Od wielu miesięcy trwały zabiegi, aby sejm uchwalił Rok Leśmiana. Tak się jednak nie stało Wiadomości
Od wielu miesięcy trwały zabiegi, aby sejm uchwalił Rok Leśmiana. Tak się jednak nie stało

W tym roku (22 stycznia) obchodzimy 140. rocznicę urodzin jednego z największych polskich poetów, Bolesława Leśmiana i 80. rocznicę jego śmierci (5 listopada). Od wielu miesięcy trwały zabiegi, aby sejm uchwalił Rok Leśmiana. Tak się jednak nie stało.

Na pełną biografię Zbigniewa Cybulskiego czekaliśmy pół wieku Wiadomości
Na pełną biografię Zbigniewa Cybulskiego czekaliśmy pół wieku

Ukazała się kilka dni przed 50. rocznicą tragicznej śmierci aktora. Książka Doroty Karaś „Cybulski. Podwójne salto” przynosi wiedzę o wszystkich okresach życia Zbigniewa Cybulskiego. Aktor zginął mając raptem 40 lat, ale przeżył niemal trzy, a może nawet cztery epoki. Pierwszą z nich był okres przedwojenny, z wakacjami blisko wschodniej granicy, w pięknym domu w Kniażach koło Śniatynia, czy z przewodzeniem bandzie dzieci na podwórku w Warszawie. Rodzina ziemiańsko-urzędnicza, o korzeniach ormiańskich, w pewnym sensie należała do elity.

Nie żyje George Michael Wiadomości
Nie żyje George Michael

Zmarł brytyjski wokalista George Michael. Miał 53 lata.

„Ostatni szczyt” - filmowy bestseller niebawem w Polsce Wiadomości
„Ostatni szczyt” - filmowy bestseller niebawem w Polsce

Najnowszy film Juana Manuela Cotelo pt.: „Ostatni szczyt” od piątku, 16 grudnia br., będzie wyświetlany w Polsce. Hiszpański reżyser, twórca słynnego kinowego hitu „Mary's Land – Ziemia Maryi” przebywał z wizytą w Polsce na pokazach przedpremierowych.

Bogusław Linda odważnie o "Powidokach" Wiadomości
Bogusław Linda odważnie o "Powidokach"

Film Andrzeja Wajdy jest polskim kandydatem do Oscara. Odtwórca głównej roli postawił na niecodzienną formę promocji.

Koncert Mate.O z zespołem: "Pieśni Naszych Ojców". Kraków 8 grudnia Wiadomości
Koncert Mate.O z zespołem: "Pieśni Naszych Ojców". Kraków 8 grudnia

już w najbliższy czwartek (tj. 8 grudnia) będzie można posłuchać Pieśni Naszych Ojców w wykonaniu Mate.O, wraz z zespołem. Zapraszamy do sali teatralnej parafii św. Jadwigi w Krakowie (ul. Łokietka 60) na godzinę 19.00

Szczecińskie posiedzenie Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ 'Solidarność”, 18-19 listopada 1980 Wiadomości
Szczecińskie posiedzenie Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ 'Solidarność”, 18-19 listopada 1980

W ramach centralnego projektu badawczego „ Opozycja w Polsce 1976-1989 Encyklopedia Solidarności” Instytut Pamięci Narodowej opublikował materiały archiwalne relacjonujące posiedzenie KKP NSZZ „Solidarność”, które odbyło się w Szczecinie w listopadzie 1980 roku. Wyboru źródeł dokonał dr Artur Kubaj, historyk ze szczecińskiego oddziału IPN. W książce znalazły się transkrypcje zapisów dźwiękowych z obrad i spotkań oraz stenogramy. Publikacja zawiera także zbiór zdjęć.

Poprawił się stan zdrowia Danuty Szaflarskiej Wiadomości
Poprawił się stan zdrowia Danuty Szaflarskiej

Aktorka Danuta Szaflarska zakończyła leczenie w szpitalu i obecnie przebywa w domu .

Joanna Siedlecka otrzymała Nagrodą Mackiewicza Wiadomości
Joanna Siedlecka otrzymała Nagrodą Mackiewicza

11 listopada, w dniu Święta Niepodległości Joanna Siedlecka odebrała w Warszawie Nagrodę im. Józefa Mackiewicza za książkę "Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki". Sekretarz Kapituły Stanisław Michalkiewicz podkreślił jednak że autorka została uhonorowana także za całokształt twórczości.

Równo 92 lata temu Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla Wiadomości
Równo 92 lata temu Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla

13 listopada 1924 roku Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała polskiego pisarza Literacką Nagrodą Nobla za powieść Chłopi. Reymond jako drugi Polak, po Henryku Sienkiewiczu otrzymał tą nagrodę. Powieść Chłopi wygrała z dziełami takich tuzów literatury jak Tomasz Mann, Maksym Gorki czy Thomas Hardy. W tym samym roku o nagrodę ubiegał się również Stefan Żeromski.

Listopadowe wizyty u króla. To już piąta edycja akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” Wiadomości
Listopadowe wizyty u króla. To już piąta edycja akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”

Zwiedzanie komnat królewskich, lekcje muzealne, warsztaty taneczne dla wszystkich, a także koncerty oraz gry i zabawy dla dzieci – te i wiele innych atrakcji przygotowano dla odwiedzających rezydencje królewskie w listopadzie. Zwiedzanie czterech wyjątkowych miejsc będzie bezpłatne.

Bob Dylan jednak przyjmie Nobla Wiadomości
Bob Dylan jednak przyjmie Nobla

W piątek Bob Dylan poinformował Akademię Szwedzką o swoim zamiarze przyjęcia Nagrody Nobla. Potwierdził także zamiar udziału w ceremonii wręczenia nagrody.

„Wołyń” wzywa do przebaczenia i pojednania Wiadomości
„Wołyń” wzywa do przebaczenia i pojednania

„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego to dzieło niezwykłe. To film zniewalający prostotą konstrukcji i fabułą, która, jak na dobre kino przystało, opowiada obrazem, nie dialogami bohaterów. Choć tematem ekranizacji jest przede wszystkim historia ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach podczas ostatniej wojny, to w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że film jest antyukraiński. Jeśli ten obraz powstał przeciwko czemuś, to przeciw wszystkim „izmom” – faszyzmom, totalitaryzmom, nacjonalizmom, ale również przeciw schematom i uproszczeniom fundowanym nam ostatnio przez reżyserów pokroju Władysława Pasikowskiego (patrz: Pokłosie).

Andrzej Wajda - odszedł człowiek kontrowersyjny, artysta, którego niełatwo ocenić Wiadomości
Andrzej Wajda - odszedł człowiek kontrowersyjny, artysta, którego niełatwo ocenić

Umarł Andrzej Wajda. Odszedł niespodziewanie, choć przekroczył w tym roku dziewięćdziesiątkę. Odszedł wprawdzie nie w pełni sił twórczych, ale nadal aktywny. Jego ostatnie dzieło, ,,Powidoki”, historia zmagań wybitnego malarza Władysława Strzemińskiego z narzuconą w prlu (jak pisał i mawiał Zbigniew Herbert) formułą realizmu socjalistycznego, to polski kandydat do Oscara. Odszedł człowiek bardzo kontrowersyjny, artysta, którego niełatwo ocenić, choć nazywany jest – kto właściwie pierwszy wymyślił to określenie ?– królem polskiego kina.

Dzień otwarty Domu Arcybiskupów Warszawskich z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia Wiadomości
Dzień otwarty Domu Arcybiskupów Warszawskich z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza 15 października do przechadzki po niedostępnym na co dzień dla zwiedzających pałacu.

Szczegóły pogrzebu Andrzeja Wajdy Wiadomości
Szczegóły pogrzebu Andrzeja Wajdy

Pogrzeb reżysera Andrzeja Wajdy odbędzie się w środę, 19 października. Zgodnie z wola rodziny zostanie on pochowany w Krakowie. Pogrzeb będzie miał charakter prywatny.

"Mając 17 lat" - o bólu po utracie najbliższego człowieka Wiadomości
"Mając 17 lat" - o bólu po utracie najbliższego człowieka

Akcja najnowszego filmu francuskiego artysty André Téchiné ,,Mając 17 lat” rozgrywa się w położonym u stóp gór miasteczku – tu znajduje się szkoła, tu również mieszka z rodzicami Damien Delille (Kacey Mottet Klein), jeden z głównych bohaterów filmu. Jednak w wielu znaczących scenach twórcy opuszczają miejscowość, by przenieść się w góry, a przede wszystkim na farmę państwa Charpoul.

Mama Anny Przybylskiej apeluje o pomoc dla hospicjów Wiadomości
Mama Anny Przybylskiej apeluje o pomoc dla hospicjów

„Wspólnymi siłami możemy uczynić ich ostatnie dni najpiękniejszymi dniami ich życia. Dajmy im godnie od nas odchodzić, byśmy i my mogli któregoś dnia podążyć równie godną drogą” – napisała w liście Krystyna Przybylska, mama aktorki Anny Przybylskiej, która zmarła w 2014 roku. W ten sposób przypomina o Światowym Dniu Hospicjów i Opieki Paliatywnej.

Powstanie Narodowe Muzeum Techniki? Wiadomości
Powstanie Narodowe Muzeum Techniki?

Według Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realną szansą ratującą Muzeum Techniki i Przemysłu NOT jest utworzenie Narodowego Muzeum Techniki. W tej sprawie szef resortu kultury i wicepremier Piotr Gliński kierował specjalny list do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz .

Nowy film Pedro Almodóvara: Ekscentryk z La Manchy i morze uczuć Wiadomości
Nowy film Pedro Almodóvara: Ekscentryk z La Manchy i morze uczuć

Pedro Almodóvar – zdeklarowany homoseksualista, filmowiec samouk, piewca urody i wewnętrznego piękna kobiet, na pewno znawca psychiki płci pięknej, przez lata jeden z najbardziej ekstrawaganckich reżyserów, czasem skandalista, artysta dbały o formę, o obrazowe walory swych dzieł, który nawet jeśli budzi sprzeciw treścią swych filmów, wywołuje zachwyt dla ich warstwy wizualnej.

Emerytury
Stażowe