Oryginalna ścieżka rozwoju, gorset dla gospodarki, konstytucja dla biznesu – tak określa się projekty przygotowane w ramach tzw. Planu Morawieckiego. Przedsiębiorcy wiążą z nimi nadzieje, ale warto pamiętać, że choć wielkich planów gospodarczych było w Polsce kilka, sukcesem okazał się tylko jeden – autorstwa ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, z okresu II Rzeczpospolitej. Niewątpliwie realizował ona marzenia Polaków o wielkiej, niezależnej gospodarczo Polsce. M.in. na pytanie, czy i tym razem się uda, w wywiadzie z Anną Grabowską odpowiada wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
W ostatnim tygodniu w mediach pojawiały się informacje, że włoska sieć handlowa wycofała ze swoich sklepów krem Nutella, ponieważ zawiera rakotwórcze składniki. Producent firma Ferrero wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym zapewnia, że bezpieczeństwo i zdrowie klientów jest dla niego priorytetem.
Więcej możliwości dla przyszłych przedsiębiorców. Ministerstwo Rozwoju przygotowało zmiany, według których każdy będzie mógł założyć firmę przez telefon. Nowatorskie rozwiązanie ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.
UOKiK bada, czy kantory Interchange i Money Exchange naruszyły prawo i wprowadziły klientów w błąd. Zakwestionował sposób prezentacji kursów kupna i sprzedaży walut.
Weszła w życie ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów. W założeniu ma ona zmniejszyć koszty rozwiązywania spraw roszczeniowych. Obywatele zamiast iść do sądu będą mogli rozwiązać swoje roszczenia korzystając z pozasądowej mediacji.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał warunkową zgodę na przejęcie przez Eurocash kontroli nad Eko Holding.
Solidarność popiera inicjatywę rządu, jaką jest Narodowy Program Mieszkaniowy. Apeluje jednak, by prace nad szczegółowymi rozwiązaniami były prowadzone z zachowaniem konsultacji, pozwalających na uzyskanie oczekiwanych efektów społecznych.
Europejski Urząd Statystyczny ocenia stopień zagęszczenia mieszkań w Europie. W tym zestawieniu Polska wypada słabo. Aż 44,2 proc Polaków mieszka w przeludnionych mieszkaniach. W zestawieniu gorzej wypadają tylko Węgrzy i Rumuni. Kryteria, jakimi kieruje się Eurostat, nie wydają się zawyżone w stosunku do polskich realiów.
Deficyt mieszkaniowy w Polsce każdy kolejny rząd próbuje pokonać innymi środkami i metodami. PIS opracowało strategię pod nazwą „Mieszkanie Plus”, adresowaną do rodzin wielodzietnych i osób nieposiadających dostatecznej zdolności kredytowej.
Dziś prezes PIS zainaugurował program mieszkanie+. Jak zdradził wcześniej Tygodnikowi Solidarność był pomysłodawcą tego programu.
Ministerstwo Finansów opublikowało dane za jedenaście miesięcy roku 2016. Ministerstwo wyliczyło, że że dochody ogółem są o 11,6 proc. wyższe w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, a dochody podatkowe - o 7,4 proc.
Prezes UOKiK podpisał porozumienia z 17 towarzystwami ubezpieczeniowymi w sprawie ubezpieczeń z elementem inwestycyjnym. Towarzystwa obniżą opłaty likwidacyjne tym klientom, których nie objęły wcześniejsze decyzje UOKiK. Porozumienia dotyczą też seniorów. Porozumienie wchodzi w życie 1 stycznia 2017 roku
Tymczasem, choć kartą płatniczą Polacy posługują się od paru lat, rzadko wiedzą jaki jej typ mają w portfelu. Wprowadzenie kont osobistych przez banki spowodowało, że przy zakładaniu rachunku można otrzymać kartę debetową lub kartę kredytową. Umożliwiają wypłatę środków pieniężnych z bankomatu lub operacje bezgotówkowe w sklepach tradycyjnych i internetowych. Prawo do wydawania kart przysługuje nie tylko bankom, ale również niebankowym instytucjom finansowym, sieciom handlowym, stacjom paliw, czy firmom telekomunikacyjnym.
Jednym z postulatów partii Ryszarda Petru jest wprowadzenie podatku liniowego opodatkowującego dochody Polaków z „wysoką kwotą wolną”. Wprowadzenie podatku liniowego deklarowała Platforma Obywatelska w 2001 roku. Zdaniem zwolenników podatek liniowy ma same plusy. Przeciwnicy wskazują, że powoduje wzrost rozwarstwienia społecznego, a jego zalet nie widać. Jak jest naprawdę?
Umowa CETA, czyli porozumienie o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą, czeka na ratyfikację w poszczególnych europejskich parlamentach. Jednak już zanim to nastąpi, znaczna jej część wejdzie w życie.
Niespójności między Strategią a polityką rządu, np. w zakresie wzrostu wynagrodzeń – to jeden z zarzutów, jakie związki zawodowe zgłosiły wobec Planu Morawieckiego na posiedzeniu zespołu ds. Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.
Inwestycje o wartości 250 mln euro zaplanowały w Środzie Śląskiej GE Aviation i Lufthansa Technik – informuje w komunikacie Ministerstwo Rozwoju. Powstanie centrum serwisowania silników lotniczych.
PKO Bank Polski uruchomi swój oddział w stolicy Czech Pradze. Zgodę na to wyraziły czeskie władze nadzorcze. Oddział, który swoją działalność planowo ma rozpocząć w pierwszej połowie 2017 roku, będzie istniał pod nazwą PKO Bank Polski, Czech Branch.
Perspektywa inwestycyjna wynosi 25 lat. Kopalni nie można dzisiaj zamknąć z powodu braku koniunktury, aby jutro, gdy pojawi się większe zapotrzebowanie na węgiel, na nowo ją otworzyć - tłumaczy Zdzisław Filip, prezes Zarządu Tauron Wydobycie, w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.
Sprawa dotyczy spłacających kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich w mBanku. Klienci banku domagają się zwrotu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Prezes UOKiK zakwestionował działania mBanku w tej sprawie. Jeżeli sąd przychyli się do opinii UOKiK i uzna klauzulę za niedozwoloną, bank będzie musiał oddać konsumentom, którzy złożyli pozew, pobraną opłatę