Z uwagi na obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą, na Jasnej Górze trwa dziś szczególna modlitwa za Polonię świata. Mszy św. o godzinie 12.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć ma bp Piotr Turzyński, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Transmisja na jasnogórskim kanale YouTube. Według szacunkowych danych poza terytorium Polski mieszka do 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Zakłada się, że nie ma na świecie państwa, w którym nie mieszka chociaż jeden Polak.
Co piąty polski ksiądz stracił życie w trakcie II wojny światowej. Okupacje niemiecka i sowiecka przyniosły śmierć co najmniej 3 tysiącom duchownych z naszego kraju. Prawie 900 z nich zginęło w niemieckim KL Dachau. W rocznicę wyzwolenia tego obozu, 29 kwietnia, obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w trakcie II wojny światowej. „Los, który wówczas dotknął polskich duchownych, wpłynął na to, że Kościół stał się jeszcze bardziej wiarygodny w narodzie” – podkreśla dr Robert Derewenda, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
O swoich rozmowach z premierem Węgier, Victorem Orbanem, wysokim przedstawicielem rosyjskiego prawosławia, metropolitą Hilarionem, premierem Ukrainy, Denysem Szmyhalem, a także o swoim zdrowiu i podróży do Lizbony oraz o zwrotach eksponatów z Muzeów Watykańskich rozmawiał Ojciec Święty w drodze powrotnej z Budapesztu do Rzymu.
Ks. Stefan Wyszyński był twórcą oryginalnej teologii pracy ludzkiej, którą wyraził w swej książce „Duch pracy ludzkiej” wydanej bezpośrednio po wojnie. Staraniem twórcy Opus Dei ks. Josemarii Escrivy de Balaguera, została ona przetłumaczona na kilka europejskich języków. Być może znana też była Piusowi XII, który w 1955 r. ustanowił, obchodzone 1 maja, święto św. Józefa Robotnika. Ludzką pracę Wyszyński traktował jako istotną drogę do samorozwoju, uświęcenia się człowieka oraz uświęcania świata i budowania wspólnoty społecznej.
W wieku 88 lat zmarł 27 kwietna w mieście Canton w stanie Massachusetts światowej sławy rabin Harold Kushner – autor książek i wykładów dotyczących zwłaszcza problemu ludzkiego cierpienia. Zdaniem autora pośmiertnego wspomnienia w w „New York Times” był on „praktycznie nastawionym na szerokie gremium publiczności teologiem, który potrafił przekonywać, że nawet wtedy, gdy złe rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom, to są one zawsze otoczone nieskończoną miłością i sprawiedliwością Boga”.
1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.
„Tak, Ja jestem Bogiem i nie ma innego, Bogiem, i nikogo nie ma jak Ja. Obwieszczam od początku to, co ma przyjść, i naprzód to, co się jeszcze nie stało. Mówię: Mój zamiar się spełni i uczynię wszystko, co zechcę. (…) Słuchajcie Mnie, wy, którzy tracicie odwagę, którym daleko do sprawiedliwości. Zbliżyłem moją sprawiedliwość: już jest niedaleko, nie opóźni się moje zbawienie. Złożę w Syjonie zbawienie dla Izraela, mojej ozdoby” (Iz 45, 9a-10. 12-13).
W czwartą niedzielę po Wielkanocy, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania, w tym roku będzie obchodzony już po raz 60. W Polsce rozpoczyna on Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 30 kwietnia do 6 maja pod hasłem "Powołani w Kościele".
Przed odmówieniem modlitwy Regina Caeli na Placu Lajosa Kossutha w Budapeszcie Franciszek podziękował władzom, Kościołowi i społeczeństwu węgierskiemu za zgotowane przyjęcie i zawierzył kraj a także całą Europę, w tym „udręczony naród ukraiński i naród rosyjski” opiece Matki Bożej.
"Ja jestem bramą owiec". Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik; kazanie - o. Dawid Grześkowiak OP.
„Pozwólmy Panu życia wejść do naszych serc, Jego Słowu, które pociesza i uzdrawia, a następnie wyjdźmy i bądźmy otwartymi bramami w społeczeństwie. Bądźmy dla siebie nawzajem otwarci i jednoczący, aby pomóc Węgrom wzrastać w braterstwie, drodze do pokoju” – powiedział Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej na placu Lajosa Kossutha w Budapeszcie. Była ona kulminacyjnym punktem dobiegającej dziś końca podróży Ojca Świętego na Węgry.
Spotkania z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną oraz pracownikami katolickiego Instytutu błogosławionego László Batthyány-Strattmanna, ubogimi i uchodźcami w kościele św. Elżbiety Węgierskiej, węgierskimi grekokatolikami w parafii pw. Opieki Matki Bożej oraz młodzieżą w hali sportowej im. László Pappa złożyły się na drugi dzień wizyty Franciszka w stolicy Węgier, Budapeszcie. Potrwa ona do 30 kwietnia i przebiega pod hasłem: „Chrystus jest naszą przyszłością” (Krisztus a jövőnk). Jest to 41. podróż zagraniczna papieża w czasie jego dziesięcioletniego pontyfikatu.
Od piątku papież przebywa z pielgrzymką na Węgrzech. Franciszek spotkał się już m.in. z węgierskim duchowieństwem, grekokatolikami, dziećmi i młodzieżą oraz ubogimi i uchodźcami. Do niecodziennego spotkania doszło dziś w Budapeszcie, gdzie papież przeprowadził dłuższą rozmowę z metropolitą Hilarionem.
- Postawa duchowieństwa polskiego w czasach II wojny światowej, wierność i niezłomność w czasach prześladowań aż po dosłowną męczeńską ofiarę z ich kapłańskiego życia, wyrastały niewątpliwie z ducha odważnej i ofiarnej służby Bogu i braciom - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Dziś przypada rocznica wydarzeń związanych z obroną krzyża, które przeszły do historii pod nazwą wypadków nowohuckich 1960 roku.
Dziś, 27 kwietnia, przypada 9. rocznica kanonizacji papieża Jana Pawła II, który urząd biskupa Rzymu pełnił w latach 1978–2005. Był to jeden z najdłuższych pontyfikatów w historii papiestwa. Kanonizacja miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.
Około pół godziny trwała audiencja prywatna, której Ojciec Święty udzielił premierowi Ukrainy Denysowi Szmyhalowi. Poinformowało o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Kardynał Anders Arborelius, w rozmowie z niemieckim medium, zwrócił uwagę na to, że postulaty niemieckiej drogi synodalnej mogą okazać się mało ważne dla ogółu katolików na świecie.
„Głodnych nakarmić, nagich przyodziać. Na ulicach Aleppo dzieje się Ewangelia” – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Z Syrii docierają nagrania i zdjęcia pokazujące, jak wsparcie sfinansowane przez Polskę trafia do ofiar trzęsienia ziemi. „Dziękujemy za Waszą bezgraniczną miłość” – mówi na jednym z filmów Alissar z Aleppo.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, papież skupił się na roli mnichów i mniszek w realizacji misji Kościoła. Franciszek przypomniał także o zbliżającym się Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej i apeluje do Polaków.