Indyjski Sąd Najwyższy nie chce chronić chrześcijan. Opóźnia rozpatrzenie zarzutów dotyczących wzrastającej w tym kraju przemocy wobec wyznawców Chrystusa i prowadzonych przez nich instytucji. Przeciwko jawnemu bezprawiu protestują indyjscy biskupi, domagając się natychmiastowego osądzenia aktów agresji i zaprzestania przemocy oraz stosowanej przez radykalnych hinduistów mowy nienawiści.
Od 2,5 tys. do 5 tys. kościołów we Francji może zostać przeznaczonych do rozbiórki w ciągu najbliższych 8 lat – wynika z raportu przedstawionego w senacie. W kraju tym istnieje ok. 100 tys. miejsc kultu, przeważnie kościołów. Autorzy senackiego raportu apelują do państwa o uruchomienie programów, które mogłyby powstrzymać degradację religijnego dziedzictwa Francji.
„W trosce o życie i zdrowie dzieci, matek i o sytuację polskich i europejskich rodzin publicznie wyrażamy nasz protest wobec treści rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 7 lipca 2022 r. Uważamy ją za społecznie szkodliwą, niezgodną z podstawowymi prawami człowieka, zwłaszcza prawem do życia” – piszą członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich w stanowisku przesłanym KAI. Odnoszą się w ten sposób do rezolucji potępiającej decyzję Sądu Najwyższego USA o uchyleniu prawa do aborcji w Stanach Zjednoczonych.
Episkopat USA ostrzega przed wzrostem prześladowań chrześcijan „w białych rękawiczkach” w krajach rozwijających się. Termin ten oznacza pozostawianie wyznawców Chrystusa na uboczu i spychanie ich na margines życia publicznego. Takie prześladowanie dokonuje się – zdaniem amerykańskich biskupów – głównie w sferze chrześcijańskich poglądów na aborcję i seksualność.
Często traktujemy małżeństwo jako coś oczywistego. Decydujemy się żyć razem i oczekujemy, że coś, co sobie wymarzyliśmy, po prostu się zrealizuje. To tak nie działa. Miłości trzeba się uczyć – mówi Family News Service Magdalena Kleczyńska, terapeutka, która na co dzień pomaga parom zwalczać kryzysy i nawiązać bliższą relację. 13 lipca przypada Dzień Męża i Żony, okazja do wyrażenia wdzięczności za otrzymywaną miłość i podjęcia wysiłku codziennego budowania wzajemnych relacji.
Do epokowych zmian w składzie Dykasterii ds. Biskupów doszło w wyniku najnowszych nominacji. Na liście członków watykańskiego organu znalazły się trzy kobiety.
"Za kogo Mnie uważacie?". Komentarz o. Wojciech Surówka OP.
Po wielomiesięcznym impasie jezuickie gimnazjum w Worcester, w stanie Massachusetts, zostało pozbawione statusu szkoły katolickiej przez miejscowego biskupa, za sprzeciwienie się jego nakazowi zaprzestania wywieszania flag popierających LGBT i ruch Black Lives Matter – donosi agencja CNA.
Wojna domowa w Hiszpanii pociągnęła za sobą niezliczone ofiary. Dziś w Sewilli beatyfikowano 27 męczenników, którzy oddali życie w latach 1936-37.
Abp Stanisław Gądecki ustanowił w archidiecezji poznańskiej nadzwyczajne szafarki i szafarzy Komunii św. Poprzez odbycie specjalnego studium przygotowawczego i uczestnictwo w rekolekcjach do pełnienia tej funkcji przygotowało się 89 mężczyzn i 54 siostry zakonne.
Wczoraj we Włoszech po raz pierwszy oficjalnie dokonano wspomaganego samobójstwa. Ofiarą jest 44 letni Federico Carboni, który przed 12 laty został sparaliżowany w wyniku wypadku. Skorzystał z luki prawnej, która istnieje we włoskim systemie. Przeciwnicy eutanazji wskazują, że społeczeństwo mogło zrobić dużo więcej, aby pomóc Carboniemu lepiej znosić jego niepełnosprawność.
W 2020 roku w Polsce prokuratury prowadziły śledztwo w 346 incydentach motywowanych religijnie. Informację tę zawiera najnowszy raport na temat wolności religijnej na świecie (2021 International Religious Freedom Report) ogłoszony 2 czerwca przez sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena.
Do wyjątkowo okrutnego zabójstwa katolickiego księdza doszło w Tanzanii. Ciało duchownego poćwiartowano. Odnaleziono je w korycie rzeki.
Jak podaje portal cathobel.be, kandydat na kardynała, bp Luc Van Looy, nie dostąpi godności kardynalskiej. Powodem mają być ciążące na nim oskarżenia.
13 czerwca media opublikowały informacje o znęcaniu się nad podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Zgodnie z opublikowanymi przez portal wp.pl materiałami dzieci i dorośli z niepełnosprawnością intelektualną mieli być wiązani do łóżka, bici, zamykani w klatce i obrażani. Przełożona Generalna Zgromadzenia ss. Prezentek prowadzącego DPS odniosła się do sprawy w oficjalnym komunikacie już 13 czerwca br., a obecnie podała do wiadomości swoją decyzję w sprawie dalszych losów DPS-u.
W Rzeszowie po raz dwudziesty odbył się koncert "Jednego Serca Jednego Ducha". W koncercie zorganizowanym 16 czerwca 2022 r., w Uroczystość Bożego Ciała, w Parku Sybiraków w Rzeszowie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.
Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Niech podstawowe prawdy wiary nie będą tylko zamknięte w ścianach kościołów, ale będą obwieszczane na ulicach miast i wiejskich drogach wszędzie tam, gdzie żyje człowiek – mówił kard. Kazimierz Nycz w kazaniu w czasie uroczystości Bożego Ciała w Warszawie. Metropolita warszawski obszernie nawiązał do sytuacji na Ukrainie i pomocy uchodźcom, apelując o modlitwę o „zakończenie okrutnej wojny, jaką naszym sąsiadom zgotowała okrutna Rosja”.
Stolica Apostolska wprowadza z trybem natychmiastowym nowe przepisy dotyczące tworzenia przyszłych zakonów. Nowe prawo będzie bardziej restrykcyjne.
Świat może dać jedynie taki pokój, co do którego trwałości zawsze będziemy mogli żywić w pełni uzasadnione lęki i obawy. Zbyt często, zbyt szybko i zbyt łatwo obraca się on w przemoc i wojny. Natomiast Chrystus obdarza nas takim pokojem, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.