W Polsce zbliża się czas laikatu świadomego swoich racji, odważnego i potrafiącego stwarzać odpowiednie lobby polityczne. Silnie artykułowane postulaty katolickie nawet, gdy nie będą dominujące, to sprawią przynajmniej, że wierzący nie będą represjonowani przez agresywną, laicką większość. Sami biskupi, nawet gdyby bardzo chcieli, nie utrzymają katolickiej agendy w głównym nurcie opinii publicznej w Polsce.
Rozpoczyna się Adwent. W czasie przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego wiele razy będziemy spotykali obrazek betlejemskiego żłóbka z małym Dzieciątkiem. To piękna tradycja, trzeba jednak pamiętać, że ta słodka dziecina to zapowiadany Król, „który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną”, „Bóg Mocny”, a na Jego imię „zegnie się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych”
Francuscy katolicy od wczoraj protestują w sprawie utrzymującego się zakazu publicznego sprawowania mszy. Zakaz uzasadniany jest przez władze pandemią koronawirusa.
Jan Paweł II jest orędownikiem naszych polskich spraw; potrzebujemy dziś nie tylko jego nauki, słów i modlitwy, ale stałej obecności w tajemnicy świętych obcowania - mówił kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. podczas XX Dnia Papieskiego.
Papież Franciszek powiedział w środę, że w obliczu osób rządzących potrzebni są żarliwi chrześcijanie, którzy będą mieli odwagę sprzeciwić się, gdy jest to konieczne. Podczas audiencji generalnej mówił Polakom, że w dobie pandemii Covid-19 należy odmawiać różaniec.
Żyjemy w czasach gdzie mocno przyglądamy się swoim relacjom, już nawet młodzież mówiąc o kontaktach z rówieśnikami i rodzicami używa słowa „relacje”. To dobrze, bo pokazuje rosnącą świadomość jakości kontaktów międzyludzkich w życiu. Ewangelie dają mnóstwo wskazówek jak układać sobie życie z innymi. Mistrzem w relacjach był Jezus.
Przypowieść o robotnikach w winnicy. Komentarz o. Grzegorz Chrzanowski OP.
Rośnie liczba wyznawców islamu, którzy chcą przyjąć chrzest. W samej Francji stanowią ok 10% proszących o chrzest w Kościele Katolickim. Jeszcze większy odsetek stanowią we wspólnotach protestanckich.
Krzyż "nie może być sprowadzony do przedmiotu noszonego z powodu przesądów albo jako ozdobny naszyjnik" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. Pozdrowił obecnych tam Polaków.
"Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie...". Komentarz o. Adam Szustak OP.
Papież Franciszek zwracając się do Polaków nawiązał do obchodzonej w środę uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas audiencji generalnej w Watykanie wspomniał swą wizytę na Jasnej Górze przed czterema laty. Wezwał do modlitwy za cierpiących.
– Kult Matki Boskiej zawsze wiązał się w Polsce z obroną wolności i wiary katolickiej, bo byliśmy otoczeni przez różne narody, które chciały narzucać na swoje wyznania. Od wschodu islam i prawosławie, od zachodu i północy protestantyzm. Nasi sąsiedzi chcąc zabrać nam wolność chcieli też narzucać swoją wiarę, z kolei my broniąc wolności broniliśmy też wiary katolickiej. Kard. Wyszyński powiedział kiedyś, że Maryja otoczyła swoimi sanktuariami naszą ojczyznę, tak jak w dawnej Rzeczypospolitej otaczano stanicami granice. Sanktuaria maryjne, szczególnie przy granicach, są nie tylko miejscami kultu Matki Bożej, ale i obrony polskości – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem ks. prof. Grzegorz Bartosik mariolog z UKSW.
- Akcja trwa! Dzisiaj zawiozłyśmy 500 maseczek i 59 kompletów bielizny pościelowej do Maz. Specjalistycznego Centrum Zdrowia w Pruszkowie (czyli – jak się niegdyś mówiło – do szpitala psychiatrycznego w Tworkach). Wzruszyła nas radość i wdzięczność, z jaką nasz dar przyjęto - piszą Siostry Urszulanki szare na swoim profilu na Twitterze
Papież Franciszek powiedział w piątek telewizji RAI, że "ukrzyżowanymi" w dobie pandemii są lekarze, pielęgniarze, pielęgniarki, zakonnice, księża "zmarli na froncie jak żołnierze, którzy oddali życie z miłości, wytrwali jak Maryja pod krzyżami wspólnot"
Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Dzisiaj księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się Triduum Paschalne. A tak o kapłańskiej posłudze mówił bł. Ojciec Jerzy Popiełuszko.
To nasze ostatnie rekolekcyjne spotkanie, w którym powiemy o męskiej modlitwie. Już tylko chwila dzieli nas od świąt.
- Niech to będzie dla nas symbolem miłości i solidarności. Niech będzie wołaniem o Boże Miłosierdzie dla świata - apelował do Polaków kardynał Stanisław Dziwisz w 15 rocznicę śmierci Jana Pawła II
Kolejny raz zabieramy Was w rekolekcyjną podróż. Spotkanie z męską modlitwą, z zaufaniem i ogromną miłością do Boga.
Z katolicyzmem jako religią wiodącą w Anglii zerwał Henryk VIII Tudor, któremu nie udało się uzyskać od stolicy Apostolskiej unieważnienia małżeństwa z królową Katarzyną, dzięki czemu ten mógłby poślubić młodszą Annę Boleyn. Powstał kościół anglikański, do dziś jednak działa również Kościół katolicki.
Odcinek 1 - "Adam" Męska modlitwa – ruszają rekolekcje wielkopostne, czas wyjątkowego trwania z Jezusem. Ten czas to droga, którą przejdziemy z mężczyznami starego testamentu... czas modlitwy, czas pytań... prowadzących do Zmartwychwstania.