Narasta konflikt wokół Grupy TAURON. We wszystkich spółkach trwają spory zbiorowe, a partnerzy społeczni alarmują, że brak dialogu społecznego doprowadzi do protestów. W sprawie interweniuje szef „Solidarności” Piotr Duda, który w piśmie od premiera Mateusza Morawieckiego ostrzega, że próba narzucenia nieakceptowanych społecznie rozwiązań w obszarze transformacji sektora energetycznego doprowadzi do protestów jakich nie było w Polsce od kilku lat.
Solidarność walczy o pracowników niemedycznych, zatrudnionych w szpitalach covidowych. O trudnej sytuacji tych osób, w audycji „Głos Pracownika” na antenie Radia Gdańsk mówiła Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
– Represje wobec mieszkających na Białorusi Polaków to jeden z największych problemów polskiej dyplomacji. Stoi za nimi nie tylko konieczność dbania o interes naszych rodaków, ale również – naturalna w związku z represjami - konieczność wspierania białoruskiej opozycji w walce z obecnym reżimem prorosyjskiego Aleksandra Łukaszenki, który swoją prezydencką misję traktuje przynajmniej dożywotnio – czytamy w artykule Aleksandra Żywczyka w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. To właśnie problemom Polaków na Białorusi poświęcone jest aktualne wydanie „TS”.
XXVI edycja Konkursu „Solidarni w sporcie 2020 r.” została rozstrzygnięta, mimo utrudnień związanych z pandemią. W tym szczególnym roku statuetką oraz tytułem zostało wyróżnionych aż 9 znakomitych osób – sportowców, trenerów i działaczy. Nagroda „Solidarni w sporcie” od 1996 roku jest przyznawana ludziom, którzy udowadniają, że praca i działalność sportowa zawsze idzie w parze z szacunkiem, życzliwością i sprawiedliwością. Dlatego Małopolska Solidarność co roku w uznaniu osiągnieć sportowych honoruje osoby, które przekonują cały świat, że należy być wiernym swoim ideałom i nie poddawać mimo przeciwności losu.
W niedzielę 18 kwietnia odszedł Hieronim Stachel, członek Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność", wieloletni przewodniczący KZ NSZZ „S” Cuiavia OSM w Inowrocławiu, członek Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.
17 kwietnia 1989 roku sąd ponownie zarejestrował NSZZ "Solidarność".
– Związki zawodowe nie są popularne w korporacjach. Często mówimy i nagłaśniamy, gdy dzieje się coś złego. Solidarność nie jest organizacją, która służy pracodawcy, tylko pracownikom. Dlatego staliśmy się niewygodni – mówi Wojciech Kasprzyk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Castorama Polska, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
We wszystkich zakładach należących do Grupy TAURON trwają spory zbiorowe. „Solidarność” w zeszłym miesiącu zażądała od premiera rozmów, grożąc protestami. Bez odpowiedzi. Wręcz przeciwnie, patrząc na działania rządu uważają, że w grudniu ub. roku w Brukseli, premier w zamian za pieniądze na nowy polski ład, „sprzedał” polską energetykę konwencjonalną. Dlatego jak mówią - szykujemy się do protestów.
Przewodniczący Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność” wysłał dwa pisma do ministra Michała Dworczyka i wicepremiera Jarosława Gowina.
Poniżej publikujemy w całości stanowisko Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ Solidarność na temat Europejskiej Strategii Bioróżnorodności do 2030 r. pod nazwą „Przywracanie przyrody do naszego życia”.
14 kwietnia odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia na temat sytuacji pracowników niemedycznych w czasie pandemii. Oczywiście głównym przesłaniem była kwestia do dziś nie uregulowana tzw. dodatek covidowy. Wszyscy posłowie zabierający głos w dyskusji, ponad podziałami politycznymi, zgodzili się, iż takie decyzje ministra zdrowia są wysoce niesprawiedliwe.
Najbardziej dotkliwym sposobem zakończenia stosunku pracy jest skorzystanie z możliwości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, gdyż wówczas skutek w postaci utraty pracy następuje natychmiast. Co więcej, szczególne znaczenie ma pod tym względem podjęcie takiego działania z winy pracownika, na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, kiedy to zwolnienie jest karą za szczególnie naganne zachowanie się zatrudnionego.
Andrzej Stanisław Gwiazda współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, sygnatariusz porozumień gdańskich w sierpniu 1980 roku kończy dzisiaj 86. lat.
Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku, w nawiązaniu do stanowisk z 13 stycznia i 9 lutego br., apeluje o wyjście z ofertą pilnych szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich pracowników przedszkoli, szkół, placówek oświatowych, podobnie jak objęto nimi wszystkich pracowników medycznych. Oczywiście z zachowaniem zasady dobrowolności.
31 marca zmarł Jan Magierski. We wrześniu 1980 roku był członkiem grupy inicjatywnej, która przygotowała zebranie założycielskie NSZZ „Solidarność”. Dzięki jego autorytetowi na zebraniu 25 września 1980 roku zjawiło się blisko trzystu pracowników Akademii Rolniczej w Lublinie, spośród których 250 osób podpisało deklarację przystąpienia do NSZZ „Solidarność” i wybrało 21-osobowy Komitet Założycielski.
Gwarancje zatrudnienia w kopalniach do emerytury będą zapisane w nowej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa, łącznie z całym systemem osłon socjalnych – poinformował po wtorkowych rozmowach ze stroną rządową na temat umowy społecznej dla górnictwa szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci wicestarosty tatrzańskiego Jerzego Zacharko, współtwórcy zakopiańskiej „Solidarności”, osoby szykanowanej i internowanej. Człowieka, który jako samorządowiec i społecznik nigdy o „Solidarności” nie zapominał.
W audycji „Głos Pracownika” mówiono o świadczeniach na dziecko w związku z obostrzeniami covidowymi. Kto może się o nie ubiegać, a komu one nie przysługują? Wyjaśniała to Anna Lewandowska z kancelarii prawnej Natalii Zielmachowicz.
W niedzielę wieczorem w Zakopanem w wieku 70 lat zmarł wicestarosta tatrzański Jerzy Zacharko. Działacz opozycyjny w czasie PRL, społecznik, współtwórca zakopiańskiej Solidarności chorował na COVID – powiedział PAP starosta tatrzański Piotr Bąk.
O 240 zł brutto wzrosną od kwietnia wynagrodzenia zasadnicze pracowników spółki Grammer Automotive Polska w Sosnowcu. Warunkiem podwyżki jest co najmniej roczny staż w firmie. Osoby z krótszym stażem dostaną podwyżkę wynoszącą 200 zł brutto. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane o 29 marca. To efekt uzgodnień pomiędzy kierownictwem spółki a międzyzakładową organizacją NSZZ „Solidarność” w Bitron Poland, która zrzesza w swoich szeregach pracowników Grammera.