Za wysokie ceny energii elektrycznej odpowiada polityka klimatyczna UE i wysokie koszty emisji CO2 oraz spekulacyjna gra Rosji na rynkach gazu - oświadczył we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji energii wiceminister aktywów Maciej Małecki.
- Celem ulgi jest silniejsze powiązanie lokalnych firm z ich otoczeniem, np. szkołami wyższymi, które będą na ich potrzeby uczyć młodzież, czy z miejscowymi ośrodkami kultury (sponsoring wydarzeń, wystaw, zakupów zabytków do muzeów, renowacja zabytków) albo sportu (objęcie patronatem szkoły sportowej czy lokalnego zespołu) - zaznaczył premier Morawiecki.
Wśród respondentów pobierających świadczenie 500 plus 70 proc. opowiada się za jego wzrostem. Najczęściej twierdzą, że powinien on być większy o około 20 proc., a głównym powodem podwyżki jest inflacja – wynika z najnowszego badania.
Ministerstwo Finansów planuje podwyższenie akcyzy na alkohol o 10 proc. w 2022 r. W latach 2023-2027 akcyza na te wyroby ma rosnąć o 5 proc. co roku, a stawka kwotowa akcyzy na papierosy będzie wzrastać o 10 proc. rocznie - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
"Walka o bałtycki gazociąg Nord Stream 2 osiągnęła nowy poziom eskalacji. Wiele wskazuje na to, że rosyjski gaz ziemny będzie wkrótce dostarczany rurociągiem do Niemiec, choć nie uzyskano jeszcze na to wszystkich pozwoleń" - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
W środę odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego nieoczekiwanie podwyższono stopy procentowe.
Szef NBP podczas Kongresu 590 w Warszawie stwierdził, że mamy do czynienia z „polskim cudem gospodarczym”, który jest „o wiele większy niż w gospodarce niemieckiej po wojnie”.
Niektóre media w Polsce opublikowały wypowiedź niemieckiej europosłanki Violi von Cramon, reprezentującej Zielonych, która mówiąc „o kryzysie gazowym” w Europie Zachodniej wywołanym przez działania Władimira Putina, potwierdza, że „wszystkie obawy artykułowane od dawna przez Polaków dotyczące gazociągu Nord Stream 2, były niestety uzasadnione”.
Z powodu bardzo wysokiej inflacji, przyszłoroczna waloryzacja może wynieść nawet 7,7 proc. – informuje w sobotę "Super Express".
Inflacja CPI we wrześniu wyniosła rdr 5,8 proc – podał dziś GUS. – Co będzie dalej? Wcale nie ma konieczności przyspieszenia inflacji i nie straszmy siebie tym. Natomiast oczekujmy od polityków, żeby proponowali działania krótko i długookresowe – twierdzi były minister finansów prof. Grzegorz Kołodko.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 5,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
Instytucje rozsyłają sądzącym się z nimi kredytobiorcom wezwania do zapłaty i domagają się opłat za korzystanie z kapitału. Robią to nawet wtedy, gdy sprawy o kredyt są jeszcze w toku. Chcą w ten sposób uniknąć przedawnienia - pisze piątkowa „Rzeczpospolita".
Choć rok 2020 był świetnym czasem dla zielonej energii w Niemczech - silny wiatr i niewielkie zużycie energii spowodowały gwałtowny wzrost kontyngentu zielonej energii elektrycznej kraju - to w tym roku, jak pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wygląda to już mniej korzystnie.
Spółka KGHM zamierza zbudować pierwszą na świecie kopalnię zeroemisyjną. Zakład ma powstać w okolicach Bytomia w województwie lubuskim i wydobywać rudy zawierające miedź. O planach poinformował podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes firmy Marcin Chludziński.
- Premier @MorawieckiM rekomendował klubowi @pisorgpl zgłoszenie poprawki wprowadzającej ulgę dla klasy średniej dla osób prowadzących JDG, które rozliczają się na skali podatkowej i zarabiają do 13 tys. zł. Jeszcze dziś zgłosimy ją w #Sejm - poinformował minister Łukasz Schreiber.
Polska gospodarka jest w dobrym stanie, ale to jeszcze nie moment na konsolidację fiskalną - oświadczył we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński. Jak dodał, na przyszły rok rząd zakłada deficyt poniżej 31 mld zł, a dług publiczny - 56,5 proc. PKB.
Liczymy, że negocjacje z Czechami ws. Turowa, które nadal trwają, zakończą się w najbliższym czasie podpisaniem umowy - oświadczył w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że Polska nie może się zgodzić, by zamknąć kopalnię i spowodować kryzys energetyczny dla polskich obywateli i przedsiębiorców.
- Tutaj cała gra odbywa się tu na kilku płaszczyznach. Pierwsza płaszczyzna to jest sprawa suwerenności naszego kraju, i chcę zapewnić, że Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie będzie zabiegać się o suwerenność, mimo tych różnych przeszkód z jakimi mamy do czynienia, wskazując na nadużycia, na łamanie traktatów wręcz - mówił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak na antenie Polskiego Radia, komentując spór polskiego rządu z Czechami i decyzję podjętą przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (BundesNetzAgentur, BNetzA) dopuściła Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz jej niemiecką spółkę zależną – PGNiG Supply & Trading GmbH – do postępowania certyfikacyjnego dla Nord Stream 2.
Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, w szczególności rozliczających się podatkiem liniowym. W 2019 roku było około 700 tysięcy takich firm w Polsce - apeluje rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w oficjalnym komunikacie i apeluje o podpisanie w tej sprawie petycji.