We wtorek 13 czerwca br. w Wieliczce odbył się Kongres Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ "Solidarność", na którym dokonano wyboru władz na nową kadencję 2023-2028.
Pomnik kapelana Solidarność w Przemyślu ma być wyrazem "naszej wiary i wdzięczności za dar Jego życia i męczeńskiej śmierci".
Wyznaczenie planów na nową kadencję, omówienie bieżących spraw oraz powołanie przewodniczących oddziałów i biur terenowych były głównymi tematami obradującego dzisiaj nowo wybranego Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność".
Czym jest dziś Solidarność, jak na dzisiejszy związek wpływa bogate dziedzictwo Solidarności? Jaka jest jej przyszłość? Na ten temat debatowali uczestnicy ostatniego panelu dyskusyjnego podczas Forum Młodych NSZZ „Solidarność”. Głos zabrali Waldemar Bartosz – przewodniczący zarządu regionu świętokrzyskiego, Michał Ossowski – redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, oraz Ksenia Ulanowicz-Sienkel – dział Rozwoju i Promocji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.
W czasie XIV Walnego Zebrania Delegatów Regionu Podbeskidzie delegaci zdecydowali, że w nowej kadencji związkowej 2023–2028 funkcję przewodniczącego Regionu będzie pełnił ponownie – po raz trzeci – Marek Bogusz.
Strony ustaliły, że od 1 stycznia 2024 roku wzrost płacy zasadniczej dla każdego pracownika – niezależnie od jego stażu i rodzaju wykonywanej pracy – wyniesie 8 procent, ale nie mniej niż 500 zł brutto.
W czwartek 22 czerwca członkowie Solidarności z lubelskich DPS-ów zorganizowali milczący protest przed Ratuszem w Lublinie.
W dniach 13-16 czerwca 2023 r., w Genewie, odbył się Kongres światowej federacji związków zawodowych przemysłu spożywczego i rolnictwa IUF. W Kongresie brał udział przewodniczący Rady Sekretariatu, Zbigniew Sikorski.
W jakim miejscu jesteśmy w zakresie kultury bezpieczeństwa pracy w Polsce? W dyskusji udział wzięli Barbara Kaszycka z Państwowej Inspekcji Pracy, okręgowego inspektoratu w Kielcach, Agnieszka Lenartowicz-Łysik - doradca społeczny Prezydenta RP oraz Krzysztof Adamek – Społeczny Inspektor Pracy w ROCA Polska. Debatę prowadziła Barbara Michałowska z „Tygodnika Solidarność”.
Drugi dzień Forum Młodych NSZZ „Solidarność” rozpoczął się od panelu pt. „Dialog społeczny. Tworzenie przyjaznego miejsca pracy”. Konrad Wernicki rozmawiał z Edytą Odyjas, przewodniczącą MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury, oraz Mateuszem Szymańskim, szefem Działu Zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
W Kielcach trwa Forum Młodych NSZZ „Solidarność”. Jest to pierwsza edycja tego cyklicznego wydarzenia, podczas którego młodzi związkowcy uczestniczą w dyskusjach i warsztatach dotyczących spraw pracowniczych. Zapraszamy na relację LIVE.
Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ „Solidarność” zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o pilne spotkanie w obecności wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, minister klimatu i środowiska pani Anny Moskwy oraz pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marka Wesołego.
W środę, 21 czerwca, dyrektorki Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu – Renata Krasowska i SP nr 5 w Policach – Barbara Fijołek podpisały umowę o współpracy między swoimi placówkami.
Inicjatywa warmińsko-mazurskiej "S" podnosi świadomość społeczną z zakresu działalności związków zawodowych i zachęca do wstępowania w szeregi największego związku zawodowego w Polsce, jakim jest NSZZ "Solidarność".
Podczas pierwszego dnia Forum Młodych NSZZ „Solidarność” odbył się panel dyskusyjny pod tytułem „Czy sprawy pracownicze mogą grzać?” w kontekście popularności spraw pracowniczych w mediach i debacie publicznej. W debacie udział wzięli Jan Śpiewak – działacz społeczny, Barbara Surdykowska – ekspertka NSZZ „Solidarność”, oraz Jacek Burski – socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.
21 czerwca o godz. 17:00 rozpoczęliśmy Forum Młodych NSZZ „Solidarność”. Jest to pierwsza edycja tego cyklicznego wydarzenia, podczas którego młodzi związkowcy będą uczestniczyć w dyskusjach i warsztatach dotyczących spraw pracowniczych. Nie zabraknie także publicystów i ekspertów spoza struktur związkowych, którym bliskie są kwestie prawa pracy i dialogu społecznego. Zapraszamy na relacje LIVE.
Pikieta pracowników Scanii to efekt dotychczasowego braku konsensusu w rozmowach z zarządem. – Chcemy rozmawiać, ale nie wykluczamy strajku – zapowiada Mirosław Okuniewski, przewodniczący Solidarności w Scanii, gdzie pracę ma stracić ponad 800 osób.
W Kopalni Soli „Wieliczka” rozpoczęło się wyborcze XII Walne Zebranie Delegatów Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem przewodniczącego Związku Piotra Dudy, wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego, parlamentarzystów z Małopolski i innych zaproszonych gości.
– Praktyczna ochrona działaczy związkowych to dla mnie postulat numer jeden, ale tak naprawdę każdy z nich ma swoją wartość. Sztuką dialogu jest kompromis i w tym porozumieniu z rządem został on osiągnięty – mówi przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.
Krajowy Sekretariat Kultury i Środków Przekazu NSZZ "S" zaprasza media związkowe na swój Kongres Sprawozdawczo-Wyborczy.