Sąd arbitrażowy miasta Moskwy zobowiązał 5 października katolicką archidiecezję Matki Bożej w stolicy Rosji do wykonania zobowiązań umownych wobec firmy "Dostępne mieszkanie" w wysokości prawie 930 mln rubli. Spółka ta przez wiele lat prowadziła sprawę odzyskania przez archidiecezję budynków kościelnych na Milutińskim Pierieułku w Moskwie.
Instytut Badań Demograficznych Rosyjskiej Akademii Nauk przeprowadził badanie religijności Rosjan, szczególną uwagę zwrócono na ludzi młodych. Wyniki sondażu mogą zaskakiwać.
Kontrowersje związane z dyskusjami niemieckiej Drogi Synodalnej a także dyskusji toczonych się w łonie Niemieckiej Konferencji Biskupów to temat wywiadu udzielonego przez biskupa Ratyzbony, Rudofla Voderholzera, Reginie Einig z niemieckiego portalu katolickiego Die Tagespost.
Za postępującym sukcesem ideologii transgender stoją międzynarodowe organizacje, które, mimo że nie mają do tego mandatu, przepychają odniesienia prawne i nowy kompas moralny. Według Pauline Quillon, nie bez znaczenia pozostawać tu mają ogromne pieniądze przekazywane na lobbing przez miliarderów, wśród których jest m.in. organizacja George’a Sorosa. Przekonująca o tym Pauline Quillon jest francuską dziennikarką i autorką książki „Ankieta nt. dysforii płciowej. Dobrze zrozumieć, by naprawdę pomóc dzieciom (matkom)".
Do modlitwy o Boże miłosierdzie i pokój dla Ukrainy zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej nawiązując do wypomnienia liturgicznego św. Faustyny Kowalskiej.
W tym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło w Polsce 338 kandydatów, 236 w seminariach diecezjalnych a 102 w zakonnych i misyjnych. Najwięcej kandydatów przyjęto do seminarium w Tarnowie oraz do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń (tzw. 35 +) z siedzibą w Łodzi, a największą popularnością wśród kandydatów do zakonów cieszą się dominikanie. Tegoroczne statystyki powołań zebrane z 72 ośrodków w całej Polsce przekazał KAI ks. dr Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. W ubiegłym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło 356 kandydatów, mamy zatem do czynienia z ok. 9 procentowym spadkiem ogólnej ich liczby.
Platforma internetow Netflix przedstawiła film “Blonde” (Blondynka), opowiadający o życiu znanej przed laty amerykańskiej gwiazdy Marilyn Monroe. Zawiera on dramatyczne sceny ukazujące cierpienia aktorki z powodu przypadków przerwania ciąży, których się dopuściła. Film, w której rolę tytułową zagrała Ana de Armas, jest kinową wersją książki pod tym samym tytułem autorstwa Joyce Carol Oates.
W Jemenie rozgrywa się jeden z najpoważniejszych konfliktów humanitarnych na świecie. Jego źródłem jest m.in. tocząca się od blisko 8 lat wojna, która pochłonęła już ponad 230 tys. ofiar. Byłoby ich o ponad połowę mniej, gdyby nie ubóstwo i brak opieki medycznej, dlatego Caritas Polska w swoich działaniach w tym kraju priorytetowo traktuje wsparcie ośrodków zdrowia i pomoc medyczną dla kobiet.
"Jom Kippur kończy się posiłkiem, często wspólnym, by wyrazić wiarę, że Boże przebaczenie jest dla każdego, że można doświadczyć pokoju i radości. Boża Opatrzność czuwa nad każdym" - mówi s. dr Katarzyna Kowalska NSD, teolog i religioznawca, od lat zaangażowana w dialog chrześcijańsko-żydowski. W rozmowie z KAI wyjaśnia znaczenie trwającego właśnie żydowskiego święta Jom Kipur oraz opisuje jego celebrację.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przyjął dziś liderkę demokratycznej Białorusi, Swiatłanę Cichanouską. Rozmowa w głównej mierze dotyczyła białoruskich katolików mieszkających w Warszawie, dla których od 2021 roku istnieje duszpasterstwo przy kościele św. Aleksandra.
Po poważnych napięciach, jakie wywołało jego porównanie debat teologicznych tzw. „drogi synodalnej” - w ramach której niemieccy biskupi i przedstawiciele świeckich dyskutują o przyszłości Kościoła katolickiego - do dyktatury nazistowskiej, prefekt Dykasterii do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Kurt Koch odwołał wszystkie zaplanowane obecnie spotkania w Niemczech.
380 tys. Polaków podpisało się pod obywatelskim projektem „W obronie wolności chrześcijan”. Jego celem jest nowelizacja Kodeksu karnego zmierzająca do zwiększenia ochrony wolności wyznawania religii przez osoby wierzące. Projekt ten idzie w kierunku rozwiązań przyjętych w większości państw europejskich, co wynika to z wysokiego statusu zasady wolności religijnej w demokratycznym świecie. Na straży tej wolności stoją zazwyczaj dość rygorystyczne paragrafy kodeksów karnych.
Wspominany w liturgii 4 października św. Franciszek z Asyżu należy do najbardziej znanych świętych. Mimo to, miejsca z nim związane nie są aż tak znane. Warto je odwiedzić podczas wyjazdów. Oto pięć Franciszkowych zakątków Asyżu i okolic.
Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnoszących się do lekcji religii w szkole, Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie lekcji religii w szkole.
Archidiecezja częstochowska zdementowała informacje, jakoby kara suspensy wobec ks. Daniela Galusa, nałożona pod koniec kwietnia br. przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo, miała zostać zniesiona.
W ramach trwającego obecnie procesu synodalnego o swoje miejsce w Kościele upominają się osoby niepełnosprawne. Chcą być nie tylko przedmiotem troski, ale również aktywnymi uczestnikami ewangelizacji. W ubiegłym tygodniu zorganizowano dla nich specjalne spotkanie w Sekretariacie Synodu Biskupów. Niepełnosprawni mają nadzieję, że jeden z nich będzie mógł wziąć udział w końcowej sesji synodu w Rzymie.
Przypowieść o panu i słudze. Komentarz o. Wojciech Prus OP.
O zatrzymanie „tej spirali przemocy i śmierci” zaapelował Ojciec Święty do prezydenta Rosji w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, do prezydenta Ukrainy „o otwartość na poważne propozycje pokojowe”, zaś do wspólnoty międzynarodowej o promowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz dialogu.
„Jesteśmy tylko tym, czym jesteśmy w oczach Bożych i niczym więcej” - św. Franciszek z Asyżu.
Poczucie oddalenia od Boga, lęk, depresja - to nie są rzeczy, które kojarzyłyby się ze świętym i doktorem Kościoła. Karmelitańska mniszka Teresa z Lisieux przeszła przez to wszystko - i pozostała wierna Bogu. 30 września przypadła 125. rocznica jej śmierci. Nazywa się ją "Teresą od Dzieciątka Jezus" i "małą" Teresą. To, co brzmi jak „mniejsza” wersja jej słynnej imienniczki z Avili, nie oddaje sprawiedliwości św. Teresie z Lisieux. Dziś Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie świętej karmelitanki.