Być jak oni. Koncert ku czci Żołnierzy Wyklętych Wiadomości
Być jak oni. Koncert ku czci Żołnierzy Wyklętych

Każda forma upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych wzbudza wielkie emocje. Nic dziwnego, że owacjami na stojąco wykonawcom dziękowali uczestnicy koncertu „Wilczy ślad” zorganizowanego przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A.

Apel ws. sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu: drzwi teatru zostaną otwarte na kolejne ekscesy Wiadomości
Apel ws. sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu: drzwi teatru zostaną otwarte na kolejne ekscesy

Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” apeluje do wszystkich członków Związku w całym kraju o podpisywanie apelu ws. sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

[video] Performans Tomasza Samołyka w odpowiedzi na "Klątwę":"Do baru przychodzi idiota, cham, kłamca..." Wiadomości
[video] Performans Tomasza Samołyka w odpowiedzi na "Klątwę":"Do baru przychodzi idiota, cham, kłamca..."

W odpowiedzi na efekty twórczej ekspresji Olivera Frljića pod postacią rzekomej "sztuki" na podstawie dramatu Wyspiańskiego pt. "Klątwa", vloger Tomasz Samołyk przygotował wykorzystując własne prawo do wolności twórczej pewien performans i prowokację artystyczną. Zresztą, zobaczcie Państwo sami.

[video] Historyczna wpadka na tegorocznej gali Oscarów. Pomylono zwycięzców w kategorii Najlepszy Film Wiadomości
[video] Historyczna wpadka na tegorocznej gali Oscarów. Pomylono zwycięzców w kategorii Najlepszy Film

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej po raz 89. przyznała Oscary. Za najlepszy film uznano "Moonlight" w reżyserii Barry’ego Jenkinsa, chociaż przez pomyłkę ogłoszono zwycięstwo "La La Land". Ten ostatni zdobył jednak najwięcej, bo sześć statuetek.

[Nasz Patronat] Musical "Karol". Niezwykła podróż po życiu i dziele św. Jana Pawła II Wiadomości
[Nasz Patronat] Musical "Karol". Niezwykła podróż po życiu i dziele św. Jana Pawła II

W Tauron Arenie w Krakowie niezwykła podróż po życiu i dziele św. Jana Pawła II. Musical "Karol" przeprowadza widzów po historii życia wielkiego człowieka. Wspaniała muzyka połączona z tańcem i pokazami laserowymi komponuje się w wyjątkową całość.

[zwiastun] Film "Chata". List od Boga. Nigdy nie jesteś sam Wiadomości
[zwiastun] Film "Chata". List od Boga. Nigdy nie jesteś sam

Film „Chata” powstał na podstawie światowego bestsellera o tym samym tytule. Książka sprzedała się w ponad 20 milionach egzemplarzy w kilkudziesięciu krajach świata, także w Polsce. „Chata” to piękna historia o tym, jak Bóg przychodzi do nas w naszych smutkach, do nas uwięzionych we własnych rozczarowaniach, zdradzonych przez własne wyobrażenia. Nigdy nie zostawia nas tam, gdzie nas znajduje, jeśli się przy tym nie upieramy. „Chata” to uprzejme zaproszenie do podróży do samego serca Boga.

Podpisz apel dolnośląskiej "S" w obronie dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Cezarego Morawskiego Wiadomości
Podpisz apel dolnośląskiej "S" w obronie dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Cezarego Morawskiego

Panie Marszałku! My, niżej podpisani Obywatele, żądamy honorowania wyników konkursu na dyrektora Teatru Polskiego, a tym samym dania możliwości normalnego funkcjonowania zespołowi teatru przygotowującego na marzec premiery kilku przedstawień teatralnych. Zwracamy się do Pana i Zarządu Województwa Dolnośląskiego, by nie ulegał szantażowi małej grupy ludzi, dla której nie liczy się dobro wspólne, a jedynie własny interes. Chcemy wierzyć, że weźmie Pan poważnie pod uwagę te społeczne, obywatelskie głosy. - czytamy w apelu w obronie dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Cezarego Morawskiego

Recenzja filmu "La La Land": Słodko-gorzkie La La La Wiadomości
Recenzja filmu "La La Land": Słodko-gorzkie La La La

6 października 1927 odbył się w Ameryce pierwszy seans filmu dźwiękowego – „Śpiewaka jazzbandu”. Ludzie sztuki i krytycy wieszczyli wówczas koniec X muzy. Z czasem okazało się, że ten krok w dziejach filmu był koniecznością, choćby dlatego, że wzbogacił go o nowy gatunek – musical.

Barbara Gąsienica-Giewont dla "TS": Inspiracją do zagrania Emilii Wojtyły było samo życie Wiadomości
Barbara Gąsienica-Giewont dla "TS": Inspiracją do zagrania Emilii Wojtyły było samo życie

– Zaskakiwać może połączenie historycznej fabuły z najnowocześniejszymi technologiami świetlnymi i multimedialnymi – mówi o musicalu „Karol” aktorka Barbara Gąsienica-Giewont, odtwórczyni roli Emilii Wojtyły, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

„Wesele” Wyspiańskiego narodową lekturą 2017 r. Wiadomości
„Wesele” Wyspiańskiego narodową lekturą 2017 r.

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego okazało się bezkonkurencyjne. To dzieło internauci wybrali na lekturę podczas Narodowego Czytania 2017. Wyniki plebiscytu ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim zorganizowanej z okazji przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

[video] Ścinanie krzyża i sceny seksu z figurą św. Jana Pawła II w teatrze w Warszawie. Ratusz zachwycony Wiadomości
[video] Ścinanie krzyża i sceny seksu z figurą św. Jana Pawła II w teatrze w Warszawie. Ratusz zachwycony

W wystawianym na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego spektaklu "Klątwa", pokazane są kontrowersyjne sceny – m.in. scena seksu z figurą polskiego papieża czy niszczenie krzyża, a pod koniec przedstawienia jedna z aktorek opowiada o zbiórce pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Sztukę poza warszawskim Ratuszem promują artyści i politycy, w tym posłanka Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus.

Wrocławska aktorka ostro o sytuacji w TP we Wrocławiu: Za chwilę sobie wszyscy popodrzynamy gardła Wiadomości
Wrocławska aktorka ostro o sytuacji w TP we Wrocławiu: Za chwilę sobie wszyscy popodrzynamy gardła

- O jaką demokrację walczymy? Przecież dyrektor został wybrany demokratycznie. W prokuraturze zostało złożone zawiadomienie o tym, że konkurs rzekomo był ustawiony. Mam więc pytanie. Jak prokuratura rozstrzygnęła tę sprawę? Jeżeli jesteśmy w państwie prawa to szanujmy to prawo, choćby było nie wiem jak kulawe. Bo jeżeli nie będziemy szanować choćby tego kulawego prawa, to za chwilę sobie wszyscy popodrzynamy gardła. Tak się to skończy. - mówi o sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu dla portalu niezalezna.pl, wrocławska aktorka Monika Bolly.

Jego „Kochać” znają wszyscy. 75. urodziny Piotra Szczepanika Wiadomości
Jego „Kochać” znają wszyscy. 75. urodziny Piotra Szczepanika

Piotr Szczepanik, wokalista i aktor, obchodzi dzisiaj 75. rocznicę urodzin. jego liryczne piosenki tj. „Kochać”. Liryczne piosenki w jego wykonaniu m.in. „Żółte kalendarze”, „Puste koperty”, „Zielone wzgórza nad Soliną”, czy „Goniąc kormorany” podbiły serca Polaków.

Krzysztof Penderecki z nagrodą Grammy Wiadomości
Krzysztof Penderecki z nagrodą Grammy

Wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę fonograficzną Grammy. Polak zwyciężył w kategorii „Muzyka chóralna” za album „Penderecki Conducts Penderecki vol.1”.

[video] Najnowszy teledysk Natalii Niemen "Pojutrze szary pył" Wiadomości
[video] Najnowszy teledysk Natalii Niemen "Pojutrze szary pył"

Najnowszy teledysk Natalii Niemen do piosenki "Pojutrze szary pył"(muzyka i słowa: Czesław Niemen). Utwór zapowiada nową płytę artystki pt. "Niemen mniej znany", która w sprzedaży ukaże 24 lutego. Krążek zawiera wybrane przez Natalię piosenki z dwóch ostatnich płyt studyjnych Niemena, "Terra Deflorata" oraz "spodchmurykapelusza". O powstawaniu teledysku do "Pojutrze szary pył" Natalia mówi tak: "Mając w głowie kilka pomysłów na zobrazowanie pięknego i życiowego wiersza mojego taty "Pojutrze szary pył", spotkałam się z Bartkiem Piotrowskim, świetnym operatorem, reżyserem, malarzem i muzykiem w jednym. Do moich pomysłów Bartek dokładał swoje, na której to bazie stworzył później scenariusz do tej przejmującej historii. Historii syna marnotrawnego, który (inaczej niż w wierszu mojego taty, gdzie autor konstatuje, że synowie choćby nie wiem co, nie zawracają ze swoich złych dróg i potem, jako dojrzali mężczyźni muszą borykać się z poczuciem winy) zmienia się na lepsze. Jest to syn, który wraca do ojca i co chyba najważniejsze, zostaje przyjęty z kompletnie bezwarunkową miłością. Pragnę, aby moja muzyka dawała nadzieję" – dodaje artystka.

Urodziny Danuty Szaflarskiej Wiadomości
Urodziny Danuty Szaflarskiej

102 lata temu, dokładnie 6 lutego 1915 roku urodziła się Danuta Szaflarska. Aktorka, uczestniczka Powstania Warszawskiego przyszła na świat w Kosarzyskach w powiecie nowosądeckim (województwo małopolskie).

Renesansowy rękopis Godzinek wrócił do Polski Wiadomości
Renesansowy rękopis Godzinek wrócił do Polski

Pięknie iluminowany, renesansowy rękopis z końca XV w., tzw. Godzinki Jakuba Wargockiego, powrócił do Polski. Zabytkowy kodeks został zakupiony przez Bibliotekę Narodową na aukcji w Londynie dzięki mecenatowi Fundacji PZU. Pierwsza publiczna prezentacja po powrocie do kraju odbyła się w piątek, 3 lutego w Pałacu Rzeczypospolitej podczas konferencji prasowej z udziałem wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego; Michała Krupińskiego, prezesa PZU oraz dr. Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej. Zdigitalizowane dzieło dostępne jest już online w cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.pl a naukowcy rozpoczynają badania jego tajemnic.

Disco polo. Robimy swoje Wiadomości
Disco polo. Robimy swoje

Muzyka disco polo króluje na eventach i imprezach branżowych organizowanych przez firmy z najwyższej półki. Ich organizatorzy wiedzą, że w ten sposób dobrze wypromują produkt lub oferowane przez nich usługi.

Disco polo. Zaczęło się od „Czarownicy” Wiadomości
Disco polo. Zaczęło się od „Czarownicy”

Pierwsze kasety Boysów, Akcentu czy Bayer Full sprzedawane były prosto z łóżek polowych budzącej się polskiej przedsiębiorczości, ale grunt pod nowy rodzaj muzyki został zasiany znacznie wcześniej. Od początku teksty były przaśne i dotyczyły spraw damsko-męskich.

Disco polo. Wstydliwa miłość Polaków Wiadomości
Disco polo. Wstydliwa miłość Polaków

Miłość do disco polo wielu Polaków wciąż ukrywa, jak pozamałżeńskie dziecko. Profesor będzie się zarzekał, że słucha go tylko w celach badawczych. A gdy się spyta szanowanego dziennikarza, dlaczego poszedł na imprezę disco polo, powie, że chciał się przekonać, jak tam jest. Często przekonuje się co tydzień.

Emerytury
Stażowe