"Wolę Syrię od Tarnowa". Rodzina uchodźców wrociła do ojczyzny Wiadomości
"Wolę Syrię od Tarnowa". Rodzina uchodźców wrociła do ojczyzny

Uchodźcy, którzy przeprowadzili się do Tarnowa z ogarniętej wojną Syrii wrócili do ojczyzny - informuje Radio Kraków.

Gronkiewicz-Waltz: Sąd ustanowił zakaz sprzedaży działki Chmielna 70 Wiadomości
Gronkiewicz-Waltz: Sąd ustanowił zakaz sprzedaży działki Chmielna 70

Sąd na nasz wniosek ustanowił zakaz sprzedaży działki przy ul. Chmielnej 70 – poinformowała na swoim Twitterze prezydent stolicy. Chodzi o grunt obok Pałacu Kultury zreprywatyzowany w niejasnych okolicznościach. Wyrok wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieście w Warszawie.

Antoni Macierewicz odwołał szefów GROM i Wojsk Specjalnych Wiadomości
Antoni Macierewicz odwołał szefów GROM i Wojsk Specjalnych

Szef MON Antoni Macierewicz odwołał inspektora Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Piotra Patalonga - poinformował rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz. Wcześniej informował o odwołaniu dowódcy GROM płk. Piotra Gąstała.

Historyk kulinariów: chrzest Mieszka oznaczał szok gastronomiczny Wiadomości
Historyk kulinariów: chrzest Mieszka oznaczał szok gastronomiczny

Choć o tym, co jedzono na naszych ziemiach w czasach chrztu Mieszka wiadomo niewiele, można przyjąć, że dla ludów tej części Europy przyjęcie chrześcijaństwa skutkowało „szokiem gastronomicznym” – uważa historyk kulinariów z UMK w Toruniu Jarosław Dumanowski.

Naukowcy zrekonstruowali elitarny grób sprzed 5 tys. lat odkryty na Ukrainie Wiadomości
Naukowcy zrekonstruowali elitarny grób sprzed 5 tys. lat odkryty na Ukrainie

Naukowcy zrekonstruowali monumentalny grobowiec sprzed 5 tys. lat, który odkryli na pograniczu ukraińsko-mołdawskim. Należał do przedstawiciela elity społeczności wędrownych pasterzy.

Krótka historia czasu Wiadomości
Krótka historia czasu

Pierwsze zegary mechaniczne - wielkie zegary wieżowe – nie miały wskazówek i tarczy. Co godzina uruchamiał się krótki sygnał akustyczny budzący wartownika. Ten uderzał w dzwon sygnalizując miastu i światu upływ kolejnej godziny. Zegary tego typu skonstruowano w średniowiecznej Europie, prawdopodobnie po to, by synchronizować czas modlitwy w klasztorach oraz organizować życie religijne wiernych. Święty Benedykt, którego reguła stała się podstawą do konstruowania porządku życia w Kościele zalecał: Prorok powiada: siedem razy na dzień śpiewałem twoją chwałę. Wypełniamy tę świętą liczbę siedem, gdy na Jutrznię, Primę, Tercję, Sekstę, Nonę, Nieszpory i Kompletę służymy Panu.. W mniejszych miejscowościach nie bito w dzwony tak często - rano i wieczorem dla przypomnienia o modlitwie Anioł Pański i przy uroczystościach ważnych dla kościoła lub lokalnej społeczności...

CWS T-1 Prawdziwie polska limuzyna Wiadomości
CWS T-1 Prawdziwie polska limuzyna

Samochód CWS T-1 zaprojektował Tadeusz Tański i Stanisław Panczakiewicz dla Centralnych Warsztatów Samochodowych (stąd jego nazwa) w Warszawie w 1928 roku. Pojazd posiadał nadwozie drewniano-stalowe. Auto można było rozkręcić i skręcić za pomocą jednego klucza. CWS T-1 był produkowany od 1924 do 1931 roku.

Lalki – zabawki dziewczyn w każdym wieku Wiadomości
Lalki – zabawki dziewczyn w każdym wieku

Dziewczyny w USA i Europie Zachodniej dzielą się na te , które miały lub mają lalkę Barbie i na takie, które się do jej posiadania nie przyznają – można powiedzieć żartobliwie, bowiem liczby sprzedanych egzemplarzy na przestrzeni przeszło czterdziestu lat przekroczyła miliard. Obecnie na świecie co sekundę sprzedawane są dwie lalki Barbie. To jedna z ikon popkultury. Korektor wyrazów programu Word podkreśla nazwę „Mattel” jako wyraz nieznany, doskonale za to zna obco brzmiące słowo „Barbie”.

Od szałasu do własnego pokoju - potrzeba prywatności. Wiadomości
Od szałasu do własnego pokoju - potrzeba prywatności.

Nasi pradziadowie nie znali pojęcia prywatności...

Plastik - ułomność chwili Wiadomości
Plastik - ułomność chwili

Różne motywy kierują osobami, które obdarowują muzea. Miłośnicy sztuki przekazują swoje kolekcje z pobudek utylitarnych, by udostępnić sztukę szerokiej publiczności, ale także po to, by pamięć o nich samych została zachowana na bardzo długo. Na tabliczce z opisem dzieła sztuki w muzeum znajduje się imię i nazwisko darczyńcy. Zwykli ludzie przekazują często rzeczy, którymi się posługiwali, do muzeów dokumentujących kulturę materialną, z tych samych pobudek – by pamięć o nich stała się powszechna. Ale przekazują rzeczy wykonane z plastiku. Nie są one zaprojektowane tak, by przetrwać wieki – nie tak dawno w proch rozsypała się pierwsza na świcie plastikowa szczoteczka do zębów z kolekcji Smithsoninan Institution.

Dostęp do ognia - Od ogniska do kuchenki mikrofalowej Wiadomości
Dostęp do ognia - Od ogniska do kuchenki mikrofalowej

100 lat wystarczyło by ludzie w zupełnie inny sposób zaczęli podchodzić do jedzenia i ogniska domowego

Dlaczego w Belgii policja działa jak działa Wiadomości
Dlaczego w Belgii policja działa jak działa

Niemoc Belgów w walce z terroryzmem można w dużej mierze tłumaczyć strukturą tamtejszych sił bezpieczeństwa. Policja w Belgii jest nieustannie od lat 90. XX wieku reformowana.

Wicepremier Morawiecki z wizytą w Newagu Wiadomości
Wicepremier Morawiecki z wizytą w Newagu

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki złoży dziś wizytę w siedzibie spółki Newag S.A. w Nowym Sączu.

Państwo: Inwestora za wszelką cenę przyjmę. Apple ma zwrócić rządowi Irlandii 13 mln euro Wiadomości
Państwo: Inwestora za wszelką cenę przyjmę. Apple ma zwrócić rządowi Irlandii 13 mln euro

W Irlandii Apple od każdego milina euro dochodu zapłacił 50 euro podatku.

Główny Inspektor Pracy: W Polsce opłaca się pracować niezgodnie z prawem Wiadomości
Główny Inspektor Pracy: W Polsce opłaca się pracować niezgodnie z prawem

W ocenie Głównego Inspektora Pracy nielegalne zatrudnienie jest głównym problemem rynku pracy w Polsce, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Roman Giedrojć przedstawił sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za 2015 r.

Agnieszka Radwańska odpadła w 4. rundzie wielkoszlemowego US Open Wiadomości
Agnieszka Radwańska odpadła w 4. rundzie wielkoszlemowego US Open

Polka przegrała 4:6, 4:6 z Chorwatką Aną Konjuh. US Open pozostaje jedynym turniejem, z wielkiej czwórki, w którym Krakowianka nigdy nie awansowała do ćwierćfinału.

Google i Facebook nie chcą współpracować z polskimi służbami? Wiadomości
Google i Facebook nie chcą współpracować z polskimi służbami?

Dwie największe firmy na świecie: Google i Facebook, bardzo niechętnie współpracują z polskimi służbami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Okazuje się, że ledwie co trzeci wniosek o udostępnienie informacji o internautach z naszego kraju jest pozytywnie rozpatrywany przez gigantów internetowych.

Premier Szydło: Polska zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji Wiadomości
Premier Szydło: Polska zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji

– Chcemy być ambasadorem Ukrainy na arenie Unii Europejskiej. Wolna, demokratyczna i suwerenna Ukraina to gwarancja bezpieczeństwa – mówiła podczas wspólnego wystąpienia z premierem Ukrainy, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, premier Beata Szydło.

Szałamacha: Wolne niedziele – raz w miesiącu. Dośla: Nie ma tu miejsca na wróżbiarstwo Wiadomości
Szałamacha: Wolne niedziele – raz w miesiącu. Dośla: Nie ma tu miejsca na wróżbiarstwo

– Na początek najlepiej byłoby wprowadzić zakaz handlu tylko w pierwszą niedzielę miesiąca i obserwować efekty przez dwa lata – powiedział minister finansów Paweł Szałamacha, zapytany w poniedziałek przez red. Bogdana Rymanowskiego o ocenę projektu obywatelskiego ustawy ograniczającej handel niedzielę, złożonego w Sejmie m.in. przez NSZZ „Solidarność”.

Edukacja w modelu „8+4″. Czy MEN zdąży ze szczegółami reformy? Wiadomości
Edukacja w modelu „8+4″. Czy MEN zdąży ze szczegółami reformy?

Anna Zalewska, minister edukacji, prezentowała w poniedziałek pierwsze, spisane na czterech kartkach założenia do reformy edukacji 8+4. Szefowa MEN oświadczyła, że samodzielne gimnazja (blisko połowa wszystkich gimnazjów w Polsce) dostaną 5 lat na przekształcenie się w szkoły podstawowe. Nad nowymi podstawami programowymi będą pracować małe, ośmio-, dziewięcioosobowe zespoły.

Emerytury
Stażowe