Ratusz informował, że Kacprzyk oddał 500 tys zł. Jednak szpital zwrócił przelew

- Prokuratura wszczęła dwa śledztwa dotyczące Szpitala Południowego
- Przelew na 500 tys. zł został zwrócony
- Kontrole prowadzą m.in. ratusz, NFZ i PIP
Prokuratura wszczęła dwa śledztwa
Podczas poniedziałkowej konferencji rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba poinformował o rozpoczęciu dwóch postępowań dotyczących Szpitala Południowego.
Pierwsze śledztwo dotyczy oszustwa na kwotę przekraczającą pół miliona złotych. Drugie odnosi się do podejrzenia nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.
Ratusz informował o zwrocie pieniędzy. Prokuratura ujawniła nowe ustalenia
W ubiegłym tygodniu stołeczny ratusz przekazał, że po nagłośnieniu sprawy Dawida Kacprzyka doszło do korekty 33 faktur. Według komunikatu lekarz miał zwrócić na konto szpitala około 500 tys. zł. Jak informowano, korekty obejmowały okres od 31 stycznia 2025 r. do 16 czerwca 2026 r.
W poniedziałek prokuratura przedstawiła jednak inne ustalenia. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował, że środki nie zostały skutecznie zaksięgowane na rachunku placówki. Jak wyjaśnił, przelew został zwrócony, ponieważ "nie można było prawidłowo dokonać zaliczenia tych środków na rachunku szpitala".
Trwa seria kontroli
Sprawa nieprawidłowości opisywanych w mediach jest obecnie badana przez prokuraturę. Równolegle prowadzone jest również postępowanie Naczelnej Izby Lekarskiej. W samym Szpitalu Południowym trwają kontrole prowadzone przez stołeczny ratusz oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Audyt objął także szpitalne oddziały ratunkowe we wszystkich miejskich placówkach.
Kolejne decyzje po ujawnieniu sprawy
W poniedziałek Dawid Kacprzyk zrezygnował z członkostwa w Koalicji Obywatelskiej. Kilka dni wcześniej zrzekł się również mandatu radnego dzielnicy Ursus. W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował o odwołaniu rady nadzorczej Szpitala Południowego. Dzień wcześniej odwołany został zarząd placówki.
Jednocześnie prokurator generalny zapowiedział zbadanie, czy Rafał Trzaskowski posiadał wiedzę na temat nieprawidłowości występujących w szpitalu.
Szpital sprawdzają kolejne instytucje
Poza działaniami prokuratury, ratusza i Narodowego Funduszu Zdrowia kontrolę w placówce przeprowadzi również Państwowa Inspekcja Pracy. Tym samym sprawę bada obecnie kilka instytucji, które mają ustalić skalę nieprawidłowości oraz ewentualną odpowiedzialność osób zaangażowanych w funkcjonowanie szpitala.
Komentarze
Politycy KO uciekają od pytań po aferze w Szpitalu Południowym. Ekspert: To bardzo groźny sygnał

„Salonik VIP” w szpitalu pogrąża KO. Gigantyczny zasięg afery

Afera w Szpitalu Południowym w Warszawie. „Gdzie jest prokuratura? Gdzie jest CBA?”

Nowe fakty ws. Dawida Kacprzyka. PiS ujawnia dokumenty ze Szpitala Bródnowskiego

Tusk po aferze w Szpitalu Południowym: "Będę zdeterminowany i bezwzględny"







