człowieka jest wolność, która pozwoli nam żyć pełnią życia. I najłatwiejsza - dla mnie - jest droga do wolności z Jezusem - zachęcał aktor Rafał Mroczek uczestników 36. Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Odbywa się ono w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla pod hasłem „Droga”. Według najnowszych danych podanych przez Biuro Prasowe FSM, spotkanie zgromadziło 550 młodych osób z całej Polski.