- Komisja Europejska zagroziła bowiem sankcjami z powodu zglajchszaltowania przez Kaczyńskiego polskiego sądownictwa. Konflikt z Berlinem bardzo im w tym momencie przypasował, gdyż jeśli między Warszawą i Berlinem zgrzyta, wówczas postępowanie Komisji Europejskiej łatwo jest zdyskredytować jako zemstę Niemiec. Dlatego już w lipcu Kaczyński "podpalił lont" tej "reparacyjnej bomby", a teraz członkowie rządu prześcigają się nawet konkretnymi liczbami - pisze we Frankfurter Allgemeine Zeitung Konrad Schuller
Niemiecki minister spraw wewnętrznych, Thomas de Maiziere apeluje o ujednolicenie wysokości zasiłków dla uchodźców na całym terenie Unii Europejskiej, gdyż wspaniałomyślne warunki, jakie ofiarują przybyszom Niemcy, przyciągają do nich zbyt wielu uchodźców.
Na komisariat we Wrocławiu zgłosił się Niemiec twierdząc, że został napadnięty i obrabowany w Parku Staromiejskim...
Od jutra na Krakowskim Przedmieściu oglądać będzie można zorganizowaną przez Ambasadę USA w Warszawie wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce.
Szef MSWiA, Mariusz Błaszczak przemawiał dziś w Suchowoli z okazji 70. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który poniósł śmierć męczeńską z rąk Służby Bezpieczeństwa.
Przewodniczący Niemieckiego Związku Wypędzonych, Bernd Fabritius wystosował w imieniu NZW (BdV) pismo, w którym odnosi się do polskich roszczeń reparacyjnych.
Były sędzia, autor komentarzy do kodeksu karnego i ustaw karnych, obecnie audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, Janusz Wojciechowski komentuje aspekty reformy sądownictwa.
Zapraszamy na cykl rekolekcji w nurcie duchowości ignacjańskiej zatytułowanych "3 minuty z Loyoli". Trzydziesty trzeci odcinek skupia się wokół nauki św. Ignacego: "Niedbalstwo i oziębłość sprawiają, że wszystkie prace są smutne".
Komisarz Elżbieta Bieńkowska wypowiedziała się nieprzychylnie o "krajach takich jak Polska", sprawę natychmiast podjęły niemieckie media. "Der Spiegel" pisze:\n"Polska komisarz Elżbieta Bieńkowska ostrzegła przed ryzykiem wywoływanym przez eurosceptyków. Co prawda nie odnosiła się bezpośrednio do swojego kraju, lecz do "krajów takich jak Polska", mówiąc, że stanowią oni większe zagrożenie dla spójności Europy niż Brexit".
W programie "Gość Radia Zet" Katarzyna Lubnauer mówiła o swoich podejrzeniach, co do inwigilacji opozycji w Polsce.
"Metro Warszawa" oraz TVN24 opublikowały informację o ataku Polaka na Czeczenkę. Według tych mediów 32-latek pobił brutalnie czeczeńską muzułmankę na warszawskiej ulicy. Powodem miała być wyznawana przez kobietę religia. Portal "Niezłomni.pl" uściślił, iż mężczyzna zwrócił się do ofiary twierdząc, że "Mahomet to pedofil". W wyniku tych słów kobieta zaczęła śledzić agresywnego mężczyznę, a ten widząc to przewrócił ją na ziemię i miał kopać po nogach. Sprawę skomentował także polski korespondent w Berlinie.
World Economic Forum opublikowało zestawienie państw, które mają najsilniejsze pozytywne oddziaływanie na świat. W ścisłej czołówce znajdują się m.in. Niemcy, Indie, Rosja, Chiny, Iran i Izrael. Niestety, Państwo Islamskie i Korea Północna nie zmieściły się w pierwszej dwunastce.
Technologia blockchain służy do rejestrowania transakcji w kryptowalutach. Polska spółka stworzyła rozwiązanie, które pozwala zapisywać w niej transakcje przeprowadzane tradycyjnymi walutami, takimi jak złoty, frank czy brytyjski funt. Cyfryzacja tradycyjnego pieniądza może oznaczać olbrzymie oszczędności dla banków i możliwość dokonywania natychmiastowych i bezkosztowych transakcji. Rozwiązanie, którym interesują się globalni giganci, ma szansę zrewolucjonizować światowy system finansowy i pomóc w walce z wykluczeniem finansowym.
Nowy rysunek satyryczny Cezarego Krysztopy
Polityczny sezon ruszył pełną parą. O spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, ale i o wnioskach płynących z Forum Ekonomicznego w Krynicy, Mateusz Kosiński rozmawiał z Adrianem Stankowskim, publicystą Gazety Polskiej.
- Społeczeństwo chce rozmawiać o tym w jaki sposób będzie kształtowane nasze państwo, jak ono będzie wyglądało. To jest nasza wspólna wartość, wspólne dobro i wszyscy powinniśmy mieć szansę wypowiedzenia się na temat sposobu funkcjonowania tego państwa. Po dwudziestu latach istnienia konstytucji z 97 roku wiemy lepiej co się nie sprawdza a co się sprawdza. Z badań pani prof. Radziejowskiej wynika wyraźnie, że ponad 70 proc. badanych oczekuje, że ich się będzie pytać, z nimi się będzie konsultować to jak będzie wyglądała konstytucja - mówiła legendarna opozycjonistka Ewa Tomaszewska w wywiadzie dla Tysol.pl podczas konferencji konstytucyjnej "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit"
Zakończyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze. Po spotkaniu nie wydano komunikatu. Tak komentują je internauci
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego trwało 2,5 godziny. Wcześniej kierownictwo partii rządzącej uczestniczyło w naradzie na Nowogrodzkiej.
Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski był gościem Programu I Polskiego Radia. Skomentował działania Komisji Europejskiej, która zagroziła Polsce kolejnym pozwem, jeśli w najbliższych tygodniach nie włączy się w program relokacji uchodźców.
"Pojednanie to słowo, które od ponad ćwierćwiecza określa relacje polsko-niemieckie. To wielka wartość, którą udało się osiągnąć i którą podtrzymujemy dzięki wysiłkowi nie tylko polityków, ale licznych ludzi dobrej woli po obu stronach granicy. Mamy jednak świadomość, że łatwo można ją utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet przez zbyt pochopnie wypowiadane słowa" - piszą polscy biskupi w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu. Poniżej publikujemy cały list.