Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „S” przestrzegła, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to „zostaną podjęte radykalne działania obejmujące wszystkie spółki kolejowe ze strajkiem solidarnościowym na całej sieci PKP włącznie”.
„Dostrzegamy spadek zainteresowania strony rządowej pracami Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, co budzi nasz niepokój i jednocześnie stawia w niekomfortowej sytuacji z uwagi na toczące się prace związane ze zmianami w systemie ochrony zdrowia” – piszą organizacje pracodawców i związki zawodowe w liście do minister zdrowia Izabeli Leszczyny.
Uroczystości zorganizowano w związku z 35. rocznicą śmierci kapłana.
Około sto osób wzięło udział w uroczystości odsłonięcia tablicy nagrobkowej śp. ks. Andrzeja Szkudlarka, kapelana gorzowskiej Solidarności, który rok temu, 15 lipca odszedł do wieczności.
– W handlu brakuje ponad 200 tys. pracowników, więc sieci handlowe zmuszone są podwyższać wynagrodzenia ponad płace minimalną, ale jednocześnie spłaszczają strukturę płac. W Polsce pracownicy sklepów są przeciążeni, muszą wykonywać dwa razy więcej czynności niż ich odpowiednicy w Niemczech czy Francji, którzy zarabiają trzy razy więcej – przekonuje Alfred Bujara, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z „Wiadomościami Handlowymi”.
Region Podlaski NSZZ „Solidarność”, Region Częstochowski NSZZ ,,Solidarność”, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Krajowe Duszpasterstwo Ludzi Pracy zapraszają na 42. Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę.
Śp. Teresa Poseniak od chwili powstania NSZZ ,,Solidarność” była aktywnie zaangażowana w działalność związku na terenie Fabryki Łożysk Tocznych, pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Wydziałowej.
Jednym z najbardziej wyrazistych akcentów Lubelskiego Lipca był strajk pracowników Lokomotywowni Pozaklasowej i paraliż całego Lubelskiego Węzła Kolejowego. Trwał od 16 do 19 lipca.
– Miękki dialog już się skończył. Tu trzeba konkretnych działań, bo widać, że dyktator Wojewódka się nie zmieni. (…) Przyszedł po to, żeby zamknąć PKP Cargo – grzmiał dzisiaj podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Rodzina, przyjaciele i współpracownicy zgromadzili się dziś na Starych Powązkach w Warszawie, by pożegnać wieloletnią dziennikarkę "Tygodnika Solidarność" Teresę Wójcik.
Od 10 maja br. związkowcy z NSZZ „Solidarność” zbierają podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu.
W 2016 roku Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Czystki etniczne na terenach południowo-wschodniej Polski rozpoczęły się w lutym 1943 roku i trwały do 1945 roku, pozbawiając życia około 100 tysięcy Polaków. Odpowiedzialnymi za dokonanie zbrodni wołyńskiej była Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojne ramię Ukraińska Powstańcza Armia, które postawiły sobie za cel eksterminację ludności nieukraińskiej z terenów uznawanych przez nich za ziemie ukraińskie.
Na pikniku integracyjnym zorganizowanym przez Organizację Zakładową NSZZ „Solidarność” w Lear Corporation Poland II sp. z o.o. zjawiło się blisko sto osób.
Po tym, jak w ubiegłym tygodniu przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wystosował do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni apel ws. dalszego procedowania obywatelskiego projektu dotyczącego emerytur stażowych, wczoraj wieczorem przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Katarzyna Ueberhan zapowiedziała, że komisja podejmie prace nad projektem.
WNP.PL przekazuje, że dotarł do informacji, że plan restrukturyzacji napisała Poczcie Polskiej mała firma doradcza Amplio, którą prezes Sebastian Mikosz ściągnął do Kenii jako konsulatów od restrukturyzacji, kiedy był prezesem Kenya Airways. Chodzi o lata 2017-2019. Problem w tym, że wynik tej współpracy był mocno wątpliwy.
Po raz kolejny stawki zasadnicze części pracowników samorządowych będą niższe od płacy minimalnej. Rozporządzenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych nie rozwiązuje żadnych problemów i prowadzi do dalszego spłaszczania zarobków – oceniają związkowcy z Solidarności. Nowe przepisy wejdą w życie w sierpniu, ale wyższe stawki będą naliczane od lipca.
Leśnicy przyjechali dziś do Warszawy, by zaprotestować przeciwko polityce rządu dotyczącej Lasów Państwowych i nowego modelu polskiego leśnictwa. Data 12 lipca nie jest przypadkowa, bowiem dziś przypada wspomnienie Świętego Jana Gwalberta, patrona leśników. Podobne demonstracje odbywają się na terenie całego kraju pod urzędami wojewódzkimi.
10 lipca br. w Urzędzie Miasta Legnicy odbyło się kolejne spotkanie stron w ramach rokowań dotyczących sporów zbiorowych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) i Domu Pomocy Społecznej (DPS).
W kwietniu tego roku ponad 20 pracowników Urzędu Miasta w Hrubieszowie postanowiło zorganizować się w związku zawodowym. Wybrali Solidarność i rozpoczęli działalność, której celem jest reprezentacja pracowników wobec pracodawcy.
Wypracowanie rozwiązań dotyczących powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce jest na pierwszym miejscu na liście spraw, którymi według KSOiW NSZZ „Solidarność” powinna niezwłocznie zająć się grupa robocza ds. wynagrodzeń nauczycieli.