125 lat temu urodził się gen. Stanisław Sosabowski, generał Wojska Polskiego.
72 lata temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła II wojnę światową na terytorium Europy. \nW dalszym ciągu walki toczyły się na Dalekim Wschodzie między Japonią a Aliantami.
Ludzkie marzenia o lataniu spełniły się już w XVIII wieku za sprawą balonów. Ciągle poszukiwano jednak maszyny, która będzie kierowana przez człowieka – i tak powstał sterowiec. Przed stu laty te olbrzymie machiny latające miały swój wielki czas.
W tym roku przypada 72. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie przez żołnierzy Wojska Polskiego Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.
77 lat temu w czasie walki z Niemcami pod Anielinem poległ mjr Henryk Dobrzański ps. Hubal - żołnierz Legionów Polskich, kawalerzysta, olimpijczyk.
70 lat temu uczniowie rudnickiego liceum założyli tajną młodzieżową organizację „Orlęta” w ten sposób sprzeciwiając się sowietyzacji Polski. W niedzielę w Rudniku nad Sanem odbyły się uroczystości rocznicowe pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Operacja przeprowadzona przez Grupę Operacyjną „Wisła” zwaną potocznie „Akcją Wisła” rozpoczęła się 28 kwietnia 1947 roku. Wysiedlenia z terenów Polski południowo-wschodniej objęły Ukraińców, Łemków oraz rodziny mieszane polsko-ukraińskie.
105 lat temu zatonął RMS „Titanic”. Napisano o tej katastrofie wiele książek, nakręcono kilka filmów – a mimo to wciąż krąży o tym wydarzeniu wiele mitów.
Na terenie Borów Dolnośląskich archeolodzy znaleźli pozostałości zamku, należącego do piastowskiego księcia Bolka II Małego (zm. w 1368 r.) - ostatniego niezależnego księcia piastowskiego władającego na Śląsku.\nRuiny znajdują się w opustoszałej po 1945 wsi Nowoszów (Neuhuas) na pograniczu woj. lubuskiego i dolnośląskiego.
Pamiątki po Stefanii Perzanowskiej do Muzeum na Majdanku.
Nie jest prawdą, że Słowianie przed nastaniem chrześcijaństwa modlili się tylko w świętych gajach. Wiemy np., że wznosili ziemskie "domy" dla bogów, i że ich wiara przenikała się z wieloma sferami życia. O tym, w co i jak mogli wierzyć dawni Słowianie, opowiada PAP etnolog i archeolog dr Paweł Szczepanik.\nPonieważ wcześni Słowianie byli ludem niepiśmiennym, nie posiadamy zwartego opisu ich dziejów czy wierzeń. Nie byli też grupą jednolitą: w momencie największej ekspansji Słowianie zasiedlali obszar sięgający na wschodzie niemal do podnóża gór Ural, po Łabę na zachodzie, i po Morze Śródziemne na południu.
Legenda głosi, że zostały podpisane in blanco – przedstawiciele sześciu krajów złożyli podpisy na pustych kartkach, bowiem negocjacje ciągle trwały. Sześćdziesiąt lat temu podpisano Traktaty Rzymskie – prawne podwaliny dzisiejszej Unii Europejskiej.
Dalekie podróże morskie w okresie, gdy Europejczycy dokonywali wielkich odkryć geograficznych, takich jak chociażby wyprawa Krzysztofa Kolumba w 1492 r. do Indii Zachodnich, byłyby najprawdopodobniej nie do pomyślenia, gdyby nie kompas.
15 marca 1917 roku Rosja przestała być monarchią. Wiszący od stuleci nad Europą złowrogi cień cara przestał istnieć. Jednak próba wprowadzenia rządów demokratycznych w byłym imperium nie powiodła się – po kilku miesiącach kraj stał się areną krwawej wojny domowej, aby następnie wpaść w ręce kolejnej dyktatury.
Od nalewek i rząpi – po Grubą Kaśkę i dwa Chude Wojtki. Woda w stolicy płynie dzięki przemyślanym urządzeniom i dalekowzrocznej polityce dawnych władz miasta.
Nie wszyscy akowcy po upadku III Rzeszy zostali żołnierzami wyklętymi. Nie wszyscy wrócili do lasu, by pod szyldami WiN-u, ROAK-u, AKO kontynuować walkę o niepodległość. Po rozgromieniu hitlerowskich Niemiec większość członków rozformowanej 19 I 1945 r. organizacji chciała normalnie żyć. A jakiś procent tej większości chciał żyć za wszelką cenę, to znaczy: przechodząc na stronę uzurpatorów. Wśród nich literackie ikony PRL-u: Roman Bratny (ur. 1921), Aleksander Ścibor-Rylski (1928–1983) oraz Witold Zalewski (1921–2009) – swego czasu zaprzysiężeni w AK.
Odrodzone państwo polskie nie było w latach dwudziestych i trzydziestych rajem dla miłośników motoryzacji. Fatalny stan dróg, drogie samochody i wysokie koszta ich użytkowania – wszystko to sprawiało, że transport opierał się na kolei oraz pojazdach konnych. W drugiej połowie lat trzydziestych pojawiły się jednak jaskółki postępu.
Jako pierwsza kobieta otrzymała Nagrodę Nobla i jako jedyna dotąd – dwukrotnie. Przetarła szlaki profesorom w spódnicy na Sorbonie. Po śmierci spoczęła w paryskim Panteonie – w jakże zaszczytnym, acz wyłącznie męskim gronie. Płeć nie pomagała jej w karierze. Wręcz przeciwnie...
Irena Piekarska z Suwałk ma 94 lata. Od ponad 70 lat czeka na odnalezienie jej ukochanego brata Mariana Piekarskiego ps. Ryś, znienawidzonego przez komunistów Żołnierza Wyklętego.
Tworzony od podstaw w II Rzeczpospolitej przemysł lotniczy mógł się poszczycić wynalazkami na skalę światową. Nie o wszystkich konstruktorach i ich dziełach dziś się pamięta – choć z owoców ich myśli korzystał w swoim czasie cały niemal świat. Tak właśnie było w wypadku pewnego lubelskiego inżyniera…