Arcybiskup Georg Gänswein zapewnił w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Bild", że po śmierci Benedykta XVI, jego prywatna korespondencja niemal w całości trafiła do niszczarki. Była to odpowiedź na zapis w testamencie papieża-seniora.
Patrzcie na Kościół jako na wspólnotę nadziei i życia, wspólnotę, która prowadzi nie do doskonałości, ale do świętości. Nie mylcie tych pojęć – mówił bp Damian Muskus OFM do młodych, którym udzielił sakramentu bierzmowania w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach. Jak podkreślał, święci nie byli wolni od pomyłek i upadków.
W Wielkiej Brytanii coraz częściej łamane jest podstawowe prawo człowieka: do wyznawania swojej wiary. Media opisują historię mężczyzny, któremu grozi wyrok z powodu modlitwy prowadzonej publicznie, w całkowitej ciszy.
Po burzliwej debacie w komisji kultury i środków przekazu oraz na sali plenarnej Sejm przyjął w czwartek uchwałę "w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II". Jej podstawą były osobne projekty zgłoszone wcześniej przez PiS i Koalicję Polską. "Jako posłanki i posłowie wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich obywateli, którzy stanęli w obronie św. Jana Pawła II. Zrobili to zarówno ludzie dalecy od Kościoła, jak i ci, którzy do niego należą i od lat walczą o naprawienie błędów popełnianych po ujawnieniu nadużyć" - brzmi fragment uchwały. Głosowanie poprzedziła niezapowiadana wcześniej emisja fragmentu filmu o wizycie Jana Pawła II w Sejmie RP 11 czerwca 1999 r.
Muzułmańska Rada Starszych i Dykasteria ds. Dialogu Międzyreligijnego podpisały protokół ustaleń w celu wzmocnienia dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Porozumienie przewiduje utworzenie przez te obydwie instytucje stałej komisji ds. dialogu islamsko-chrześcijańskiego.
Fundacja Jana Pawła II zareagowała na sprawę oskarżeń medialnych pod adresem kard. Karola Wojtyły i późniejszego papieża Jana Pawła II o tuszowanie przypadków pedofilii wśród duchownych.
„Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w oświadczeniu w związku z publikacjami dotyczącymi metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.
Zniszczenie św. Jana Pawła II ma służyć zniszczeniu jego nauczania, a to z kolei będzie prowadziło do zniszczenia wpływu moralnego Kościoła – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. Wyjaśnia, że w Afryce i na Bliskim Wschodzie wielokrotnie widzi w świątyniach obrazy papieża, co kontrastuje z medialnym atakiem, jakiemu poddano go w Polsce.
W mojej ocenie, autor „Maxima culpa”, analizując kwestię rzekomego wykorzystywania seksualnego duchownych i kleryków przez arcybiskupa krakowskiego kard. Adama Sapiehę, nie spełnił podstawowych wymogów rzetelnego przekazu historycznego - stwierdza dr hab. Paweł Skibiński, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, analizując wątek kard. Sapiehy w książce Ekke Overbeeka „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział”. Profesor podsumowuje: holenderski dziennikarz dokonuje w swej książce intelektualnego nadużycia.
Wchodząca dziś na Polski rynek książka Ekke Overbeeka „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział” zawiera mocne i w dużej mierze nieuprawnione oskarżenia wobec papieża Wojtyły. Holenderski dziennikarz próbuje dowieść, że Jan Paweł II już od czasów, kiedy był metropolitą krakowskim, tuszował pedofilię wśród księży i taką linię zachował podczas całego pontyfikatu. Książka pisana jest pod z góry ustalone tezy, a jej autora cechuje brak warsztatu historycznego i niemal kompletny brak krytycyzmu wobec źródeł wytworzonych przez komunistyczną SB. Autor zupełnie pomija fakt, że to właśnie Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który rozpoczął systemową walkę z seksualnymi nadużyciami duchownych, i to w skali całego świata.
Pokój rodzi się z kobiet, wzrasta i rozpala się z czułości matczynej – pisze Franciszek w przedmowie do książki „Więcej kobiecego przywództwa dla lepszego świata: troska jako motor zmian w naszym wspólnym domu”. Papież przypomina również, że bez udziału płci pięknej „nie można zmierzać do lepszego świata, bardziej inkluzywnego i o zrównoważonym rozwoju”.
Namaszczenie brytyjskiego monarchy świętym olejem jest dawnym rytuałem koronacyjnym. Król Wielkiej Brytanii Karol III zostanie namaszczony wegańskim olejem podczas swej koronacji w maju br.
Zaangażowana w chrześcijańską pracę z młodzieżą i nawrócona w wieku 16 lat. 20-letnia Kira Geiss z Wilhelmsdorf koło Ravensburga w Badenii-Wirtembergii została w sobotę 4 marca „Miss Niemiec”.
Wielki Post to czas bardzo osobisty, czas oczekiwania, czas ukrycia, czas działania… Te 40 dni to także czas spotkania. Dlatego po raz kolejny zapraszamy Was do stołu… spotkania, karmienia się i dzielenia. Przy stole usiądzie Józef Broda z Tym, który jest ważny, nawet najważniejszy, który kocha miłością przez wielkie M… z Bogiem.
Dziś w mediach rozeszła się informacja o odnalezieniu w Sosnowcu ciał dwóch duchownych: prezbitera i diakona. Biskup Grzegorz Kaszak prosi o modlitwę w intencji tragicznie zmarłych. Jednocześnie informuje, że prokuratura zakazała diecezji przekazywania jakichkolwiek informacji w tej sprawie.
Katolicki gubernator Florydy Ron DeSantis przejął 27 lutego kontrolę nad Samodzielnym Obszarem Walta Disneya. Według agencji AP bezpośrednią przyczyną tej decyzji były tamtejsze publiczne sprzeciwy wobec ogłoszonego w tym stanie 29 marca ub.r. „Prawa Rodziców Dotyczącego Edukacji”, zwanego potocznie „Nie mów, że jesteś gejem” (Don`t Say Gay). Zabrania ono udzielania instrukcji na temat orientacji seksualnej i tożsamości gender dzieciom w przedszkolach i w pierwszych trzech klasach szkół podstawowych.
Arcybiskup Grzegorz Ryś spotkał się z łódzkimi licealistami. Podjęto m.in. tematy prześmiewczych memów oraz zarzutów krycia pedofilii przez św. Jana Pawła II. Łódzki metropolita poświęcił temu tematowi sporo czasu, ma też dla młodzieży konkretną propozycję.
Stolica Apostolska poinformowała o nowym składzie Rady Kardynałów - organie doradczym papieża.
Kształcenie księży w murach UKSW, którego inicjatorem jest Pomoc Kościołowi w Potrzebie, to przyszłość dla Afryki i jej mieszkańców – podkreślają biskupi z Kamerunu i Nigerii. Zwracają uwagę, że po powrocie do swoich krajów wykształceni w Polsce kapłani przyczynią się do rozwoju tysięcy osób.
Dzięki ofiarnej służbie, modlitwie, cierpieniu i wytrwałej pracy misjonarzy wzrastają i umacniają się młode wspólnoty misyjne – napisał bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w komunikacie na przypadającą dziś Niedzielę „Ad Gentes”, która jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.