Dzisiaj mija 69. rocznica urodzin patrona NSZZ "Solidarność|" ks.Jerzego Popiełuszki.
Rząd proponuje by w marcu 2017 w ramach waloryzacji wszystkie emerytury i renty z systemu ubezpieczenia społecznego, z ubezpieczenia społecznego rolników, z zaopatrzenia tzw. służb mundurowych, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, zostały podniesione o wskaźnik wynoszący 100,73 proc.
"Solidarność" przyjmuje z zadowoleniem podniesienie płacy minimalnej. To krok we właściwym kierunku, ale wciąż niewystarczający. Zdaniem Związku minimalne wynagrodzenie powinno wynosić co najmniej połowę średniego wynagrodzenia.
"Solidarność" przekazała stronie rządowej projekt zmian ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wskazujący na źródła dochodów do obniżenia wieku emerytalnego. Obradująca wczoraj sejmowa podkomisja pracująca nad prezydenckim projektem ustawy przywracającym wiek emerytalny odrzuciła poprawkę wniesioną przez posła Kukiz '15 Jarosława Porwicha, umożliwiającą przejście na emeryturę osobom, które mają okres składkowy wynoszący łącznie co najmniej 35 lat dla kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn, niezależnie od wieku ubezpieczonego.
Większość Polaków uważa, że pracownik powinien mieć prawo do odmowy pracy w niedzielę, a za pracę w niedzielę powinno przysługiwać wyższe wynagrodzenie, wynika z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
– Dla nas jest bardzo ważne, by postulaty sierpniowe nie były tylko reliktem przeszłości, bo one mają swoją wartość nie tylko historyczną, ale są do zrealizowania – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność podczas odbywających się 12 września w Dąbrowie Górniczej obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego i powstania związku.
W piątek 9 września zakończył się trwający od 5 września Bałtycki Tydzień Kampanii, czyli akcja związków zawodowych portowców i marynarzy skupionych w federacji ITF. Inspektorzy ITF dokonali w portach Gdańska i Gdyni czterech inspekcji.
Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w UE pod względem troski o ludzi starszych, co negatywnie odbija się na naszej gospodarce. Eksperci alarmują, że grozi nam ekonomiczna katastrofa.
"Starałem się w swoich słowach mówić o was i mówić za was" . Słowa ks. Romana Kotlarza, męczennika Radomskiego Czerwca będą mottem XXXIV Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 17-18 września. Organizatorem jest Region Ziemia Radomska.
Umowy cywilnoprawne obracają się przeciwko pracodawcom, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych sprzyja szukaniu nowej pracy. Dlatego co trzeci zatrudniony zmieni w najbliższym czasie miejsce zatrudnienia.
Każdego roku na polskich budowach dochodzi do ponad 100 śmiertelnych wypadków - wynika z debaty na temat korzyści bezpieczeństwa pracy w procesie inwestycyjnym, która odbyła się wczoraj podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.
To było dobre spotkanie, ocenił Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” po rozmowie Komisarzem Komisji Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników Marianne Thyssen. Thyssen spotkała się 8 września w Warszawie m.in. z polskimi centralami związkowymi w sprawie unijnej dyrektywy dot. pracowników delegowanych.
Polacy stanowią największy odsetek pracowników delegowanych w Unii Europejskiej. O wniosku Komisji Europejskiej dotyczącym zmiany dyrektywy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług przedstawiciele "Solidarności" będą dzisiaj w Brukseli rozmawiać z Komisarzem KE Marianne Thyssen.
O przyszłości Europy w obliczu kumulacji niekorzystnych zdarzeń takich jak Brexit, napływ emigrantów, czy wysokie bezrobocie oraz tzw. filarze społecznym rozmawiali liderzy europejskich związków zawodowych podczas nazdwyczajnego posiedzenia Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, które odbyło się w Brukseli 6 września.
Popieramy niemieckie prawo dotyczące płacy minimalnej. Żądamy, aby odnosiło się ono również do polskich przedsiębiorców działających w Niemczech w sektorze transportu – bez względu na to, czy wykonują operację ponadgraniczną, w tranzycie czy kabotażową – to główne tezy wspólnego listu polskich i niemieckich central związkowych kierowanych do Violetty Bulc, komisarza europejskiego ds. transportu. List zostanie podpisany podczas wrześniowego polsko-niemieckiego forum związkowego, które odbędzie się w Gdańsku.
Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki poparł pomysł ograniczenia handlu w niedzielę, pod którym podpisało się ponad pół miliona obywateli. Jego zdaniem to dołączenie do krajów w których „życie rodzinne jest wartością społeczną”.
Ponad 518 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Podpisy złożono 2 września u marszalka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który obiecał, że już na początku października nad projektem zaczną pracować posłowie.
– Solidarność nagradza tych, którzy jako młodzi licealiści w podziemiu pomagali robotnikom, zbierali pieniądze w ramach KOR, a teraz „Solidarność”, czyli robotnicy wręczają pieniądze, czyli stypendia licealistom. Jakże inne czasy – mówił prezydent Andrzej Duda, komentując wręczenie stypendiów gdańskiej „Solidarności” i medali pamiątkowych dla Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego współzałożycieli KOR.
Już w ponad połowie miast wojewódzkich stopa rejestrowanego bezrobocia wynosi zaledwie 2-5 proc., informuje portal interia.pl. Tak dobrze nie było od 1990 r.
Od poniedziałku 5 września do piątku 9 wrześnie br. odbędzie się Bałtycki Tydzień Kampanii. Akcja jest częścią ogólnoeuropejskiej kampanii związków zawodowych portowców oraz ITF i ETF w sprawie mocowania i rozmocowania ładunków, głównie kontenerów i ładunków drobnicowych.