Dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. – Budowanie relacji polsko-ukraińskich musi być oparte na dokładnej analizie historycznej, prawdzie i wzajemnym zaufaniu – powiedział w I Programie Polskiego Radia marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
TVP Info poinformowało, że jest w posiadaniu dokumentów, z których wynika, że polski rząd na uchodźstwie brał udział w 1944 roku w negocjowaniu 20 mln franków łapówki dla Heinricha Himmlera w zamian za uwolnienie 300 tys. Żydów.
W Dzienniku Bałtyckim ukazał się artykuł dotyczący planów wyborczych Jarosława Wałęsy. Rozmowa dotyczyła zbliżającej się kampanii wyborczej w Gdańsku. Sam artykuł nie wzbudziłby większego zainteresowania, gdyby nie… fakt, że wszystkie komentarze pod partykułę powstały na jednym komputerze.
13 października w Belgii odbędzie się akcja „Różaniec do granic”, która wzorowana jest na polskiej edycji tej akcji.
– Wydaje się, że diagnoza, że jest coraz gorzej w stosunkach polsko-ukraińśkich jest trafna. I podczas pomarańczowej rewolucji i podczas Majdanu starałem się coś zrobić, oczywiście w obydwu przypadkach było tak, że mieliśmy do czynienia z sytuacjami nadzwyczajnymi, gdy odkłada się sprawy historyczne – powiedział w Polskim Radio 24 Cezary Krysztopa, redaktor naczelny „Tysol.pl”.
– Dla prezydenta Donalda Trumpa, kwestia Paktu Północnoatlantyckiego jest bardzo ważna. To szerszy element polityki zagranicznej USA – powiedział w Telewizji Republika Ryszard Czarnecki.
Wspólne działania warszawskiej Delegatury CBA i Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Agenci CBA zatrzymali biznesmena, który powoływał się na wpływy w służbach specjalnych i miał doprowadzić do rozpowszechnienia przez media informacji kompromitujących większościowego akcjonariusza GetBack S.A. To już 10 zatrzymany w ciągu ostatnich czterech tygodni intensywnego śledztwa dotyczącego licznych nieprawidłowości w działaniu grupy kapitałowej GetBack SA.
- Główną lekcją ze wspólnej polsko-izraelskiej deklaracji, jest to, że mamy wiele luk w wiedzy o Holokauście. Obchodzimy 80. rocznicę konferencji w Evian, która odbyła się w lipcu 1938 r. poświęconej problemowi żydowskich uchodźców w nazistowskich Niemczech. Kraje wolnego świata odmówiły zwiększenia kwot przyjmowanych uciekających Żydów i odrzuciły jakiekolwiek rozwiązanie ich trudnej sytuacji. Przedstawicielom Żydów nie wolno było zabierać głosu na konferencji. W ten sposób skazano na śmierć dla miliony Żydów w Europie - pisze izraelski publicysta Michael Lubovikow na łamach IsraelHayom.co.il
W lipcu 2018r. mija 73. Rocznica napisania Raportu Witolda z 1945 r. 11 lipca 1945 r., z obozu jenieckiego w Murnau dotarł rtm. Pilecki do adriatyckiego Porto San Giorgio nieopodal Ancony we Włoszech. Wkrótce potem został oficerem II Korpusu gen.Władysława Andersa. I wówczas powstał Raport Witolda z 1945 r.
- A satrapa z Żoliborza siedzi i zaciera raczki. Udało się! Nienawidzą się, żrą się a za chwilę będą się bić na ulicach. I wtedy wejdziemy my. Cali na zielono, w mundurach. Raz zdobytej władzy nie oddamy już nigdy. O to chodzi, prawda...? - pisze Kamil Durczok komentując sprowokowane przez "obrońców demokracji" awantury na spotkaniu Patryka Jakiego z mieszkańcami Warszawy
"Uprzejmie Pana informuję, że przyjąłem dziś pełnomocnictwo do prowadzenia sprawy przeciwko Panu o naruszenie dóbr osobistych prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK prof. Leszka Żukowskiego.\nW dzisiejszym wydaniu "Do Rzeczy" napisał Pan insynuację, że pan Prezes był tajnym współpracownikiem SB. Jest to podłe kłamstwo" - pisze mec. Roman Giertych do prof. Sławomira Cenckiewicza
– Oświadczenie premierów Morawieckiego i Netanjahu to deklaracja bez precedensu. Wydawać by się mogło, że obecnie możemy w Izraelu zaobserwować antypolskie nastroje; jednak poważna część Izraelczyków takimi sprawami się w ogóle nie interesuje. To głównie kręgi polityczne tym żyją, jest to element rozgrywki mającej na celu osłabieniu pozycji premiera Netanjahu. A w Polskę bardzo łatwo uderzyć, ponieważ jest identyfikowana jako miejsce, w którym wymordowano tak wielu Żydów – mówił profesor Tadeusz Dmochowski, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, w rozmowie dla portalu Tysol.pl. Rozmawiał Robert Wąsik.
Bardzo dawno temu zacząłem się golić, ponieważ koledzy podpowiadali, że jeżeli się będę golił, to szybciej wyrośnie mi zarost, dzięki czemu będę wyglądał jak mężczyzna. Tak się bowiem złożyło i w mniejszym stopniu również dzisiaj składa, że zawsze wyglądałem na młodszego, niż byłem w rzeczywistości. Kiedyś stanowiło to dla mnie poważny problem. Dziś, nie ukrywam, że mniejszy.
Przejście prof. Małgorzaty Gersdorf w stan spoczynku poniesie za sobą zmianę sposobu wynagrodzenia – informuje RMF24.pl. Ile na koniec miesiąca trafi na konto byłej Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego?
Sędzia Paweł Strumiński na Twitterze łamie wszelkie standardy, które powinny obowiązywać sędziów.
Premier Mateusz Morawiecki dał majstersztyk tajnej dyplomacji – przynajmniej w sensie technicznym. Przez swoich ludzi skontaktował się z premierem Izraela, Beniaminem Netanyahu. Nastąpiły negocjacje. Quid pro quo. Polska usunie zęby ustawie, czyli znikną z niej kary, a pozostanie moralne potępienie. Izrael natomiast przyzna w końcu otwarcie i jednoznacznie, że Holocaust to nie polska zbrodnia. Netanyahu się zgodził. Wtedy PiS z zaskoczenia (a jego posłowie też w większości byli zaskoczeni) zmodyfikował nieszczęsną ustawę o IPN. Co więcej, wnioskodawca również zawnioskował, aby nie było debaty. I naturalnie Sejm przegłosował z marszu, jak PiS sobie życzył, MM załatwił, a Jarosław Kaczyński zarządził. W sensie technicznym pełny sukces. Ale w innych aspektach? Czy rząd PiS wie, co to jest prawo niezamierzonych konsekwencji? Zastanówmy się, co z majstersztyku może wyniknąć.
10 lipca 2018 r., o godzinie 7.00, pracownicy Archiwum IPN rozpoczęli wyładunek 21 palet z kontenera, który drogą morską i lądową przybył do Warszawy z Chicago. Jego zawartość stanowią archiwalne egzemplarze najstarszej polskojęzycznej gazety codziennej w USA – „Dziennika Związkowego” z lat 1908–1990.
Dziennikarz śledczy Piotr Nisztor opublikował na Twitterze wpis z którego wynika, że kandydat na prezydenta miasta Gdańska z ramienia PO, Jarosław Wałęsa, w minionych latach miał "poważne nieścisłości" w swoich oświadczeniach majątkowych.
Od kilku miesięcy brak przełomu w negocjacjach dotyczących brexitu. Główne, wciąż nierozstrzygnięte kwestie to sytuacja prawna Irlandii Północnej i przyszłe relacje handlowe. Bruksela i Londyn mają na razie fundamentalnie różne wizje dotyczące przyszłego statusu Wielkiej Brytanii i docelowego modelu współpracy. Negocjacje może przyspieszyć przyjęte w ubiegły piątek stanowisko brytyjskiego rządu, ale czasu jest coraz mniej. – Żeby porozumienie było obowiązujące, musi zostać wypracowane w stosunkowo krótkim czasie i ratyfikowane do marca. To oznacza, że realne negocjacje powinny zostać zamknięte do września, października – mówi ekspert PISM.
Polski dziennikarz Wojciech Bojanowski został zatrzymany w Tajlandii przez policję - poinformowała stacja TVN24. Miał używać zdalnie sterowanego drona w pobliżu lądowiska w momencie, gdy lądował na nim śmigłowiec ratunkowy. O sprawie gorąco informowały media w całym kraju. Okazało się jednak, że reporterowi nic się nie stało, o czym sam zainteresowany poinformował za pośrednictwem Twittera.