Sierpień miesiącem dobrowolnego daru abstynencji Wiadomości
Sierpień miesiącem dobrowolnego daru abstynencji

Sierpień jako miesiąc dobrowolnej abstynencji to wieloletnia praktyka duszpasterska, kontynuowana od czasów bł. kard Stefana Wyszyńskiego, która wydała wiele dobrych owoców – napisał bp Tadeusz Bronakowski. W zapowiedzi miesiąca abstynencji przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych poinformował, że tegorocznym hasłem są słowa: „Posłani w pokoju Chrystusa budujmy trzeźwą i wolną Polskę”.

Franciszek wezwał rządzących Kanadą do przeciwstawiania się kolonizacji ideologicznej Wiadomości
Franciszek wezwał rządzących Kanadą do przeciwstawiania się kolonizacji ideologicznej

Do przeciwstawienia się kolonizacjom ideologicznym, „które są sprzeczne z realiami ludzkiej egzystencji, tłumią naturalne przywiązanie do wartości ludów, usiłując wykorzenić ich tradycje, historię i więzi religijne” – wezwał papież przedstawicieli władz, rdzennych mieszkańców i korpusu dyplomatycznego. Ojciec Święty spotkał się z nimi w Cytadeli w Quebeku.

Fundacja Rozwoju KUL: nasza odpowiedź na widmo głodu, to badania nad nowoczesnym rolnictwem Wiadomości
Fundacja Rozwoju KUL: nasza odpowiedź na widmo głodu, to badania nad nowoczesnym rolnictwem

Rosnące ceny żywności i widmo głodu w wielu rejonach świata skłoniły nas do poświęceniu większej uwagi nowoczesnemu rolnictwu ekologicznemu. Fundacja Rozwoju KUL zintensyfikowała poszukiwania i badania naukowe nad produktami wpływającymi korzystnie na wytwarzanie żywności – powiedział Family News Service wiceprezes Fundacji Rozwoju KUL i pełnomocnik rektora uczelni Tomasz Ośko. 27 lipca przypada 104. rocznica powołania do życia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Odradza się polskie pielgrzymowanie Wiadomości
Odradza się polskie pielgrzymowanie

Sierpień to główny miesiąc pieszych pielgrzymek, a pielgrzymowanie jest jedną z markowych cech polskiej religijności. W tym roku można się spodziewać znacznego odrodzenia ruchu pielgrzymkowego do różnych sanktuariów z Jasną Górą na czele.

Wódz indiański: słowa Papieża są dla nas uzdrowieniem Wiadomości
Wódz indiański: słowa Papieża są dla nas uzdrowieniem

Trwa czwarty dzień pokutnej pielgrzymki papieża do Kanady, podczas której Franciszek przeprosił rdzenną ludność za uczestnictwo Kościoła katolickiego w procederze szkół rezydencjalnych. Zwierzchnik Kościoła apelował o pojednanie.

Drohiczyńska kuria odpowiada na publikację GW dotyczącą nieobyczajnego zachowania księdza Wiadomości
Drohiczyńska kuria odpowiada na publikację GW dotyczącą nieobyczajnego zachowania księdza

Po niedawnym skandalu związanym z zachowaniem byłego już dyrektora biura prasowego archidiecezji białostockiej tym razem lokalna „Gazeta Wyborcza” pisze o SMS-ach o charakterze seksualnym, które – według białostockiej „GW” – wymieniać miał z młodym mężczyzną jeden z wysoko postawionych duchownych diecezji drohiczyńskiej, administracyjnie podległej archidiecezji białostockiej. Na sprawę zareagowała drohiczyńska kuria.

Podczas Mszy św. w Edmonton papież apelował o poszanowanie dla dziedzictwa pokoleń Wiadomości
Podczas Mszy św. w Edmonton papież apelował o poszanowanie dla dziedzictwa pokoleń

O poszanowanie dla dziedzictwa pokoleń, które nas poprzedziły, by budować życiodajną przyszłość zaapelował papież Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej na Commonwealth Stadium w Edmonton.

„Było wspaniale”. Hiszpańska młodzież szła pięć dni z Krakowa na Jasną Górę Wiadomości
„Było wspaniale”. Hiszpańska młodzież szła pięć dni z Krakowa na Jasną Górę

Zmęczeni, ale szczęśliwi. Po 5 dniach wędrówki z Krakowa, w święto patrona Hiszpanii św. Jakuba Starszego, na Jasną Górę dotarła prawie siedemdziesięcioosobowa grupa młodzieży pochodzącej z dwóch barcelońskich parafii.

Kanada: zróżnicowane reakcje rdzennej ludności na historyczne przeprosiny papieża Wiadomości
Kanada: zróżnicowane reakcje rdzennej ludności na historyczne przeprosiny papieża

Przedstawiciele rdzennych mieszkańców Kanady wyrazili uznanie dla postawy Franciszka, który przeprosił ich za zło wyrządzone ich przodkom w przeszłości. Agencja Reutera przytoczyła 26 lipca reakcje kilku przywódców Indian i premiera prowincji Alberta na słowa papieża o „tragicznym błędzie popełnionym przez Kościół”, jakim było znęcanie się nad dziećmi tubylczymi w szkołach rezydencjalnych pod pozorem „asymilacji kulturalnej”.

Prof. Codignola: szkoły rezydencjalne były projektem rządu federalnego Kanady Wiadomości
Prof. Codignola: szkoły rezydencjalne były projektem rządu federalnego Kanady

To bardzo ważne, że papież w swoich przemówieniach zachęca do dalszych badań nad historią, do dociekania prawdy – mówi Radiu Watykańskiemu prof. Luca Codignola, historyk Kanady z uniwersytetu w Genui. Przestrzega on przed uproszczonym postrzeganiem historii XIX w. i przed obarczaniem Kościoła katolickiego całą odpowiedzialnością za szkoły rezydencjalne. Był to projekt rządu federalnego, projekt brytyjski – podkreśla włoski historyk.

[wywiad] Min. Warchoł o nowelizacji Kodeksu Karnego pod kątem ochrony wolności religijnej Wiadomości
[wywiad] Min. Warchoł o nowelizacji Kodeksu Karnego pod kątem ochrony wolności religijnej

W ostatnich latach spotykamy się z ogromnym wzrostem agresji wobec osób wierzących (...) A wolność religijna, to szczególne prawo obywatelskie. Stwórzmy ludziom spokojne warunki do wyznawania swojej wiary. Liczymy na poparcie wszystkich sił politycznych w parlamencie - mówi w rozmowie z KAI wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, poseł z ramienia Solidarnej Polski, członek Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „W obronie chrześcijan” na rzecz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny. Jego ugrupowanie zbiera podpisy pod projektem nowelizacji Kodeksu karnego, która ma prowadzić do większej niż obecnie ochrony wolności religijnej.

Niech Kościół, Ciało Chrystusa, będzie żyjącym ciałem pojednania!. Franciszek u rdzennych mieszkańców Kanady Wiadomości
"Niech Kościół, Ciało Chrystusa, będzie żyjącym ciałem pojednania!". Franciszek u rdzennych mieszkańców Kanady

Kościół jest domem, gdzie można pojednać się na nowo, gdzie można spotkać się, aby zacząć od nowa i razem wzrastać - mówił papież Franciszek podczas spotkania z katolikami wywodzącymi się z ludów tubylczych. Ojciec Święty spotkał się z nimi w parafii Najświętszego Serca Pierwszych Narodów, gdzie został serdecznie przyjęty lokalnymi śpiewami, podarunkami i świadectwami miejscowych katolików.

Wiadomości
Ponad 8 mln dzieci zagrożonych jest śmiercią z niedożywienia

Oprócz tragicznego położenia dzieci na Ukrainie, w 15 krajach najsilniej dotkniętych kryzysem żywieniowym, istnieje ogromne zapotrzebowanie na leczenie i żywność terapeutyczną dla dzieci poniżej pięciu lat. Życie ponad 8 mln z nich będzie zagrożone, jeśli nie znajdzie się pomoc, zaznacza dyrektor generalna UNICEF.

Rozpoczęła się pokutna pielgrzymka Franciszka do Kanady Wiadomości
Rozpoczęła się pokutna pielgrzymka Franciszka do Kanady

W niedzielę rano rozpoczęła się pokutna pielgrzymka Ojca Świętego do Kanady. Głównym celem sześciodniowej podróży jest spotkanie z rdzennymi mieszkańcami tego kraju, aby, jak głosi hasło podróży, „kroczyć razem” drogą pojednania i uzdrowienia.

Ewangelia na XVII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XVII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Modlitwa Pańska. Komentarz ks. Marek Studenski.

W 2021 r. zakonnice uratowały przed handlem ludźmi 26 tys. kobiet z Azji Wiadomości
W 2021 r. zakonnice uratowały przed handlem ludźmi 26 tys. kobiet z Azji

Tylko w ubiegłym roku katolicka sieć zakonna Talitha Kum uratowała przed handlem ludźmi ponad 26 tys. azjatyckich kobiet. „Naszym priorytetem zawsze jest prewencja” – wyjaśnia dyrektor azjatyckiego oddziału organizacji siostra Abby Avelino. Zakonnice prowadzą szkolenia i kampanie uświadamiające w szkołach, parafiach i wśród lokalnych społeczności. Są one skierowane głównie do młodych dziewcząt, ale także do członków wspólnot religijnych oraz do migrantów i uchodźców.

Franciszek apeluje o uwolnienie świata od samotności i demona wojny Wiadomości
Franciszek apeluje o uwolnienie świata od samotności i demona wojny

Do odwiedzenia osób starszych, które są najbardziej samotne, rozpoznania brata w drugim człowieku oraz uwolnienia świata od demona wojny zachęcił Ojciec Święty w swoim Orędziu na obchodzony w tym roku 24 lipca po raz drugi Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jego hasłem są słowa z wersetu Psalmu 92: „wydadzą owoc nawet i w starości” (w. 15).

Rozpoczęła się Pielgrzymka Biegowa z Łodzi na Jasną Górę. Pątnicy pokonają trasę w... jeden dzień [video] wideo
Rozpoczęła się Pielgrzymka Biegowa z Łodzi na Jasną Górę. Pątnicy pokonają trasę w... jeden dzień [video]

Inicjatywa wspólnotowego biegu do Matki Bożej Jasnogórskiej realizowana jest już kolejny rok. Pielgrzymi dobiegną do Częstochowy na Apel Jasnogórski. Pielgrzymka realizuje także cel charytatywny.

Nowy arcybiskup Paryża: nie jesteśmy już Kościołem triumfującym, lecz kreatywnym Wiadomości
Nowy arcybiskup Paryża: nie jesteśmy już Kościołem triumfującym, lecz kreatywnym

Nie jesteśmy już Kościołem triumfującym, jaki znaliśmy w przeszłości, ale Kościołem kreatywnym, potrafiącym znaleźć rozwiązania w swojej względnej słabości, w swoim ubóstwie, w swojej malejącej sile. Tak Kościół we Francji opisuje nowy metropolita Paryża, abp Laurent Ulrich. Zastąpił abp. Michela Aupetit, który w grudniu ub. roku złożył na ręce Papieża rezygnację po doniesieniach magazynu Le Point o rzekomym romansie hierarchy ze swoją dawną sekretarką.

Sąd Watykanu: ostateczny wyrok więzienia dla byłego prezesa Banku Watykańskiego Wiadomości
Sąd Watykanu: ostateczny wyrok więzienia dla byłego prezesa Banku Watykańskiego

Zakończyła się głośna sprawa defraudacji ogromnych środków z funduszu Instytutu Dzieł Religijnych, której dokonał były szef Banku Watykańskiego ze wspólnikami. Mężczyzn czeka kilkuletnie więzienie.

Emerytury
Stażowe