Wiadomości
Diecezjalną Procesją Maryjną z Archikatedry św. Rodziny na Jasną Górę rozpoczęły się główne uroczystości odpustowe Matki Bożej Częstochowskiej. Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski a kazanie wygłosił bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki.
Wiadomości
Do Matki też na... rolkach. 47 osób przyjechało z Warszawy Bemowa. Wśród nich pielgrzymi z całej Polski, a nawet z zagranicy. - Do Boga przez ręce Maryi, czyli przez Jasną Górę. To przeżycie duchowe i sportowe - twierdzi 75-letni p. Zygmunt, najstarszy z uczestników wyprawy.
Wiadomości
Ukraińskie MSZ wezwało nuncjusza apostolskiego na Ukrainie arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, by wyrazić rozczarowanie słowami papieża Franciszka o Darii Duginie, córce ideologa „rosyjskiego świata” Aleksandra Dugina, która zginęła w zamachu w Moskwie.
Papież Franciszek oświadczył, że zamierza odwiedzić rządzoną przez komunistów Koreę Północną, jeśli otrzyma zaproszenie od władz w Pjongjangu. Wynika to z zapowiedzi wywiadu udzielonego 24 sierpnia południowokoreańskiemu nadawcy publicznemu KBS, który ma zostać wyemitowany jutro 26 sierpnia.
Wiadomości
Ogólnopolska synteza – podkreślił abp Galbas – nie jest ani raportem o stanie Kościoła w Polsce. Jest zapisem bardzo subiektywnym drogi, którą przeszliśmy; drogi emocji, przeżyć, uczuć, impresji. Wskazał, że podstawą do stworzenia syntezy krajowej były syntezy diecezjalne, które podsumowywały etap konsultacji na poziomie parafialnym, we wspólnotach, a także głosy indywidualne. Mimo, że język oraz styl syntez diecezjalnych jest różny, to poruszane w nich tematy, problemy i zagadnienia są jednak bardzo podobne. Dziś na Jasnej Górze odbyła się prezentacja ogólnopolskiej syntezy synodalnej.
Wiadomości
Amerykańscy aktorzy znaleźli się na liście 25 uczestników pierwszego Vitae Summit, jaki odbędzie się 31 sierpnia i 1 września w Watykanie. To międzynarodowe spotkanie organizowane jest w Domku Piusa IV w Ogrodach Watykańskich przez Vitae Global Foundation. Gwiazdy Hollywood, które mają być obecne na tym wydarzeniu to: Ben Affleck, Denzel Washington i Viola Davis.
Wiadomości
Jak wynika z ogólnopolskiej syntezy, ogłoszonej dziś na Jasnej Górze, wierni skupiali się przede wszystkim na wyartykułowaniu tego, co ich boli we wspólnocie Kościoła. Podkreślano zakorzeniony klerykalizm, akcentowano, że w parafiach zbyt słabo słyszalny jest głos kobiet i młodzieży. Zwracano uwagę na hermetyczny, oderwany od rzeczywistości język, niski poziom głoszonych homilii. W konsultacjach synodalnych wzięło udział ponad 100 tys. osób.
Wiadomości
Franciszkanin o. Lech Dorobczyński zamieścił w sieci niecodzienny wpis, który przez wiele osób mógłby zostać uznany za kontrowersyjny. Jednak słowa duchownego uruchomiły lawinę odpowiedzi i dzielenia się zranieniami z konfesjonału.
Wiadomości
Dwie hiszpańskie centrale związkowe sprzeciwiają się przywrócenia święta patrona Hiszpanii jako dnia wolnego od pracy. Podany przez nich powód może budzić zdziwienie.
Wiadomości
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl nie pojedzie do Kazachstanu na VII Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w dniach 14–15 września, a co za tym idzie, nie spotka się tam „na marginesie” tego wydarzenia z papieżem Franciszkiem – poinformował w środę agencję RIA Novosti szef Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS), metropolita wołokołamski Antoni. Wizyta Ojca Świętego w Kazachstanie zaplanowana jest na 13–15 września.
„Wierzę, że nie zabraknie nam wsparcia, abyśmy dalej mogli odpowiadać na potrzeby tysięcy ludzi doświadczonych wojną” – mówi abp Mieczysław Mokrzycki, prosząc o okruchy chleba spadające z naszych stołów. Pół roku od rosyjskiej agresji na Ukrainę podkreśla, że wciąż liczy, iż Papież Franciszek stanie na tej umęczonej i zakrwawionej ziemi. „Nasze kościoły są pełne. Wierzymy, że postem, modlitwą i wzajemną solidarnością wyjednamy dar pokoju” – powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita lwowski.
Wiadomości
- Zło nigdy nie zatriumfuje nad dobrem – powiedział patriarcha ekumeniczny Bartłomiej, który zwrócił się do Ukraińców z okazji Dnia Niepodległości.
O powołaniu do udziału w radości i pełni życia z Chrystusem Zmartwychwstałym mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Papież zakończył cykl katechez na temat starości.
Cztery siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Zbawiciela zostały uprowadzone w ostatnią niedzielę podczas drogi na niedzielną Mszę św. Zakon poinformował, że życie kobiet nie jest już zagrożone.
Wiadomości
Raczej nie skandale pedofilskie i próby ich tuszowania oraz nie pieniądze, ale ogólnie krytyczne nastawienie do Kościoła i księży oraz własny światopogląd, w którym nie ma miejsca na wiarę religijną i potrzebę praktykowania - to główne powody rezygnacji z praktyk religijnych, jakie deklarują Polacy zapytani przez CBOS. Omawiając raport "Dlaczego Polacy odchodzą z Kościoła?" prof. Mirosława Grabowska zwraca uwagę, że praktykowanie porzuca coraz więcej coraz młodszych ludzi a wśród powodów przeważają uogólnione nastawienia i oceny, a nie konkretne zarzuty.
W Nigerii uprowadzono cztery siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Zbawiciela. Do zdarzenia doszło w niedzielę i jak dotąd nie ma żadnych informacji o ich losie. Zostały uprowadzone przez uzbrojonych napastników, kiedy były w drodze na Mszę między Okigwe a Umulolo, w stanie Imo.
Wiadomości
Azją targają kryzysy i problemy, a Kościół na tym kontynencie musi na nie odpowiedzieć. Mówił o tym kard. Charles Bo podczas jubileuszu 50-lecia Federacji Konferencji Biskupów Azji. - Stoimy na rozdrożach historii, ale Papież dał nam drogowskazy. To może być wiek chrześcijaństwa w Azji – powiedział przewodniczący organizacji.
Wiadomości
W Ziemi Świętej żyje 100 tys. katolickich migrantów i azylantów. Wielu jest zmuszonych pracować nielegalnie a nawet trafia do niewoli. W ciężkim życiu kierują się jednak Ewangelią. - To współcześni niewolnicy naszych czasów. Gdy widzę, jak przeżywają wiarę, wiem, że są bliżej Boga ode mnie – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Nikodem Schnabel z łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.
Wiadomości
– W zmieniających się okolicznościach uczmy się wciąż na nowo odczytywać znaczenie słowa „solidarność”. Program walki nie może być ponad programem solidarności. Bóg wzywa nas do budowania przyszłości z poszanowaniem Bożych przykazań, na fundamencie prawdy, w oparciu o dialog i szukanie porozumienia. To będzie nasza najlepsza odpowiedź na wszelkie nieporozumienia i konflikty – mówił abp Józef Guzdek do związkowców zgromadzonych w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie koło Białegostoku. Po wspólnej modlitwie związkowcy rozpoczęli XXIX Walne Zebranie Delegatów Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.
tylko u nas
„A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1, 31a)