Kodeks pracy reguluje różne aspekty wynagrodzenia za pracę, takie jak np. zasady jego ustalania w zakładzie pracy (np. w regulaminie wynagradzania), miejsce, sposób i termin wypłaty, dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia, czy też kiedy ono przysługuje pomimo nieświadczenia pracy przez pracownika. Stosunkowo niewiele natomiast regulacji poświęconych zostało jego składnikom lub szerzej – strukturze.
Zapraszamy do obejrzenia filmu "Rola Mentora", który dla Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wyprodukował "Tygodnik Solidarność".
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek zaprasza na otwarcie ogólnopolskiej wystawy „TU rodziła się »Solidarność« rolników”. Wystawa zostanie odsłonięta na placu marszałka Józefa Piłsudskiego 12 maja 2021 roku.
Pracownicy niemedyczni na oddziałach COVID-owych otrzymają 5 tys. zł jednorazowej premii, poinformował na posiedzeniu zespołu trójstronnego ds. ochrony zdrowia przy ministrze zdrowia Adam Niedzielski. - To bardzo dobra wiadomość. O dodatkowe pieniądze dla pracowników niemedycznych pracujących ramię w ramię z lekarzami i pielęgniarkami zabiegaliśmy od listopada ub. roku – komentuje po posiedzeniu zespołu na gorąco Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia. Satysfakcji nie ukrywa również Piotr Duda, który wraz z Prezydium Komisji Krajowej wspierał działania Sekretariatu.
Premier Mateusz Morawiecki nie udzielił odpowiedzi na prośby "Solidarności" o spotkanie w sprawie problemów w grupie TAURON. Związkowcy wzięli więc sprawy w swoje ręce, najpierw między godziną 7.30 a 8.30 trwał protest samochodowy pod katowicką siedzibą spółki TAURON. Następnie przedstawiciele "Solidarności" złożyli wizytę w poselskim biurze Mateusza Morawieckiego.
Webinary Krajowej Sekcji Młodych cieszą się coraz większą popularnością. Kolejny poświęcony będzie pracy zdalnej, która od roku stała się nową rzeczywistością wielu z nas. By webinar stał się jak najbardziej rzetelny Krajowa Sekcja Młodych przygotowała ankietę dotyczącą dotychczasowych doświadczeń z tą formą pracy.
Przez sieć też można się organizować. Jak to zrobić, jakich narzędzi używać i jak bardzo zmieniła się praca w organizacjach związkowych w dobie pandemii – o tym rozmawiano 26 kwietnia podczas webinaru pt. „Status w "związku"? Tak! - czyli jak skutecznie organizować online” zorganizowanego przez Krajową Sekcję Młodych NSZZ „Solidarność”.
Premier Mateusz Morawiecki nie udzielił odpowiedzi na prośby "Solidarności" o spotkanie w sprawie problemów w grupie TAURON. Związkowcy biorą więc sprawy w swoje ręce. Dziś między 7.30 a 8.30 trwał protest samochodowy.
- Osoby, które znają tę branżę od podszewki wiedzą doskonale, że jest tutaj sprzeczność również między związkowcami, między związkami zawodowymi energetyki i górnictwa. Sądzę że warto, by w ramach związków zawodowych z różnych branż wypracować odpowiednie spójne rozwiązania, które potem będą mogły być przedyskutowane z nami - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapytany przez dziennikarza "TS", czy spotka się ze związkowcami Solidarności, by porozmawiać o transformacji energetycznej.
Zdrowe i bezpieczne miejsca pracy wyzwaniem dla pracodawców i związków zawodowych w czasie pandemii i w popandemicznej rzeczywistości – taki był temat konferencji online zorganizowanej przez dolnośląską "Solidarność" z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych 27 kwietnia.
Joanna Dróżdż Przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarności” pracowników Elektrowni Połaniec i Spółek przedstawiła stanowisko w którym wyraża sprzeciw wobec wydzielenia „Zielonego Bloku” poza strukturę organizacyjną Elektrowni Połaniec
NSZZ "Solidarność" wraca do rozmów z rządem o podwyżkach wynagrodzeń nauczycieli. Po protestach w 2019 roku podpisano porozumienie, które zakładało nowy system wynagradzania. Te zasady mają zostać przedstawione w czwartek - mówił w Radiu Gdańsk Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Nieoficjalnie mówi się, że w zamian za to miałby się zwiększyć tygodniowy wymiar czasu pracy nauczycieli.
W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" ukazał się obszerny wywiad z Piotrem Dudą, przewodniczącym NSZZ "Solidarność". W rozmowie poruszono m.in. tematy problemów w grupie Tauron, emerytur stażowych, dodatku COVID-owego dla pracowników niemedycznych służby zdrowia i kryzysu wywołanego pandemią.
Krajowa Sekcja Młodych zaprasza na kolejne już spotkanie gdzie będziemy rozmawiać o tym jak, rozwijać organizacje związkową, jak rozmawiać z ludźmi i z jakich narzędzi korzystać. Porozmawiamy o tym, co się zmieniło przez ostatni rok i jak pandemia wpłynęła na związek zawodowy. Zaryzykujemy też tezę, że warto być w związku. Zapraszamy❗
W maju minie rok, od kiedy Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" rozpoczął realizację projektu "Dialog społeczny - kluczem do rozwoju", który ma na celu upowszechnianie zasad dialogu społecznego wśród polskich pracodawców i organizacji reprezentujących pracowników. Dlaczego w Polsce wciąż tak mało pracowników objętych jest układami zbiorowymi pracy? Jakie korzyści przynosi takie porozumienie? O tym 26 kwietnia w "Głosie Pracownika" opowiadał Jacek Rybicki, ekspert programu prowadzonego przez Region Gdański NSZZ "Solidarność".
O tym, jak poprawić bezpieczeństwo pracy, rozmawiano dziś w Łodzi podczas konferencji "Bezpieczna praca" zorganizowanej z okazji Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych przez Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi.
Dla uczczenia 41. rocznicy powołania NSZZ „Solidarność” i w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Instytut Literatury organizuje konkurs literacki Pokolenie Solidarności.
Wprowadzenie emerytur stażowych to jest dla nas najważniejszy postulat i od tego związek zawodowy Solidarność nie odstąpi – zadeklarował w piątek szef Solidarności Piotr Duda. W ciągu kilku tygodni związek ma przedstawić ścieżkę dojścia do tego, by projektem zajął się Sejm.
Już od dłuższego czasu można obserwować zjawisko polegające na coraz większym uzupełnianiu, a niekiedy nawet wypieraniu różnorodnych tradycyjnych form działania realizowanych osobiście przez formy elektroniczne. Stan epidemii, w którym znajdujemy się od ponad roku, jeszcze bardziej przyśpieszył te procesy. Zostały one również dostrzeżone na gruncie prawa wewnątrzzwiązkowego NSZZ „Solidarność”, a jedną z płaszczyzn, które zostały poddane odpowiedniej regulacji, jest sfera wyboru władz związkowych.
Posłowie sprawozdawcy Dennis Radtke oraz Agnes Jongerius przedstawili 22 kwietnia na forum Komisji Zatrudnienia Parlamentu Europejskiego propozycje poprawek do projektu dyrektywy dotyczącej adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Związki zawodowe powitały je z zadowoleniem.