Przebywając z Jezusem naprawdę uczymy się rozpoznawać w Jego obliczu jaśniejące piękno miłości, która daje siebie, nawet wówczas, gdy nosi ślady krzyża – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.
Przemienienie Pańskie. Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik. Kazanie - o. Dominik Zarychta OP.
Uroczysty ingres zorganizowany 4 marca, był liturgicznym dopełnieniem przyjęcia przez bp. Zbigniewa Zielińskiego posługi pasterskiej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała dziś o nominacji biskupiej, jaką podpisał papież Franciszek dla diecezji legnickiej.
Wykorzystywany w Polsce model relacji państwo-Kościół jest reprezentatywny dla większości państw europejskich – powiedział ks. prof. Piotr Stanisz podczas podczas warszawskiej konferencji „Relacje państwo-Kościół jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy”. Wykładowca KUL wyraził opinię że jest to model dobrze wypróbowany w państwach europejskich, które w przeważającej większości nie mają też żadnego problemu z uznaniem społecznego znaczenia religii i potrzeb religijnych własnych obywateli.
Wielki Post to czas bardzo osobisty, czas oczekiwania, czas ukrycia, czas działania… Te 40 dni to także czas spotkania. Dlatego po raz kolejny zapraszamy Was do stołu… spotkania, karmienia się i dzielenia. Przy stole usiądzie Józef Broda z Tym, który jest ważny, nawet najważniejszy, który kocha miłością przez wielkie M… z Bogiem.
Hiszpańskie społeczeństwo wyraziło zdecydowane poparcie dla działalności Kościoła. W 2022 r. podatnicy przeznaczyli na cele kościelne historyczną kwotę ponad 320 mln euro, o 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej.
W specjalnym komunikacie przeor poznańskich dominikanów informuje opinię publiczną o powziętych decyzjach dotyczących dalszych losów corocznych spotkań młodzieży na Polach Lednickich oraz samego ośrodka w Lednicy.
– Nie można zarzucać zagubienia interesów polskich – mówiła prof. Hanna Suchocka. Była premier i prawniczka wygłosiła referat pt. „Znaczenie Konkordatu między Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską” w ramach konferencji nt. relacji państwo – Kościół, która odbywa się dziś w Warszawie.
Klaretyn, ks. Antoine Macaire Christian Noah, po 10 dniach od chwili porwania miał „cudownie uciec z rąk porywaczy”. O zdarzeniu, do którego dojść miało 17 lutego br., poinformował jedenaście dni później przełożony regionalny klaretynów ks. Fausto Cruz Rosa CMF. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawnił jednak, na czym polegała owa „cudowność”.
Do sieci trafił film z papieską intencją modlitewną na marzec. „Prośba o przebaczenie jest konieczna, ale nie wystarczy” – w miesiącu marcu papież Franciszek podejmuje refleksję nad nadużyciami, „zwłaszcza tymi popełnionymi przez członków Kościoła”, i prosi, abyśmy modlili się z nim za ofiary, „które powinny być «w centrum» wszystkiego” – czytamy w opisie filmu.
– Rzeczy trudne do zaakceptowania, sprawy, których nie rozumiemy, i wydarzenia, które sprawiają nam ból, bywają drogą bliższego poznania Boga, który jest samym dobrem – mówił bp Damian Muskus OFM w kościele Zesłania Ducha Świętego na Ruczaju w Krakowie. Przewodniczył tam wielkopostnej liturgii stacyjnej.
„Jak mówi powiedzenie: nie ma sensu biec, kiedy jest się na niewłaściwej drodze” – napisał abp Lucius Iwejuru Ugorji, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Nigerii, w odniesieniu do wyborów prezydenckich w tym kraju.
Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang podjęła interwencję w sprawie „jasełek” zorganizowanych w grudniu 2022 r. w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1 w Gdańsku. Podczas przedstawienia zaprezentowano m.in. scenę, w której w postać Jezusa wcielił się półnagi uczeń siedzący na taczce – informuje Instytut Ordo Iuris.
W Syrii dotkniętej trzęsieniem ziemi i epidemią cholery, wciąż trwają walki. Na domiar złego kraj pozostaje objęty sankcjami – ostatnie wydarzenia doprowadziły bowiem jedynie do ich częściowego złagodzenia.
Wielki Post to czas bardzo osobisty, czas oczekiwania, czas ukrycia, czas działania… Te 40 dni to także czas spotkania. Dlatego po raz kolejny zapraszamy Was do stołu… spotkania, karmienia się i dzielenia. Przy stole usiądzie Józef Broda z Tym, który jest ważny, nawet najważniejszy, który kocha miłością przez wielkie M… z Bogiem.
To nie były jedynie grzecznościowe, dyplomatyczne ukłony w stronę Polski. „Zdałem sobie sprawę, jaką siłę ma Polska”, „gigant wiary” – tak o św. Janie Pawle II podczas swojego niedawnego pobytu w Polsce mówili prezydent USA Joe Biden i premier Włoch Giorgia Meloni. Słowa światowych przywódców to znak, że papież z Polski jest postrzegany nie tylko jako wielki lider duchowy, ale też postać będąca drogowskazem dla katolików na całym świecie. Słowa Joe Bidena o św. Janie Pawle II wypowiedziane podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą mógł usłyszeć cały świat. Choć z oczywistych względów czołówki mediów zdominowały słowa obu przywódców o wsparciu dla Ukrainy, relacjach w ramach NATO i polsko-amerykańskim sojuszu, to należy również zwrócić uwagę na słowa przywódcy USA dotyczące papieża z Polski.
Warto zachować się jak trzeba. Tu i teraz – mówił w Dniu Żołnierzy Wyklętych (1 marca) bp Adam Wodarczyk. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w kościele mariackim w Katowicach w intencji dusz poległych żołnierzy. Liturgia była częścią katowickich obchodów tego święta.
Diecezja pilzneńska w Czechach zrywa z dotychczasową praktyką Kościoła względem osób rozwiedzionych, które żyją w nowym związku. Bp Tomáš Holub zapowiedział, że takie pary będą mogły dostąpić „trwałego aktu miłosierdzia”, co umożliwi im ponowne przystępowanie do sakramentów.
W reskrypcie wydanym po spotkaniu z prefektem Sekretariatu Spraw Ekonomicznych, papież poinformował o podwyżkach czynszów w mieszkaniach służbowych dla wysokich urzędników Stolicy Apostolskiej.