Już sąd I instancji nieprawomocnym orzeczeniem będzie mógł przywrócić do pracy bezprawnie zwolnionego pracownika. To wielki sukces "Solidarności", która w październiku 2017 r. wspólnie z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro szukała rozwiązań tego problemu podczas konferencji "Wolność zrzeszania, czy wolność zwalniania". Dzisiaj te rozwiązania - choć jeszcze nie wszystkie - stają się faktem.
Ministerstwo Edukacji Narodowej odnosząc się do żądań Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w sprawie realizacji porozumienia z 7 kwietnia 2019 r. między „Solidarnością” i rządem, a w szczególności naszych pytań w przedmiocie dodatku za wychowawstwo nauczycieli przedszkoli przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie.
Od dnia dzisiejszego, tj. w piątek 2 sierpnia br. Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy emisji „Ogólnopolski Bieg Uliczny NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu”. To piękny gest Poczty Polskiej z okazji 30. edycji biegu.
24 lipca 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że od 1 sierpnia pracujące osoby do ukończenia 26 roku życia nie będą płaciły PIT.
Przed siedzibą Grupy Kapitałowej Węglokoks w Katowicach, 30 lipca odbyła się pikieta. Organizatorem akcji były związki zawodowe działające w należącej do Węglokoksu Hucie Pokój S.A. w Rudzie Śląskiej. W ten sposób związkowcy chcieli zaprotestować przeciwko działaniom Grupy Kapitałowej, które w ich ocenie mogą doprowadzić do załamania produkcji w hucie i likwidacji kilkuset miejsc pracy. – Węglokoks ogranicza zakup wsadu. Zapasów, jakie w tej chwili posiadamy, może nie wystarczyć nawet na dwa tygodnie. Co będzie dalej? Nie wiadomo, ale obawiamy się najgorszego – mówi Joachim Kuchta, przewodniczący Solidarności w Hucie Pokój.
Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda wraz z Prezydium Komisji Krajowej składają Agnieszce Lenartowicz-Łysik najszczersze kondolencje z powodu śmierci Ojca.
Po długoletniej pracy w związku, z początku na stanowisku rzecznika prasowego KK, a następnie sekretarza ds. międzynarodowych i kierownika Biura Zagranicznego, Solidarność pożegnała Andrzeja Adamczyka, który odszedł na emeryturę.
Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego zaprasza na obchody 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
Tadeusz Kopczyński zmarł 22 lipca w wieku 70 lat. Nekrolog od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pojawił się w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie". Został zamieszczony "w imieniu byłych członków Porozumienia Centrum".
Pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ Solidarność w roku 1981, Stanisław Krupka, zmarł 23 lipca br. Jego pogrzeb odbędzie się 27 lipca w Kościele Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli.
ArcelorMittal podjął decyzję o bezterminowym odroczeniu planowanego wyłączenia pieca i stalowni w krakowskiej hucie. Decyzja ma związek z protestem tysiąca pracowników firmy, którzy w środę demonstrowali w Dąbrowie Górniczej.
Solidarność działająca przy Muzeum Narodowym w Warszawie domaga się odwołania prof. Jerzego Miziołka ze stanowiska dyrektora oraz przywrócenia do pracy zwolnionego dyscyplinarnie prof. Antoniego Ziembę, badacza i muzealnika o najwyższych kwalifikacjach naukowych.
Okres letni, czas żniw i szczyt sezonu gastronomicznego, niestety sprzyja wypadkom przy pracy. W niektórych branżach wystarczy chwila, aby doszło do wypadku. ZUS radzi co zrobić, gdy wypadek się już stanie.
Roman Wątkowski - wiceprzewodniczący KRH NSZZ "Solidarność" AMP - Kraków przekazał naszej redakcji Komunikatu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego ArcelorMittal Poland S.A. w związku z manifestacją, jaka się ma odbyć w dniu 24 lipca. br o godz. 14 przed budynkiem dyrekcyjnym ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej.
Nowa ustawa zezwala, aby każdy funkcjonariusz policji, Straży Granicznej oraz Służby Więziennej mógł zrzeszać się w związku zawodowym, który sobie sam wybierze. Dla „Solidarności” ustawa zaproponowana przez prezydenta i przyjęta przez sejm jest realizacją Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przyjętej przez ONZ.
Nowa ustawa zezwala, aby każdy funkcjonariusz policji, Straży Granicznej oraz Służby Więziennej mógł zrzeszać się w związku zawodowym, który sobie sam wybierze. Dla „Solidarności” ustawa zaproponowana przez prezydenta i przyjęta dzisiaj przez sejm jest realizacją Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przyjętej przez ONZ.
W siedzibie Okręgowej Inspekcji Pracy w Warszawie, 18 lipca odbyło się uroczyste wyróżnienie laureatów konkursu wojewódzkiego na Najlepszego Społecznego Inspektora Pracy.
Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" pracownicy urzędów wojewódzkich i instytucji administracji zespolonej jeszcze w tym roku będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze. Przypomnijmy, że o podwyżki dla pracowników w sferze finansów publicznych od kilku miesięcy usilnie walczy NSZZ Solidarność.
Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidujący m.in. obniżenie 18-proc. stawki podatku PIT do 17 proc. oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Z obniżenia stawki skorzysta 25 mln podatników, zaś z podwyższenia pracowniczych kosztów uzyskania przychodów - 12 mln pracowników.
Uroczyste obchody XXXIX rocznicy powstania NSZZ Solidarność w Łowiczu odbędą się w dniach 7-8 września 2019 roku.