Z jednej strony chylę dzisiaj czoła przed pokoleniem tych, którym zawdzięczamy wolność, ale z drugiej strony młode pokolenia muszą dowiedzieć się czym było zło, a o co walczyli ci, którym zawdzięczamy wolną Polskę - mówił podczas uroczystości 39. rocznicy wprowadzenie stanu wojennego Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.
Dziś 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. O wydarzeniu tym nie zapomnieli Polacy, którzy w oknach zapalali świece.
W dniu dzisiejszym w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbyły się obchody 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Rządu RP, Kancelarii Prezydenta, parlamentarzyści i członkowie prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Zapraszamy do zapoznania się z fotoreportażem.
Dziękuję za pamięć o odwadze i poświęceniu wszystkich pokoleń rodaków, którzy podejmowali zmagania o wolną Ojczyznę i dla niej cierpieli. Łączę się z Państwem w oddawaniu czci bohaterom i ofiarom stanu wojennego. Jestem głęboko przekonany, że ich postawa i zasługi zapisały się na trwałe w tradycji narodowej jako wzorzec patriotyzmu i zawsze aktualny przykład do naśladowania dla polskiej młodzieży - napisał prezydent Andrzej Duda w liście, który odczytano dziś podczas uroczystości 39. rocznicy wprowadzenie stanu wojennego
Konieczność przyjazdu do Polski, aby być razem z ludźmi, z którymi przed chwilą śpiewałem była ogromna – ta potrzeba psychiczna była silniejsza od wszelkich spekulacji co mi się opłaca, a co mi się nie opłaca. Byłem przekonany, że muszę wrócić i bardzo dobrze się stało - mówi w rozmowie z portalem tysol.pl satyryk, Jan Pietrzak.
13 grudnia 19891 roku wyraźny był podział między Polakami. Niestety on do dnia dzisiejszego funkcjonuje, w innych wymiarach, ale wciąż nie przezwyciężyliśmy postkomunizmu - mówił podczas uroczystości 39. rocznicy wprowadzenie stanu wojennego wicepremier Piotr Gliński.
13 grudnia 1981 roku to jedna z najczarniejszych dat w historii naszej ojczyzny. To wtedy, 13 grudnia 1981 roku władza komunistyczna na czele z gen. Jaruzelskim wypowiedziała wojnę polskiemu narodowi. A tak właściwie wypowiedziała wojnę Solidarności – mówił podczas uroczystości 39. rocznicy wprowadzenie stanu wojennego Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudę.
Podczas uroczystości 39. rocznicy wprowadzenie stanu wojennego odsłonięto pamiątkowa tablica na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej.
Trwają uroczystości 39. rocznicy wprowadzenie stanu wojennego. Specjalnie dla Państwa transmitujemy całe wydarzenie na żywo. Podczas uroczystości odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej. W uroczystości biorą udział członkowie prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Dokładnie w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o „ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju”.
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował odsłonę portalu polskie miesiące poświęconą wydarzeniom Grudnia 1970 r.
Po raz kolejny w mediach na kilku kontynentach miliony odbiorców otrzymają tekst o najnowszej historii Polski. Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny jest partnerem projektu „Opowiadamy Polskę światu” zainicjowanego przez Instytut Nowych Mediów. W ramach tej inicjatywy naukowcy, historycy i politycy, nie tylko z Polski dzielą się swoimi przemyśleniami na temat najnowszej historii naszego kraju. W odsłonie akcji z okazji Grudnia’70, Prezes IPN dr Jarosław Szarek w wiodącym tekście „Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów” opowiada o wzajemnym wsparciu, jakie dawali sobie w drodze do prawdy i wolności antykomunistyczni opozycjoniści z Polski, Rosji, Ukrainy, Czechosłowacji czy Węgier, ukazując nici łączące historię krajów Europy Centralnej.
W listopadzie Region Opolskiej „Solidarności” powiększył się o kolejną organizację związkową. Prezydium ZR zarejestrowało Organizację Zakładową NSZZ „Solidarność” w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe Gospodarstwo Rybackie w Niemodlinie.
Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przedstawiło stanowisko dotyczące projektu unijnej dyrektywy na rzecz adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Wynika z niego, że rząd nie widzi potrzeby wzmacniania rokowań zbiorowych w naszym kraju.
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, NSZZ „Solidarność” wraz z PZU przygotował najnowszą mikołajowo - świąteczną ofertę dla posiadaczy Elektronicznej Legitymacji Członkowskiej.
Choinkowa gwiazda zrobiona ze sreberka, łańcuch z origami albo własnoręcznie upleciony wianek. W pamięć najbardziej zapadają nam te świąteczne dekoracje, z którymi łączą się rodzinne historie. Dlatego tej jesieni TAURON zachęca, by bożonarodzeniowe ozdoby przygotować samemu. W duchu zero waste i z troską o środowisko.
Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego informuje, że ze względu na pandemię i obostrzenia z nią związane, tegoroczne obchody 50. rocznicy wydarzeń Grudnia’70 w Szczecinie będą miały charakter kameralny, bez oficjalnych uroczystości, przemówień i tradycyjnego przemarszu z krzyżami z nazwiskami ofiar.
Zapraszamy na konferencję prasową Instytutu Pamięci Narodowej, podczas której zostanie zaprezentowany portal Encyklopedia Solidarności.
W imieniu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Parafii św. Wojciecha w Warszawie, Stowarzyszenia WEST, zespołu wokalno-aktorskiego "Sonanto" i wszystkich partnerów medialnych serdecznie zapraszamy na koncert "Pieśni Solidarności". Wydarzenie odbędzie się z okazji 40-lecia Porozumień Sierpniowych a zarazem 39. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego, który zakończył okres tzw. pierwszej "Solidarności".
Specjalne audycje historyczne, słuchowisko, koncert oraz premiera płyty z utworem skomponowanym na specjalne zamówienie rozgłośni – m.in. w ten sposób od 13 grudnia na antenie Radia Gdańsk zostanie uczczona pamięć ofiar zbrodni Grudnia ’70 sprzed pół wieku.