Dziś recenzja książki Annie Ernaux - Francuzki nagrodzonej w 2022 roku Literacką Nagrodą Nobla. O czym są "Lata"? Czy warto po tę książkę sięgać? Jak historię Francji i swoją własną widzi Ernaux. O tym Grafzero vlog literacki.
POLSKA JAK… MAROKO?
Sprawa, która toczyła się przed jednym z holenderskich sądów, dotyczyła eutanazji, a dokładnie swobody w dostępie do tzw. wspomaganego samobójstwa. W wydanym 14 grudnia wyroku, sąd okręgowy w Hadze orzekł, że legalność wspomaganego samobójstwa pozostanie ograniczona w Holandii do sytuacji, w których dokonuje jej lekarz, przestrzegając jednocześnie zasad określonych w prawie. Tym samym, holenderski sąd nie uwzględnił stanowiska strony wnoszącej sprawę, a mianowicie organizacji lobbującej za rozszerzeniem dostępu do wspomaganego samobójstwa, domagającej się zniesienia wymogu udziału lekarza w tej procedurze. Problem eutanazji nie dotyczy jednak wyłącznie Holandii czy nawet szerzej – Europy. Z fatalnymi skutkami jej legalizacji zmaga się obecnie przede wszystkim Kanada.
Burmistrz Przasnysza wycofał z porządku obrad Rady Miasta zainicjowaną przez siebie uchwałę zakładającą dofinansowanie z miejskiego budżetu procedury in vitro. Projekt uchwały przewidywał, że miasto będzie wspierać przeprowadzanie zapłodnienia pozaustrojowego kwotą 100 tys. zł rocznie. Po zgłoszeniu projektu, Instytut Ordo Iuris przekazał radnym analizę, w której wskazał na prawne, medyczne i etyczne zastrzeżenia dotyczące procedury in vitro. Część radnych, po zapoznaniu się z materiałem, zrezygnowała z poparcia projektu uchwały. Ostatecznie, burmistrz wycofał projekt z porządku obrad Rady Miasta.
O PIERWSZYM POLSKIM KOSMONAUCIE
Łukaszek wraz ze swoją mamą szli ze świątecznymi zakupami. Dotarli do swojego bloku i mama już westchnęła, że będzie usiała szukać kluczy w swojej przestanej torebce, gdy nagle z mroku wyłonił się jakiś młody człowiek niosący jakiś wąski a długi pakunek i przed nimi otworzył drzwi.
KUBACKI, ŚWIĄTEK I KONIEC MUNDIALU
Sąd Rejonowy dla Krakowa – Nowej Huty nakazał przywrócenie do pracy Janusza Komendę, pracownika firmy IKEA, uznając wypowiedzenie za bezprawne. Janusz Komenda został w 2019 r. zwolniony po tym, jak na wewnętrznym forum firmy zacytował fragmenty Pisma Świętego i wyraził negatywną opinię o postulatach ruchu LGBT. Wpis pracownika był reakcją na propagowanie przez pracodawcę tego typu ideologicznych treści, niezwiązanych ze stosunkiem pracy. Pokrzywdzonego reprezentował w postępowaniu Instytut Ordo Iuris.
KAZIMIERZ SABBAT - PRZEDOSTATNI PREZYDENT II RP
Łukaszek wraz ze swoim dziadkiem zmierzali do sklepu osiedlowego po kolejną porcję świątecznych zakupów, gdy przed drzwiami sklepowymi zastąpił im drogę pewien pan. Pan spytał czy zamierzają zrobić zakupy.
NIE ZMIENIA SIĘ KONI W TRAKCIE PRZEPRAWY
W internecie pojawiła się petycja skierowana do Prezydenta RP o przyznaniu odznaczenia państwowego Janowi Majchrowskiemu: https://www.petycjeonline.com/apel_do_prezydenta_rp_o_uhonorowanie_prof_jana_ majchrowskiego
Wybuchowy prezent od Ukraińców i bitwa z Meksykanami
Zarówno mama Łukaszka jak i mama Wiktymiusza zżymały się na samą myśl o Bożym Narodzeniu. Mierził je bardzo religijny charakter tej uroczystości.
Zawrzało po słowach szefa Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa Mołdawii, że rosyjskie wojsko ma plan ataku na Mołdawię, który miałby nastąpić na początku 2023 r. Większość mediów podchwyciła nagłówki, nie wnikając w detale. Od razu o komentarz zgłoszono się do przedstawicieli polskiego rządu. Tymczasem nie ma mowy o rychłym zagrożeniu wybuchem wojny w Mołdawii. Co nie oznacza, że prozachodnie władze w Kiszyniowie nie są zagrożone działaniami Rosji.
W Polsce dzieci także padają ofiarami „tranzycyjnego biznesu”. Szczerze mówiąc, sam nie byłem świadomy, z jakimi dramatami mamy do czynienia – do czasu, gdy dwa lata temu pomogliśmy przy powstaniu szokującego raportu „Tygodnika Solidarność”. Dziennikarze ujawnili w nim skalę promowania terapii hormonalnych u dzieci. Na trans-forach każdy nastolatek mógł się dowiedzieć, gdzie pozyskać hormony od lekarza lub w zamian za swoje nagie zdjęcia. Młody człowiek dowiadywał się, że „czym młodsze ciało, tym podatniejsze na hormony”. Jak podkreślał na forum aktywista LGBT „namawianie mnie rajcuje bardzo”.
Plebiscyt Czarneckiego
KONIEC MUNDIALU - 6 WNIOSKÓW
OSTATNIA PODRÓŻ KOSMONAUTY
W Sądzie Rejonowym w Radomiu odbędzie się pierwsza rozprawa przeciwko mężczyźnie, który oblał czerwoną farbą dwa monumenty upamiętniające Armię Czerwoną. Do zdarzenia doszło w marcu tego roku. Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut znieważenia pomnika, za co grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności. Instytut Pamięci Narodowej wydał w tej sprawie opinię, w której wskazuje na wątpliwości, czy obiekty te mogą zostać nazwane pomnikami, gdyż nie upamiętniają one rzeczywistych wydarzeń historycznych, a „wyzwolenie ziem polskich przez Armię Sowiecką”. W obronę oskarżonego zaangażowali się prawnicy Ordo Iuris. 20 grudnia będzie miała miejsce pierwsza rozprawa w tej sprawie.