Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zaprasza do wzięcia udziału w XXXVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 14-15 września 2019 r.
Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy dziennikarz Polsat News spytał premiera Mateusza Morawieckiego czy płaca minimalna może wzrosnąć? Po rozmowie z przewodniczącym „Solidarności” Piotrem Dudą rozpocząłem dodatkowe analizy - odpowiedział premier.
W imieniu Prezydenta RP, prezes IPN dr Jarosław Szarek przyznał pośmiertnie 2 września 2019 r. Krzyż Wolności i Solidarności Jackowi Żabie, młodemu opozycjoniście z krakowskiego MPK, który zginął tragicznie w 1989 r. Odznaczenie zostało przekazane w Wadowicach siostrze Jacka Żaby.
2 sierpnia 2019 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało do prowadzenia ósmy już oddział – historyczną Salę BHP w Gdańsku.
– Dziś nasza droga ku wolności przywiodła nas na Śląsk. W te lipcowo-sierpniowo-wrześniowe dni byliśmy już w Lublinie, Świdniku, w Fazosie w Tarnowskich Górach, w Szczecinie, a także w Gdańsku. Dziś spotykamy się tu, w Jastrzębiu-Zdroju, na placu Tadeusza Jedynaka, przed kopalnią Zofiówka, po to aby powiedzieć pamiętamy o tym, że przezwyciężyliście lęk, że pokazaliście wielką solidarność z protestującym Wybrzeżem, a także jak się to mówi „po związkowemu” - dołożyliście swoje pracownicze, społeczne postulaty – w trakcie 39 rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich przemawiał Piotr Duda, przewodniczący Solidarności - Chcę poinformować o decyzji Prezydium Komisji Krajowej o odebraniu Europejskiemu Centrum Solidarności prawa do logotypu naszego Związku na Medalu Wdzięczności, bo jest on wręczany osobom, które na to nie zasługują - mówił również Piotr Duda
3 września w Jastrzębiu-Zdroju odbędą się obchody 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz powstania NSZZ „Solidarność”. Udział w uroczystościach weźmie premier Mateusz Morawiecki.
Kilkuset związkowców protestowało w czwartek, 29 sierpnia, w Świnoujściu w obronie Piotra Kłyża, nieprawnie zwolnionego przewodniczącego Organizacji Zakładowej przy PEC Świnoujście. Pikietę zorganizowali: Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego, Krajowy Sekretariat Służb Publicznych NSZZ „S” i Krajowa Sekcja Ciepłownictwa NSZZ „S”.
Ulicami Poznania przejechała XII Parada Motocyklowa Solidarności z okazji "Dnia Solidarności i Wolności". Na starcie parady- placu Wolności stawiło się prawie pięciuset amatorów jednośladów z całej Wielkopolski.
31 sierpnia w Koszalinie odbyły się uroczystości upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych. Program uroczystości został ułożony w taki sposób, aby pokazać w sposób prosty i przyswajalny historię przemian wolnościowych, w których Solidarność odegrała jedną z pierwszoplanowych ról.
Serdecznie zapraszamy na obchody 39. rocznicy powstania Solidarności, które odbędą się w Łowiczu. W ramach obchodów, w sobotę, odbędzie się 4. turniej sportowy zakładów pracy.
Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin” uruchomiła zapisy do czwartej edycji imprezy. Organizatorzy zapowiadają, że w tym roku na mecie biegacze otrzymają pierwszy medal bohaterów podziemia antykomunistycznego który otworzy wieloletnią, kolekcję medalową bohaterów Lubelszczyzny. Projekt współorganizowany z IPN oddział Lublin, Kuratorium Oświaty, SKOK im. Z. Chmielewskiego i Lubelską Solidarnością. Zadanie realizowane dzięki wsparciu Ministra Sportu i Turystyki i Gminy Lublin. Medal w kolorze srebra antycznego przypomni postać ostatniego partyzanta Józefa Franczaka ps.”Laluś”. 21 września w Ogrodzie Saskim medal zawiśnie na szyi każdego uczestnika.
Od uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się obchody Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie. Podczas spotkania związkowcy przyjęli okolicznościowe stanowisko.
Dobiega końca roczna Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności w Regionie Podkarpacie NSZZ „Solidarność”. Ostatnim akordem była Msza Święta w Kościele pw. Św. Wojciecha i MB Częstochowskiej w Krośnie, której przewodniczył Metropolita Przemyski JE ks. Arcybiskup Adam Szal.
31 sierpnia w Sali BHP podczas uroczystości obchodów 39. rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, młodzież, która otrzymała stypendia „Solidarności” uroczyście odsłoniła logo na 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność”.
W dniu wczorajszym w Koszalinie odbyły się uroczystości upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych. Program uroczystości został ułożony tak, aby pokazać w prosty i przyswajalny sposób historię przemian wolnościowych, w których Solidarność odegrała jedną z pierwszoplanowych ról.
W sobotę 31 sierpnia w Gdańsku odbyły się uroczystości główne z okazji 39. rocznicy strajków, podpisania Porozumień Sierpniowych, będących datą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność. To wielkie święto całego Związku. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego reportera.
Podczas uroczystych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w historycznej Sali BHP ogłoszono powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności. - Wierzę głęboko, że ten Instytut, Instytut Dziedzictwa Solidarności przyniesie efekty poprzez systemową, systematyczną pracę, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności - mówił podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jaroslaw Sellin.
Podczas uroczystej mszy świętej, która odbyła się w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański podkreślił wstawiennictwo ludzi pracy, ludzi Solidarności w obronę Kościoła i wartości budujących polską wspólnotę niepodległościową.
Przewodniczący NSZZ Solidarność przemawiał dziś podczas 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
- Instytut Dziedzictwa Solidarności będzie pokazywał prawdziwe ideały Solidarności, będzie pokazywał historię nie gumkując z tej historii nikogo. Ani Lecha Wałęsy, ani Anny Walentynowicz - mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Dziś, podczas uroczystych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych ogłoszono powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności.