15 października - Dzień Dziecka Utraconego Wiadomości
15 października - Dzień Dziecka Utraconego

Dziś obchodzony jest na świecie Dzień Dziecka Utraconego, to w szczególności dzień pamięci o dzieciach zmarłych przed urodzeniem, a także dzień jedności z ich rodzicami. Termin wyboru daty tego wspomnienia podyktowany jest tym, że około 15 października urodziłoby się dziecko poczęte 1 stycznia, więc data ta ma stanowić symboliczną rocznicę urodzin. Wspomnienie obchodzone jest na świecie od 1988 roku, najbardziej znane jest w Stanach Zjednoczonych.

[video] Abp Gądecki po spotkaniu w Papieżem: Wiara Piotra trwa mocno i możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość Wiadomości
[video] Abp Gądecki po spotkaniu w Papieżem: Wiara Piotra trwa mocno i możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość

Dziś, w ramach wizyty ad limina Apostolorum, druga grupa polskich biskupów spotkała się z papieżem Franciszkiem. Jak powiedział później przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poruszono tematy "Synodu, nowej ewangelizacji, migrantów i interpretacji dokumentu "Vos estis lux mundi"".

[Nasz patronat] IV Kongres św. Ojca Pio. Program wydarzenia Wiadomości
[Nasz patronat] IV Kongres św. Ojca Pio. Program wydarzenia

IV Kongres św. Ojca Pio odbędzie się 16 października 2021 r. zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Gdańsku jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. „Katolicka nauka społeczna" będzie głównym tematem przewodnim debat podczas IV. edycji Kongresu.

Znaczący rangą anglikański biskup został katolikiem, niedługo przyjmie święcenia kapłańskie Wiadomości
Znaczący rangą anglikański biskup został katolikiem, niedługo przyjmie święcenia kapłańskie

Jak podaje "The Catholic Herald", 72-letni biskup Rochester, Michael Nazir-Ali, wszedł w pełną komunię z Kościołem katolickim. Bp Nazir Ali był dotąd jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób związanych z ewangelikalny nurtem anglikanizmu. Jego przejście do Kościoła katolickiego zostało nazwane "jednym z najbardziej znaczących politycznie nawróceń od bardzo dawna”.

Papież do farmaceutów: Aborcja to zabójstwo, nie można być wspólnikiem Wiadomości
Papież do farmaceutów: Aborcja to zabójstwo, nie można być wspólnikiem

"Aborcja to zabójstwo, niedozwolone jest to, by stać się wspólnikiem" - powiedział papież Franciszek włoskim farmaceutom szpitalnym w czwartek. Położył nacisk na znaczenie sprzeciwu sumienia.

Bp Jarecki: Do wszystkich kierujemy prośbę, żeby wzięli udział w procesie synodalnym. Nie wykluczamy osób, które dokonały apostazji, porzuciły kapłaństwo... Wiadomości
Bp Jarecki: Do wszystkich kierujemy prośbę, żeby wzięli udział w procesie synodalnym. Nie wykluczamy osób, które dokonały apostazji, porzuciły kapłaństwo...

Nie wykluczamy osób, które dokonały apostazji, porzuciły kapłaństwo i opuściły zakony czy osób nieochrzczonych. Także do nich kierujemy prośbę i zachętę, ażeby wzięli udział aktywny w procesie synodalnym - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki.

[Nasz patronat] IV Kongres św. Ojca Pio Wiadomości
[Nasz patronat] IV Kongres św. Ojca Pio

IV Kongres św. Ojca Pio odbędzie się 16 października 2021 r. zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Gdańsku jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. „Katolicka nauka społeczna" będzie głównym tematem przewodnim debat podczas IV. edycji Kongresu. 

Red. Terlikowski: Zniesienie tajemnicy spowiedzi oznacza zniesienie spowiedzi w ogóle Wiadomości
Red. Terlikowski: "Zniesienie tajemnicy spowiedzi oznacza zniesienie spowiedzi w ogóle"

Po opublikowanym w zeszłym tygodniu raporcie niezależnej komisji, powołanej na wniosek francuskiego episkopatu, który wywołał wstrząs nie tylko we Francji, ale odbił się echem w całym Kościele podniosły się głosy dotyczące tajemnicy spowiedzi.

Ad limina Apostolorum. Sprawa kar dla biskupów tematem rozmów polskich hierarchów Wiadomości
Ad limina Apostolorum. Sprawa kar dla biskupów tematem rozmów polskich hierarchów

Sprawa kar dla biskupów za zaniedbania w podejściu do przypadków nadużyć była jednym z tematów rozmów podczas wizyty drugiej grupy polskich hierarchów w Watykanie. Środa to trzeci dzień pobytu ordynariuszy i biskupów pomocniczych, składających wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich.

[video] Papież do Polaków: Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy Wiadomości
[video] Papież do Polaków: "Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy"

Podczas dzisiejszej środowej audiencji generalnej Franciszek mówił m.in. o Matce Bożej Fatimskiej, dziś mieliśmy bowiem rocznicę ostatniego jej objawienia.

Papież: Czynić Synod, to stanąć na tej samej drodze, co Słowo Wiadomości
Papież: Czynić Synod, to stanąć na tej samej drodze, co Słowo

W sobotę papież Franciszek otworzył, mający trwać dwa lata, proces drogi synodalnej. W najbliższy weekend Synod ma zostać otwarty m.in. w polskich metropoliach. Do udziału w grupach synodalnych zaproszenia są wszyscy wierni.

Policjant zawieszony po modlitwie przed kliniką aborcyjną pozywa Departament Policji Wiadomości
Policjant zawieszony po modlitwie przed kliniką aborcyjną pozywa Departament Policji

Funkcjonariusz policji Matthew Schrenger został zawieszony w pracy na cztery miesięcy po tym, jak uczestniczył w modlitwie pod kliniką aborcyjną. Mężczyzna pozwał Departament Policji w Louisville w stanie Kentucky za podwójne standardy wobec policjantów zaangażowanych w ruchy BLM i LGBT oraz tych popierających ruch pro-life.

Nuncjusz w USA: Papież spotka się z Bidenem pod koniec października. Poruszona zostanie kwestia aborcji? Wiadomości
Nuncjusz w USA: Papież spotka się z Bidenem pod koniec października. Poruszona zostanie kwestia aborcji?

Papież Franciszek przyjmie na audiencji pod koniec października prezydenta USA Joe Bidena- zapowiedział we wtorek nuncjusz apostolski w Waszyngtonie arcybiskup Christophe Pierre. Biden przyjedzie do Rzymu na spotkanie przywódców G20 w dniach 30-31 października.

Szef francuskiego MSW: Mimo tajemnicy spowiedzi, księża mają informować o przypadkach pedofilii Wiadomości
Szef francuskiego MSW: Mimo tajemnicy spowiedzi, księża mają informować o przypadkach pedofilii

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin oświadczył we wtorek po spotkaniu z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Francji (CEF), że księża mają obowiązek informowania wymiaru sprawiedliwości o przypadkach pedofilii, mimo tajemnicy spowiedzi.

Abp de Moulins-Beaufort: Tajemnica spowiedzi ma większą moc niż prawa republiki Wiadomości
Abp de Moulins-Beaufort: Tajemnica spowiedzi ma większą moc niż prawa republiki

Upubliczniony w zeszłym tygodniu raport niezależnej komisji, powołanej na wniosek francuskiego episkopatu, wywołał wstrząs nie tylko we Francji, ale odbił się echem w całym Kościele. Okazało się bowiem, że w ciągu ostatnich siedmiu dekad ofiarami wykorzystywania seksualnego nieletnich ze strony księży padło we Francji ok. 216 tys. osób. Komisja zaproponowała pewne rozwiązania prewencyjne, niektóre z nich jednak wywołały poważne kontrowersje w środowisku kościelnym.

[video] Ewangelia na XXVIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem Wiadomości
[video] Ewangelia na XXVIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem

Ewangelia o bogatym młodzieńcu. Komentarz o. Marcin Słowik OP.

Wzrosła niezgodna z prawem eutanazja noworodków w Belgii? Dane są szokujące Wiadomości
Wzrosła niezgodna z prawem eutanazja noworodków w Belgii? Dane są szokujące

W zachodnich mediach pojawiły się bardzo niepokojące informacje. Sprawa dotyczyć ma nielegalnej eutanazji chorych niemowląt w Belgii.

Otwarcie synodu. Papież: Nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele Wiadomości
Otwarcie synodu. Papież: Nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele

"Nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele”- powiedział papież Franciszek w sobotę zwracając się do uczestników synodu, rozpoczętego w Watykanie. Jak mówił, Kościół nie może stać się "muzeum" z "wielką przeszłością i małą przyszłością".

Prosimy o Wasze życzliwe i żywe uczestnictwo w synodzie. Biskupi zachęcają do zaangażowania Wiadomości
"Prosimy o Wasze życzliwe i żywe uczestnictwo w synodzie". Biskupi zachęcają do zaangażowania

Wielkimi krokami zbliża się już oficjalne otwarcie XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które przebiegać będzie pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, które rozpoczyna się jutro w Rzymie. Na lokalnym synod rozpocznie się w większości diecezji 17 października.

Polscy biskupi u Franciszka: Okazał się ojcem pełnym serca. Wlał w nasze serca nadzieję Wiadomości
Polscy biskupi u Franciszka: "Okazał się ojcem pełnym serca. Wlał w nasze serca nadzieję"

Trwa wizyta ad limina apostolorum polskiego episkopatu. W Rzymie przebywa pierwsza tura polskich biskupów, są to hierarchowie z metropolii białostockiej, lubelskiej, warmińskiej oraz przemyskiej. Dziś dwudziestu polskich biskupów spotkało się z papieżem.

Emerytury
Stażowe