Podczas Mszy św. z okazji Jubileuszu rodzin, Papież, mówiąc o beatyfikacjach i kanonizacjach małżonków, wskazał m. in. na bł. Rodzinę Ulmów – rodziców i dzieci „zjednoczonych w miłości i w męczeństwie”. - Kościół wskazując ich jako przykładnych świadków małżonków, mówi nam, że dzisiejszy świat potrzebuje przymierza małżeńskiego, aby poznać i przyjąć miłość Boga oraz pokonać, dzięki jego sile jednoczącej i pojednawczej, siły, które rozbijają relacje i społeczeństwa - dodał.
W XVIII Święto Dziękczynienia w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, przypomniał, że chrześcijanin jest pielgrzymem nadziei, a jego wiara nie może ograniczać się do „wpatrywania się w niebo”. „Nadzieja jest ruchem, podróżą, a nasze dziękczynienie powinno przemieniać się w konkretne czyny” – podkreślił hierarcha, który przewodniczył uroczystej Mszy świętej.
Pieszą pielgrzymką do Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęły się obchody XVIII Święta Dziękczynienia. O 7:50 wierni razem z warszawskim metropolitą, abp. Adrianem Galbasem, ruszyli spod pomnika - krzyża upamiętniającego Mszę Jana Pawła II na placu Piłsudskiego. W procesji niesione są relikwie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej i bł. Ignacego Kłopotowskiego, które na stałe zostaną wprowadzone do Świątyni. Dołączą oni do czczonych już tam relikwii 22 polskich świętych i błogosławionych. Centralnym punktem będzie Msza św. o 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Marcello Semeraro, z udziałem władz państwowych i samorządowych.
Dziś Papież przewodniczył Mszy św. gromadzącej zebranych na Jubileuszu Rodzin. Po Eucharystii León XIV zwrócił się do wiernych ze słowami przed modlitwą Regina Caeli, w których przypomniał o wczorajszej beatyfikacji sióstr katarzynek.
"A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba". Komentarz - ks. Jacek Prusak SJ.
Matko Boża zapraszamy Cię do naszego życia, do naszych domów. Przyjdź i zbliż nas do Jezusa, otwórz nasze serca na słowo Boga. Módl się za nami, opiekuj się naszymi rodzinami i domostwami! Spraw także, abyśmy tak jak Ty, potrafili wielbić Boga w słowach i potwierdzać to czynami miłości! – modlił się abp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. dla polskich pielgrzymów, która była sprawowana w sobotę, 31 maja w Bazylice Matki Bożej Większej. Do Rzymu na Jubileusz Rodzin przybyło ok. 700 osób z Polski.
Krzysztofa Klomfass i jej 14 towarzyszek ofiarują nam dzisiaj szczególną lekcję - odporność na kulturę nienawiści i podziałów, tak powszechną w dzisiejszym społeczeństwie – wskazał kardynał Marcello Semeraro, legat papieski, w homilii wygłoszonej w Braniewie podczas beatyfikacji 15 zakonnic, które zginęły śmiercią męczeńską z rąk żołnierzy Armii Czerwonej.
Piętnaście sióstr katarzynek, ofiar wkraczającej w 1945 r. na Warmię Armii Czerwonej, zostało ogłoszonych błogosławionymi. Uroczystościom beatyfikacyjnym w Braniewie przewodniczy w sobotę papieski delegat kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
30 maja 1982 roku, w jednym z najciemniejszych momentów stanu wojennego, ks. Jerzy Popiełuszko – dziś błogosławiony kapłan i męczennik – odprawił w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu Mszę świętą w intencji Ojczyzny. Jego słowa, wypowiedziane wówczas przy ołtarzu, dziś – dokładnie 43 lata później – brzmią równie mocno i aktualnie.
Przyjechali do Rzymu, bo jak sami wskazują, chcą Panu Bogu podziękować: za małżeństwo i rodzinę, dar potomstwa, codzienną radość i miłość. W Roku Jubileuszowym przybywają do grobów Apostołów, bo wiedzą, że potrzebują budować swoje życie rodzinne na nadziei, którą jest Jezus Chrystus. Dziś w Watykanie rozpoczyna się Jubileusz rodzin, dzieci, dziadków i osób starszych.
Nowe prawo w stanie Waszyngton nakazuje księżom zgłaszać przypadki nadużyć seksualnych poznane w konfesjonale. Katoliccy biskupi odpowiadają pozwem, broniąc wolności religijnej i nienaruszalności tajemnicy spowiedzi.
Zostały z chorymi, starszymi, dziećmi i tymi wszystkimi, którzy nie byli w stanie uciekać przed wkraczającą na Warmię Armią Czerwoną. Nie chciały opuścić tych najsłabszych. Broniły godności innych kobiet i własnej. Zginęły męczeńską śmiercią, poniewierane, gwałcone i bite. Niektóre umierały przez wiele tygodni. Siostra Krzysztofa Klomfass i czternaście innych sióstr katarzynek zostanie beatyfikowanych 31 maja 2025 r. w Braniewie. Będzie to pierwsza w historii beatyfikacja na Warmii. Beatyfikacji dokona kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który przybył już na miejsce.
W ubiegłym roku w Szkocji dokonano prawie 19 tysięcy aborcji. To o niemal pół tysiąca więcej niż w 2023 roku. Statystyki szkockiej agencji zdrowia (Public Health Scotland) pokazują też, że 15-procentowy wzrost przypadków pozbawienia życia dziecka nienarodzonego dotyczy podejrzenia Zespołu Downa. Od 2021 roku to wzrost o ponad 80 procent.
Papież udał się dziś rano do miasteczka w Lacjum, gdzie od lutego 2023 roku, wewnątrz rezydencji papieskiej, znajduje się przestrzeń utworzona z inicjatywy Franciszka w celu kształcenia i podnoszenia świadomości na temat ochrony środowiska. Papież odwiedził także Pałac Apostolski.
W 2024 roku średnia liczba uczestników niedzielnej Eucharystii w Belgii wzrosła o 3,6 procent – to pierwszy taki przyrost od lat. W szybszym tempie rośnie natomiast liczba chrztów. Na razie jednak belgijski Episkopat apeluje o ostrożność w interpretacjach, tym bardziej, że spadki dotyczą innych sakramentów.
Po medialnych doniesieniach nt. niestosownych zachowań lubelskiego duszpasterza wobec dziewcząt i kobiet, duchowny wydał oświadczenie, w którym przepraszał ofiary i deklarował pokutę. Po publikacji oświadczenia na adres naszej redakcji przyszła odpowiedź osoby deklarującej się jako jedna z ofiar zachowań księdza.
29 maja Kościół wspomina świętą Urszulę Ledóchowską, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (urszulanek szarych). Żyła na przełomie wieków (1865-1939). W pracy apostolskiej matka Urszula niejednokrotnie decydowała się na rozwiązania awangardowe, na owe czasy wręcz rewolucyjne, które do dziś nie straciły na aktualności, przeciwnie – znalazły pełne potwierdzenie w tendencjach i zaleceniach II Soboru Watykańskiego.
- Jestem dumna, że są takie bohaterskie siostry w Zgromadzeniu! Cieszę się, że Kościół ukazuje takie osoby, które swoim życiem dają przykład, jak żyć radośnie i odważnie – do końca – mówi s. Łucja Jaworska CSK, postulatorka na etapie rzymskim w procesie beatyfikacyjnym sióstr katarzynek, męczennic II Wojny Światowej, które ginęły na Warmii z rąk żołnierzy radzieckich od stycznia do listopada 1945 r. Siostra Jaworska wyjaśnia, dlaczego siostry były szczególnie narażone na śmierć z rąk Czerwonoarmistów, opowiada o trudnych powojennych losach Zgromadzenia i o tym, że o męczeństwie katarzynek nie można było w ogóle wspominać. Mówi też o procesie beatyfikacyjnym i o licznych łaskach, które wypraszają siostry męczenniczki. Beatyfikacja sióstr katarzynek odbędzie się 31 maja w Braniewie. Przewodniczyć jej będzie w imieniu papieża kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Tysiąclecia, w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu odprawiono Mszę św. w intencji jego kanonizacji. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. W homilii przypomniał, że kard. Wyszyński pozostaje wzorem budowania jedności, opartej na prawdzie i pokorze.
Arcybiskup metropolita Liverpoolu John Sherrington ostrzega przed „nieodwracalnym zagrożeniem”, jakie niesie ze sobą projekt ustawy legalizującej wspomagane samobójstwo w Wielkiej Brytanii. Katolickie hospicja i domy opieki mogą zostać zmuszone do zamknięcia lub sprzeniewierzenia się swoim wartościom.