Utrzymanie wsparcia dla rodzin, ochrona miejsca pracy, wprowadzenie Dodatku Solidarnościowego, wsparcie ochrony zdrowia w ramach systemu publicznej służby zdrowia, walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, wzmocnienie dialogu społecznego, kontynuacja reformy systemu emerytalnego, stanie na straży ochronnej funkcji prawa pracy - to tylko niektóre z punktów zapisanych w umowie programowej zawartej we wtorek 5 maja pomiędzy przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotrem Dudą, a prezydentem Andrzejem Dudą. Portal Tysol.pl poznał całą treść dokumentu.
Dokonaliśmy tego przy wsparciu urzędującego Prezydenta, który wielokrotnie stawał po stronie Solidarności w sytuacjach konfliktowych i wspierał nasz Związek, gdy rząd Zjednoczonej Prawicy nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań lub łamał zasady dialogu społecznego - pisze do członków Solidarności przewodniczący Związku Piotr Duda, wyliczając najważniejsze osiągnięcia będące realizacją postulatów "Solidarności" zapisanych w "Umowie programowej" z Andrzejem Dudą z 2015 roku.
Poniżej zamieszczamy komunikat Zarządu Regionu Gdańskiego. Poruszono w nim m.in. kwestię obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność.
W kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Fatimskiej w Strzybnicy odbyła się msza św. w intencji pracowników tarnogórskiego ZAMET-u i wszystkich Hutników z okazji dnia św. Floriana, patrona Hutników.
Przewodniczący NSZZ Solidarność był dzisiaj gościem na antenie Polskiego Radia 24, gdzie w rozmowie z red. Adrianem Klarenbachem skomentował m.in podpisanie umowy programowej między Solidarnością a Prezydentem RP. Ostro skrytykował także lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Tuż po podpisaniu porozumienia programowego między przewodniczącym Solidarności Piotrem Dudą a Panem Prezydentem Andrzejem Dudą Pan Prezydent znalazł chwilę na rozmowę z naszym portalem.
Dziś Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda podpisał porozumienie programowe z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją autorstwa Marcina Żeglińskiego.
We wtorek 5 maja w siedzibie "Solidarności" w Warszawie doszło do podpisania umowy programowej między przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność a prezydentem Andrzejem Dudą. Komisja Krajowa udzieliła poparcia Andrzejowi Dudzie w wyborach prezydenckich. W trakcie uroczystości głos zabrał przewodniczący związku Piotr Duda.
Restrykcje i obostrzenia, które zostały wprowadzone przez Rząd RP mające na celu powstrzymanie rozprzestrzenienia się pandemii koronawirusa, zmusiły Komisję Krajową i Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Wielkopolska Południowa do odwołania uroczystych obchodów XXVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników i Pracodawców do Świętego Józefa.
Waldemar Bartosz, przewodniczący ZR Świętokrzyskiego skierował specjalne podziękowania dla posła Piotra Wawrzyka za pomoc w zażegnaniu konfliktu w Odlewni Chemar.
W nowej umowie programowej między Solidarnością a prezydentem Andrzejem Dudą m.in. emerytury stażowe, dodatek solidarnościowy dla tych, którzy utracili pracę w czasie epidemii, promocja układów zbiorowych pracy - poinformował we wtorek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
W ostatniej audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk poruszono kwestię tarcz antykryzysowych wprowadzonych przez rząd. Jednym z gości, który komentował zapisy ustawy był Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" skutecznie zablokowała nowelizację art. 50 Karty Nauczyciela wprowadzających działania osłonowe w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk sejmowy nr 344). Swoją opinię przekazała wszystkim zainteresowanym stronom. Sejm odrzucił niekorzystne zmiany.
Dzisiaj rano (4 maja 2020 r.) pracownicy Odlewni Chemar Sp. z o.o. w Kielcach spontanicznie przerwali pracę protestując w ten sposób przeciwko odwołaniu dotychczasowego prezesa Odlewni - Roberta Rzepki.
W dniu Świętego Floriana, patrona Strażaków, Hutników i innych niebezpiecznych profesji, życzę w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.
Dzień Hutnika to okazja do przekazywania tradycji młodym hutnikom. Odprawiane msze święte, a po nich pikniki bądź biesiady to symbole nierozerwalnie związane z Dniem Hutnika. W tym dniu hutnicy modlą się o wstawiennictwo do św. Floriana za pracujących hutników i ich rodziny, emerytów i rencistów oraz w intencji zmarłych hutników.
Gaszą pożary, wyjeżdżają do wypadków i powodzi, ratują życie, wspierają działania związane z pandemią. 4 maja STRAŻACY obchodzą swoje święto.
- Prezydent Andrzej Duda to człowiek, który bardzo poważnie traktuje ludzi pracy i bardzo poważnie podchodzi do ich problemów. Zawsze mogliśmy liczyć na jego wsparcie - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność".
Dziś w programie "Minęła 8" w TVP Info zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" mówił m.in. na temat zagrożenia bezrobociem, oceny działań rządu w zakresie ochrony miejsc pracy, a także o zachowaniu pracodawców oraz tempie i sposobie odmrażania gospodarki.
W niedzielę, 26 kwietnia w Katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie odbyła się inauguracja peregrynacji obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności po parafiach diecezji rzeszowskiej. Obraz wraz z relikwiami bł. Jerzego Popiełuszki i repliką krzyża nowohuckiego wnieśli do świątyni członkowie Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność WSK PZL-Rzeszów. Historię obrazu przybliżył uczestnikom uroczystości Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność.