Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zorganizowała konferencję nt. układów zbiorowych pracy. To kontynuacja sierpniowej debaty "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Dziś punktem wyjścia do dyskusji jest art. 20 Ustawy Zasadniczej, mówiący o społecznej gospodarce rynkowej. Zapraszamy na debatę dziennikarzy. Relacja online tylko na Tysol.pl.
Konferencja "Układy zbiorowe pracy drogą do społecznej gospodarki rynkowej". Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zorganizowała konferencję nt. układów zbiorowych pracy. To kontynuacja sierpniowej debaty "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Dziś punktem wyjścia do dyskusji jest artykuł 20 ustawy zasadniczej, mówiący o społecznej gospodarce rynkowej. Po konferencji odbyła się debata ekspertów.
16 września przed Makro Cash and Carry w Katowicach odbyła się pikieta w obronie pracownika, z którym pracodawca nie przedłużył umowy o pracę. W ocenie Solidarności Mateusz Polok stracił pracę, bo aktywnie działał w związku zawodowym i upominał się o poprawę warunków pracy i płacy w tej sieci.
Ruszyła kolejna edycja akcji Bałtycki Tydzień Kampanii. Związkowcy z Krajowej Sekcji Portów Morskich oraz Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”, we współpracy z Europejską Federacją Transportowców (ETF) i Międzynarodową Federacją Transportowców (ITF) walczą o respektowanie praw pracowniczych marynarzy i dokerów, upominają się o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy w portach oraz godne warunki pracy na statkach tzw. tanich bander.
13 października Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” podpisał z Prezydentem Miasta Częstochowy porozumienie dotyczące podwyżek płac - średnio 150,00 zł brutto na etat - w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Domu Pomocy Społecznej oraz Częstochowskim Centrum Świadczeń.
W sobotę 14 października na ulicach Nowej Huty odbył się XXII Bieg Memoriałowy im. Bogdana Włosika, w którym wzięło udział blisko pół tysiąca biegaczy z całej Polski.
- NSZZ „Solidarność” podtrzymuje wyrażane wcześniej stanowisko, że pilnej nowelizacji wymaga ustawa z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących tak zawody medyczne jak również zawody niemedyczne. Zmiana ustawy musi objąć wszystkie grupy zawodowe w systemie ochrony zdrowia i musi zapewnić sprawiedliwy wzrost wynagrodzeń. Tylko taka nowelizacja, przy respektowaniu zasad dialogu społecznego pomiędzy stroną rządową i stroną społeczną Rady Dialogu Społecznego, pozwoli zachować pokój społeczny wśród pracowników tego sektora - czytamy w komunikacie NSZZ "Solidarność" w/s sytuacji w służbie zdrowia.
12 września po południu zakończył się strajk w norweskim Norse Production. Pracodawca podpisał Układ Zbiorowy dla sektora przetwórstwa rybnego.
„Rząd przeznaczył w tym roku dodatkowo na ochronę zdrowia 8 mld zł. W przyszłym będzie to kolejne 6 mld zł” – mówiła premier Beata Szydło na Posiedzeniu Plenarnym Rady Dialogu Społecznego. \n„Tak jak Zagłoba obiecał królowi szwedzkiemu Niderlandy, tak rząd obiecał pracownikom ochrony zdrowia podwyżki” – kontrowali zaproszeniu do RDS samorządowcy.
Nie ma dynamicznego rozwoju społecznego i gospodarczego bez dobrej edukacji. Nie ma dobrej edukacji bez dobrych uczelni i nauczycieli, którzy z pasją realizują swoją misję.
W trakcie dyskusji w Zespole prawa pracy RDS strona związkowa zdecydowanie wsparła inicjatywę przyjęcia Europejskiego filaru praw socjalnych. Jednocześnie partnerzy społeczni postanowili zaapelować o jak najszybsze sformułowanie przez rząd stanowiska w tej sprawie.
10 października sądy w całej Polsce zostały oflagowane. W tym dniu pracownicy sądownictwa pikietowali również przed Sejmem. Domagają się uwzględnienia w przyszłorocznym budżecie zwiększenia środków na wynagrodzenia dla tej grupy zawodowej.
Europejskie Rady Zakładowe mogą stać się narzędziem w procesie wsparcia dla ponadnarodowych układów ramowych. To zaś pomoże pracownikom i pracodawcom lepiej ze sobą współpracować.
Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” organizuje konferencję na temat branżowych, sektorowych i ponadnarodowych układów zbiorowych pracy. Będzie to swoista kontynuacja sierpniowej debaty konstytucyjnej, gdzie punktem wyjścia do dyskusji będzie art. 20 ustawy zasadniczej, który brzmi:
Sytuacja w Bałtyckim Terminalu Zbożowym w Gdyni nadal jest patowa, a negocjacje są w impasie. Rozmowy między związkowcami a zarządem spółki z 28 września br. nie przyniosły przełomu. Kolejna runda negocjacji jest wyznaczona na wtorek 17 października br.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński na stanowisko Głównego Inspektora Pracy powołał Wiesława Łyszczka, który pełnił obowiązki Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie
Trwa dziesiąta edycja konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Kandydatów zgłaszają podstawowe jednostki organizacyjne „Solidarności”. Akcja organizowana jest przez NSZZ „Solidarność” pod patronatem Andrzeja Dudy, prezydenta RP.
X Europejskie Spotkanie Regionalne zakończyło obrady 5 października. Jak już wcześniej pisaliśmy, spotkanie to zostało zbojkotowane przez organizacje związkowe z powodu polityki prowadzonej przez obecne władze Turcji wobec opozycji i niezależnych związków zawodowych.
Przed 37 laty kolejarze, reprezentujący środowisko całej Polski, podjęli we Wrocławiu dramatyczną decyzję. W obronie żywotnych interesów ogółu, poświęcając własne zdrowie i życie rozpoczęli protest głodowy, który stał się zaczynem zmian w Polskich Kolejach Państwowych, doprowadzając po części do zmian w całej Rzeczpospolitej.
Europejski filar praw socjalnych, którego propozycja została oficjalnie przedstawiona przez Komisję Europejską 26 kwietnia 2017 r. stanowi „mapę drogową” – plan zasad którym mają przyświecać działania UE w sferze socjalnej. Stanowi odpowiedź na odczuwalny deficyt społecznego wymiaru integracji europejskiej a także nowe wyzwania na rynku pracy związane między innymi ze zmiana technologiczną (zatrudnianie poprzez platformy) czy wzrastającą skalą samozatrudnienia. Składa się z 20 zasad. Więcej na ten temat tutaj. Z opinią NSZZ Solidarność na temat filaru można zapoznać się tutaj. Formalna proklamacja filaru spodziewana jest 17 listopada 2017 r. na Trójstronnym Szczycie Społecznym ds. Wzrostu i Zatrudnienia, który odbędzie się w Goeteborgu.