1700 zł brutto dodatkowej nagrody wynegocjowały dla pracowników ArcelorMittal Poland zakładowe organizacje związkowe, m.in. NSZZ „Solidarność”. Pieniądze zostaną wypłacone w dwóch transzach: we wrześniu i w listopadzie.
„Jako inicjator obywatelskiego projektu ustawy o «Emeryturach stażowych», którego pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia 2021 r., wyrażam oburzenie z powodu mrożenia prac nad tą niezwykle ważną społecznie ustawą” – napisał w liście do marszałek Sejmu Piotr Duda, szef Solidarności. „To już blisko 8 miesięcy” – przypomina!
Na jesieni ubiegłego roku NSZZ „Solidarność” złożył w Sejmie podpisy pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym emerytur stażowych. Na 44. posiedzeniu Sejmu, 14 grudnia, odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy „Emerytura za staż”, który następnie trafił do prac w komisji sejmowej. Jakie będą jego dalsze losy?
„Dziś po prawie 3 latach odbyło się oficjalne spotkanie przedstawicieli naszej organizacji z pracodawcą” – poinformowali 27 lipca przedstawiciele Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Castorama Polska sp. z o.o. Liczą na nowe otwarcie w rozmowach z zarządem firmy.
Niedawne stanowcze wypowiedzi Piotra Dudy na temat emerytur stażowych sprawiły, że zamrożony w sejmie obywatelski projekt znów stał się przedmiotem debaty publicznej.
Działając wspólnie w Wielkopolskiej Radzie Dialogu Społecznego, reprezentatywne organizacje pracodawców i pracobiorców – z inicjatywy NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska i Pracodawców RP Wielkopolska – zainicjowały prace nad stworzeniem nowych regulacji w ramach Kodeksu pracy, dotyczących uelastycznienia czasu pracy przy wykorzystaniu porozumień w formule układów pracy.
– Koncepcja emerytur stażowych opiera się na założeniu, że uprawnienia do niej mają osoby legitymujące się odpowiednio długim okresem stażu pracy. Chodzi o osoby, które bardzo wcześnie, często bezpośrednio po ukończeniu szkoły podstawowej, rozpoczynały pracę, a następnie przez cały okres swojej aktywności zawodowej regularnie opłacały składki na ubezpieczenia społeczne. W wielu wypadkach takie osoby jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego mają wypracowany odpowiednio długi okres składkowy, który uprawniałby je do pobierania emerytury – mówi dr hab. Marcin Zieleniecki, prof. UG, były wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, obecnie ekspert NSZZ „Solidarność”.
– Dalej wiemy, że niewiele wiemy – skomentował po spotkaniu górniczych związków z premierem Mateuszem Morawieckim szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Związkowcy – jak relacjonowali – dostali zapewnienie, że rząd będzie nadal zabiegał o unijną notyfikację umowy społecznej dla górnictwa.
Dziś w Katowicach ma dojść do spotkania sygnatariuszy Umowy Społecznej dotyczącej transformacji górnictwa z premierem Mateuszem Morawieckim.
– Na emerytury stażowe trzeba będzie jeszcze trochę poczekać – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS, na spotkaniu w Koninie. – Miejscem rozmowy o emeryturach jest Sejm i komisja polityki społecznej, a nie wiece wyborcze. Oczekujemy natychmiastowego odmrożenia prac nad naszym projektem i rozpoczęcia procedowania projektu prezydenckiego – powiedział Piotr Duda, odnosząc się do wystąpienia lidera partii rządzącej.
Ks. Bogumił Lempkowski i Damian Janowski dotarli na metę swojej rowerowej pielgrzymki. Tym samym dokończyli rozpoczęty w ubiegłym roku projekt przejechania trasy, która na mapie Polski tworzy krzyż.
W dniach 22 – 24 lipca 2022 r. odbyły się uroczystości upamiętniające internowane w 1982 roku kobiety – działaczki „Solidarności” i NZS, przywożone z całej Polski do Ośrodka Odosobnienia w Gołdapi.
Dziś w Lublinie odbyły się główne obchody upamiętniające 42. rocznicę wydarzeń lubelskiego lipca. To właśnie na Lubelszczyźnie odbyły się strajki, które były preludium do wydarzeń sierpnia 1980 r.
Piotr Duda w liście do gen. insp. Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Policji, dziękował za wkład Policji w skuteczną ochronę granicy z Białorusią oraz ofiarną służbę na granicy z Ukrainą. - Dzięki Waszej odwadze, profesjonalizmowi i zaangażowaniu, możemy czuć się bezpieczni, a bezprecedensowy kryzys wywołany działaniami Kremla przechodzimy jako Polska w sposób optymalny.
W czwartek (21 lipca br.), podczas konferencji prasowej, koordynator Zespołu NSZZ „Solidarność” Domów Pomocy Społecznej Województwa Lubelskiego Małgorzata Guz podsumowała akcję protestacyjną pracowników DPS-ów.
PKN ORLEN zawarł porozumienie z Grupą LOTOS i Związkami Zawodowymi obu firm potwierdzające i ustalające uprawnienia pracowników po ich połączeniu. Zabezpieczenie gwarancji zatrudnienia i bezpieczeństwa pracy to kolejny ważny etap fuzji z Grupą LOTOS, który od początku prowadzony jest w dialogu ze stroną społeczną i uwzględnia jej ważną rolę w budowaniu silnego, zintegrowanego koncernu multienergetycznego.
Decyzję o zniesieniu stanu wojennego 22 lipca Rada Państwowa podjęła na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego dwa dni wcześniej.
21 lipca w Ministerstwie Aktywów Państwowych została podpisana umowa społeczna pomiędzy przedstawicielami pracowników, Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. a stroną rządową w sprawie zabezpieczenia praw i interesów pracowników Krajowej Grupy Spożywczej.
Petycja ma na celu nakłonienie Unii Europejskiej do zwiększenia roli związków zawodowych w procesie obowiązku zachowania „należytej staranności” (due diligence) przez firmy oraz wsparcie pracowników i związków zawodowych poprzez wprowadzenie skutecznych środków ochrony prawnej w przypadku odmowy poszanowania ich praw.
24 lipca w Lublinie odbędą się uroczystości podsumowujące tegoroczne obchody rocznicy Lubelskiego Lipca.