Aktualnie posługuje na misjach 1662 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 99 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 660. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun – 101, Zambia – 65, Tanzania – 57, Madagaskar – 41, Republika Centralnej Afryki – 36, Republika Południowej Afryki – 34 i Ghana – 23. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 66 księży diecezjalnych, 257 zakonników, 322 siostry zakonne i 15 osób świeckich. Wkrótce Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, który przypada w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia. W tym roku będziemy go obchodzić pod hasłem: „Chrystus nadzieją dla świata”.
W związku z szokiem wywołanym niszczycielskim atakiem terrorystycznym w noc sylwestrową w Nowym Orleanie, arcybiskup tego amerykańskiego miasta nad Missisipi odniósł się do nadziei chrześcijańskiej.
Inicjatywy związane z Rokiem Jubileuszowym 2025, obchody 60-lecia Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, a także beatyfikacje ks. Stanisława Streicha i sióstr katarzynek – to zdaniem rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ niektóre z ważnych wydarzeń, które odbędą się w 2025 roku w Kościele w Polsce i na świecie.
Kalendarium wydarzeń związanych z Rokiem Świętym 2025 jest bardzo bogate, swoje jubileusze przeżywać będą zarówno stany w Kościele, jak i rozmaite grupy zawodowe oraz środowiska i Kościoły. Szczegółowy plan publikujemy poniżej.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła. To nie tylko ślad po Papieżu Polaku, ale także przypomnienie roli polskich biskupów w akcentowaniu roli Matki Bożej wobec Kościoła. I spotkania z Janem Pawłem II grupy studentów.
Bóg stał się jednym z nas w łonie Maryi, a my, którzy otworzyliśmy Drzwi Święte, aby rozpocząć Jubileusz, przypominamy sobie dzisiaj, że „Bramą jest Maryja, przez którą na ten świat wszedł Chrystus” – powiedział Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jej też zawierzył rozpoczynający się Rok Jubileuszowy oraz cały świat, „aby wreszcie zrodził się pokój dla wszystkich narodów Ziemi”.
Pierwszego dnia roku kalendarzowego, a zarazem ostatniego dnia okrawy Bożego Narodzenia Kościół obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Występuje ona zawsze po Niedzieli Świętej Rodziny i podkreśla nie tylko macierzyński aspekt Maryi, ale przede wszystkim ów starożytny dogmat jest odpowiedzią na krążące wówczas herezje związane z naturą Chrystusa.
„Dążmy do prawdziwego pokoju, który jest darowany przez Boga sercu rozbrojonemu: sercu, które nie wylicza, co jest moje, a co twoje; sercu, które przezwycięża egoizm, aby być gotowym do wyjścia naprzeciw innym; sercu, które nie waha się uznać siebie za dłużnika wobec Boga i dlatego jest gotowe odpuścić długi, które przygniatają bliźniego; sercu, które przezwycięża zniechęcenie na myśl o przyszłości, z nadzieją, że każda osoba jest bogactwem dla tego świata” – apeluje Franciszek w Orędziu na 58. Światowy Dzień Pokoju. Jest on obchodzony 1 stycznia, a jego hasło w tym roku są słowa: „Odpuść nam nasze winy, obdarz nas Twoim pokojem”.
Co w mijającym już roku wydarzyło się w Kościele w Polsce? Synod, reakcje na wydarzenia polityczne, nowe prezydium KEP, przygotowania do Jubileuszu 2025... 31 grudnia publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń w Kościele w Polsce, jakie miały miejsce w 2024 roku.
Do podążania razem, jako pielgrzymi nadziei, drogą braterstwa zachęcił rzymian papież Franciszek podczas pierwszych nieszporów uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i Te Deum w bazylice watykańskiej.
31 grudnia br. przypada druga rocznica śmierci papieża Benedykta XVI. Z tej okazji przypominamy główne wątki jego nauczania.
Co w mijającym już roku wydarzyło się w Kościele powszechnym? Jaki wpływ wywarł Kościół na świat i odwrotnie? Jakie wydarzenia warto zapamiętać a jakie mają szansę przejść do historii? 31 grudnia publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń w Kościele, jakie miały miejsce w 2024 roku.
Choć miliony ludzi na świecie hucznie obchodzą 31 grudnia pod nazwą „Sylwestra”, to tak naprawdę niewiele osób wie, kim właściwie był Sylwester I, ten „najbardziej nieznany znany święty” chrześcijaństwa.
Opowiadanie o dwunastoletnim Jezusie w świątyni kieruje już myśl czytelnika w stronę ostatniego etapu publicznej działalności Jezusa. Gdy Chrystus oświadcza: „powinienem być w tym, co należy do mego Ojca” wyraża gotowość na podjęcie dzieła zbawienia ludzkości poprzez mękę, śmierć i zmartwychwstanie – pisze dr Magdalena Jóźwiak – adiunkt w Katedrze Patrologii Greckiej i Łacińskiej Instytutu Nauk Teologicznych KUL, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 29 grudnia.
W Roku Jubileuszowym nie chodzi o pojechanie do Rzymu, a o pojednanie - przejście przez Bramę Miłosierdzia, którą jest Serce Chrystusa, źródło wszelkich łask i pociech - powiedział abp Adrian Galbas SAC podczas uroczystego rozpoczęcia Roku Jubileuszowego 2025 w archidiecezji warszawskiej, które nastąpiło w czasie Mszy św. sprawowanej w niedzielę w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Zainaugurowany dziś Rok Jubileuszowy potrwa do 28 grudnia 2025 roku.
Niedziela Świętej Rodziny, czyli Niedziela w Oktawie Bożego Narodzenia. Komentarz - o. Tomasz Grabowski OP.
29 grudnia, w Niedzielę Świętej Rodziny, w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” Franciszek skupił się nad tematem relacji rodzinnych. - Dialog to najważniejszy element w rodzinie! Rodzina, która nie komunikuje się ze sobą, nie może być szczęśliwa – powiedział papież.
„Rodzina miejscem uczenia się nadziei” to tytuł listu pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski z okazji obchodzonego dziś w Kościele święta Świętej Rodziny. Biskupi życzą w nim, aby Rok Jubileuszowy 2025 był dla wszystkich czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
John Ronald Reuel Tolkien żył w latach 1892-1973 i był filologiem i pisarzem. Jego książki „Hobbit” i „Władca Pierścieni” ustanowiły fundamentalne kanony dla literatury fantasy. Jego syn Christopher opublikował wiele innych opowieści po jego śmierci, w tym „Silmarilliona”, jedno z najwybitniejszych dzieł w twórczości Tolkiena. „Hobbit” jest drugą najlepiej sprzedającą się książką dla dzieci na świecie, a „Władca Pierścieni” jest również jedną z najlepiej sprzedających się i najczęściej tłumaczonych książek w literaturze światowej.
W stolicy Estonii Tallinie od 28 grudnia do 1 stycznia 2025 roku tysiące młodych ludzi z różnych krajów będzie modlić się, uczestniczyć w warsztatach tematycznych oraz dzielić się doświadczeniem wiary. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé odbędzie się po raz 47.