Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego informuje, że ze względu na pandemię i obostrzenia z nią związane, tegoroczne obchody 50. rocznicy wydarzeń Grudnia’70 w Szczecinie będą miały charakter kameralny, bez oficjalnych uroczystości, przemówień i tradycyjnego przemarszu z krzyżami z nazwiskami ofiar.
Zapraszamy na konferencję prasową Instytutu Pamięci Narodowej, podczas której zostanie zaprezentowany portal Encyklopedia Solidarności.
W imieniu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Parafii św. Wojciecha w Warszawie, Stowarzyszenia WEST, zespołu wokalno-aktorskiego "Sonanto" i wszystkich partnerów medialnych serdecznie zapraszamy na koncert "Pieśni Solidarności". Wydarzenie odbędzie się z okazji 40-lecia Porozumień Sierpniowych a zarazem 39. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego, który zakończył okres tzw. pierwszej "Solidarności".
Specjalne audycje historyczne, słuchowisko, koncert oraz premiera płyty z utworem skomponowanym na specjalne zamówienie rozgłośni – m.in. w ten sposób od 13 grudnia na antenie Radia Gdańsk zostanie uczczona pamięć ofiar zbrodni Grudnia ’70 sprzed pół wieku.
13 grudnia w Lublinie odbędą się uroczystości 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ “Solidarność” informuje, iż obchody 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbędą się w Białymstoku i Suchowoli 13 grudnia 2020 r (niedziela).
- Niedziela handlowa 6 grudnia była jedną wielka klapą – twierdzi handlowa Solidarność. Z analiz związkowców wynika, że obroty w hipermarketach były w tym dniu nawet o 65 proc. niższe w porównaniu do poprzedzającej soboty. W mniejszych sklepach było podobnie.
"To był wyjątek" - zapewnił premier Mateusz Morawiecki odpowiadając na pytanie red. Agnieszki Żurek z portalu Tysol.pl o to, czy wprowadzenie niedzieli handlowej 6 grudnia stanie się początkiem procesu znoszenia wolnych niedziel.
Rada Dialogu Społecznego obchodziła niedawno pięć lat istnienia. O znaczeniu tej instytucji w „Głosie pracownika” opowiadał Marek Lewandowski, rzecznik prasowy KK NSZZ „S”.
Z początkiem grudnia w Airbus Poland stanowisko nowego Prezesa objął Johannes von Thadden. Von Thadden, od lat związany jest z Airbusem, prowadził projekty firmy we Francji i Niemczech, odpowiadał też za rozwijanie biznesu kosmicznego Airbusa na świecie.
Jest wiele spraw do uregulowania, chociaż myślę, że w ostatnim czasie, w ciągu tych 4-5 lat zostało zrobione bardzo dużo, żeby poprawić sytuację finansową chociażby lekarzy, ratowników pielęgniarek. Ale oczywiście zawsze można powiedzieć, że te oczekiwania są jeszcze większe – mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman.
"Tam siedziały nastoletnie osoby, młodzi ludzi, to nie byli górnicy z przodka, których trzeba gazem i tarczami rozpędzać” – tak Barbara Nowacka w wywiadzie dla Rzeczpospolitej skomentowała swój udział w demonstracjach Strajku Kobiet. Portal Tysol.pl otrzymał od Piotra Dudy, przewodniczącego KK NSZZ "S" komentarz do tych skandalicznych słów posłanki.
Z okazji Barbórki – górniczego święta – życzę wszystkim pracownikom branży wydobywczej wszelkiej pomyślności i poczucia dumy z wykonywania tego wspaniałego, ale też niebezpiecznego zawodu. W sposób szczególny pozdrawiam Członków i sympatyków górniczej „Solidarności”.
Pracownicy handlu wystosowali apel w formie filmiku do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida oraz Archiwum Państwowe w Gdańsku jako odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne związane z upowszechnianiem wiedzy dotyczącej najnowszej historii Elbląga lat 1970–1971.
Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” informuje, że w wyniku dotychczasowych ustaleń w sprawie przygotowań do obchodów 50. rocznicy Grudnia ’70 oraz 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, ramowy porządek uroczystości w Trójmieście przedstawia się następująco:
Mateusz Kosiński publicysta "Tygodnika Solidarność" i Tysol.pl w Telewizji Republika gościł w programie Marcina Bąka. Głównym tematem rozmowy były niedziele wolne od handlu.
Krajowa Sekcja Młodych NSZZ „Solidarność” postanowiła w okresie przedświątecznym dołączyć do akcji Wirtualna Choinka. Młodzi z „S” chcą spełnić marzenie m.in. małej Oliwii i zakupić dla niej tablet, który posłuży do nauki zdalnej.
Senat bez poprawek przyjął dziś nowelizację, przez którą 6 grudnia oficjalnie stał się niedzielą handlową. Swoją poprawkę do nowelizacji zgłosił senator Jan Maria Jackowski. Jednak jego poprawka została odrzucona. Mimo wszystko Solidarność jest mu wdzięczna za odwagę i własne zdanie.
Mateusz Kosiński, publicysta „Tygodnika Solidarność” i Tysol.pl wziął udział w Debacie Poranka Polskiego Radio 24. Jednym z tematów poruszanych na antenie była procedowana w Senacie propozycja otwarcia sklepów 6 grudnia. Debatę prowadziła Eliza Olczyk z Wprost, a poza Kosińskim wzięli w niej udział Hubert Kowalski z "Gazety Polskiej" i Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej".