Jubileusze w Rzymie przyciągały pielgrzymów od wieków. Również nasz wielki rodak i jeden z największych astronomów, Mikołaj Kopernik przybył do Wiecznego Miasta na Jubileusz 1500 roku. Miał się tu spotkać z papieżem i wygłosić wykłady na uniwersytetach.
Umiłowany uczeń Jezusa i jedyny z Apostołów, który zmarł śmiercią naturalną – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 27 grudnia obchodzimy święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty. Zmarł ok. 100 r. w Efezie. Jest patronem teologów, pisarzy, właścicieli winnic, kowali.
Media obiegła dziś wiadomość o przeszukaniu przez policję i prokuraturę lubelskiego klasztoru dominikanów, powodem miało być rzekome ukrywanie się tam Marcina Romanowskiego. Do sprawy odniosły się już władze polskiej prowincji zakonu. Bracia zapewniają o gotowości do współpracy z organami śledczymi, apelują także o niewykorzystywanie zdarzenia do walk międzypartyjnych oraz ubolewają nad wykorzystaniem przez media poufnych informacji i powielaniem "nieprawdziwych wypowiedzi".
Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie nawiązując do przypadającego dziś święta św. Szczepana Pierwszego Męczennika wezwał także do modlitwy za chrześcijan prześladowanych z powodu swej wiary. „Maryjo, Królowo Męczenników, pomóż nam być odważnymi świadkami Ewangelii, dla zbawienia świata” – powiedział Ojciec Święty. Według międzywyznaniowej organizacji pomocowej Open Doors ponad 365 mln chrześcijan na całym świecie jest narażonych na wysoki poziom prześladowań i dyskryminacji ze względu na swoją wiarę - to jeden na siedmiu chrześcijan. Organizacja od ponad 30 lat opracowuje ranking 50 krajów o największych prześladowaniach chrześcijan.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie, aby wszyscy ludzie mogli zostać zbawieni. Przypomniał, że to zabójcy „bardziej od innych potrzebują przebaczenia i odkupienia” i zachęcił do modlitwy za prześladowanych i do wzbudzania w sobie pragnienia dobra także dla prześladowców.
Prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump w przemówieniu w niedzielę 22 grudnia obiecał podpisać rozporządzenia wykonawcze w celu zakończenia operacji transpłciowych u dzieci i promowania ideologii płci w szkołach i w wojsku oraz uniemożliwienia biologicznym mężczyznom uprawiania sportów kobiecych.
Kościół obchodzi dziś drugi dzień oktawy Bożego Narodzenia, jest on poświęcony św. Szczepanowi. W liturgii obchody Bożego Narodzenia trwają osiem dni. Oktawa (łac. octavus - ósmy) jest to czas w liturgii obejmujący ważną uroczystość i siedem dni po niej następujących. Ma ona swoją wielowiekową tradycję.
Spalenie choinki w Wigilię Bożego Narodzenia w pobliżu syryjskiego miasta Hama, wywołało protesty w stolicy kraju, Damaszku. Poinformował o tym watykański portal informacyjny Vatican News 25 grudnia powołując się na raport agencji prasowej AFP.
„Pan sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel” (Iz 7, 14).
Tegoroczna zbieżność Chanuki i Bożego Narodzenia łączy w sobie dwa wielkie święta, niosące przesłanie światła, nadziei i pokoju. Choć mają one różne korzenie religijne, obie tradycje skupiają się na symbolice światła, które przezwycięża ciemność.
Trwa wizyta kard. Konrada Krajewskiego w kraju nękanym przez prawie trzyletnią wojną. Ludzie wyrażają wdzięczność Papieżowi za pamięć i konkretną pomoc. Wczoraj kard. Krajewski przekazał mieszkańcom Charkowa generatory prądu, a dziś rano w rosyjskich atakach została zniszczona część infrastruktury energetycznej, a temperatura jest na minusie.
Na początku Roku Jubileuszowego, zachęcam każdą osobę, każdy naród i kraj, aby mieli odwagę stać się pielgrzymami nadziei, uciszyli broń i przezwyciężyli podziały – przypomniał Papież Franciszek w bożonarodzeniowym orędziu „Urbi et Orbi”. Wezwał w nim do zakończenia trwających wojen i niesprawiedliwości, trawiących narody w różnych częściach świata, do zburzenia politycznych i ideologicznych podziałów, poszanowania świętości życia i rodziny i przede wszystkim: do osobistego spotkania z Bogiem.
- Chrystus przychodzi do wszystkich. Nikogo nie skreśla. I tak samo my nikogo nie skreślajmy – ani w Ojczyźnie ani w Kościele ani w rodzinach. Dawajmy nadzieję. Podnośmy, nie dołujmy. Stawiajmy przy innych ludziach plus – mówił abp Adrian Galbas SAC. Metropolita warszawski przewodniczył Pasterce w parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie.
Boże Narodzenie ukazuje jak bardzo Bogu zależy na człowieku: "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swojego dał" (J 3,16). Przez Wcielenie spełniła się obietnica, Bóg stał się naprawdę Emmanuelem - "Bogiem z nami", a człowiek dzięki temu stał się prawdziwym dzieckiem Bożym. Dzięki temu została objawiona prawda o powszechnym braterstwie i godności każdego człowieka, bez względu na różnice kulturowe, rasowe, społeczne czy intelektualne.
W wigilijny wieczór papież Franciszek inauguruje Rok Święty. Po otwarciu Drzwi Świętych Bazyliki Watykańskiej przejdzie przez nie jako pierwszy pielgrzym nadziei, a za nim pójdzie ok. 50 osób reprezentujących wiernych na całym świecie. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich. Wydarzenie będzie transmitowane przez światowe media. Poprzedzi je koncert dzwonów zapowiadający otwarcie Roku Jubileuszowego.
Tradycja pozostawiania pustego miejsca przy wigilijnym stole, dobrze znana w polskiej kulturze, ma bogatą historię i głębokie znaczenie. Jak wyjaśnia prof. Henryk Duda, językoznawca z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, pierwotnie miejsce to symbolizowało gotowość do przyjęcia nieznajomego, przybysza lub tułacza – osoby potrzebującej wsparcia i gościnności.
W Betlejem, miejscu narodzin Jezusa na palestyńskim Zachodnim Brzegu, obchody Bożego Narodzenia rozpoczynają się w spokojnej atmosferze. Ze względu na trwającą wojnę w Strefie Gazy w tym roku ograniczą się one do nabożeństw i modlitw.
W przeddzień uroczystości Narodzenia Pańskiego swe życzenia składają hierarchowie Kościoła w Polsce. Nadziei i pokoju, płynących z przyjścia kochającego Boga życzy wiernym Przewodniczący Konferencji Episkop[atu Polski, abp Tadeusz Wojda SAC.
Oto historia zatoczyła koło, po raz kolejny spotykamy się, by świętować Narodzenie Pańskie. Z tej okazji cała Redakcja portalu Tysol.pl oraz "Tygodnika Solidarność" pragnie złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia.
W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w tym roku, gdy ks. Michał Olszewski SCJ przez wiele miesięcy przebywał w areszcie, postanowiliśmy przypomnieć rekolekcje adwentowe głoszone przez tego kapłana w 2020 roku. Objęte były one wówczas naszym patronatem medialnym i głoszone w okresie pandemii koronawirusa, odwołują się więc do kwestii odosobnienia i tęsknoty za drugim człowiekiem. Sądzimy jednak, że nauka ta jest aktualna w odniesieniu do izolacji, w jaką potrafią popadać nasze serca, a także w pewnym sensie prorocza w stosunku do odbytego przez duchownego aresztu.