W piątek 5 maja ok. godziny 17:00 doszło do napadu na uczestników publicznej modlitwy różańcowej o powstrzymanie procederu aborcji, zorganizowanej w Elblągu przez Fundację Pro-Prawo do Życia. Akcja modlitewna odbywała się na rogu ulic Ogólnej i płk. Dąbka, niedaleko wejścia do centrum handlowego.
W koronacji brytyjskiego króla Karola III w Londynie 6 maja bierze udział osobisty przedstawiciel Franciszka, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Prawie 500 lat na papieża i „papistów” patrzono w Anglii bardzo złym okiem. Obecny monarcha jest otwarty na inne religie - podkreśliła niemiecka agencja katolicka KNA. Przypomniała jednocześnie główne etapy historii wzajemnych obaw, wrogości i wykluczenia – a w końcu stopniowego zbliżenia.
Papież przyjął na audiencji pielgrzymów z Asti, miejscowości w regionie Piemontu, którą odwiedził w listopadzie ubiegłego roku. Był do dla niego powrót do korzeni, z których pochodzi rodzina jego ojca. Franciszek dodał, że półtora dnia pobytu w tym mieście było dla niego pocieszeniem i doznaniem wielkiego ludzkiego ciepła. Stanowiło to prawdziwie rodzinne przeżycie w szerokim tego słowa znaczeniu: spotkanie z rodziną pochodzenia, z korzeniami, z krewnymi oraz ze wspólnotą Kościoła lokalnego.
Nowy raport amerykańskiej komisji ds. wolności religijnej podkreśla, że w ostatnim roku wzrosło znacząco prześladowanie Kościoła w Nikaragui. Państwo zamykało przedstawicieli Kościoła w aresztach i więzieniach i pozbawiało ich praw obywatelskich. Delegalizowano instytucje katolickie i odbierano im własność, a towarzyszyły temu gniewne oskarżenia prezydenta, mówiącego o spisku ze strony Kościoła.
Śledczy w całej Europie zajęli tysiące skradzionych dzieł sztuki i starożytnych monet w ramach wspólnej akcji skierowanej przeciwko nielegalnemu handlowi sztuką.
Historyczne opactwo westminsterskie w sercu Londynu jest miejscem, które w tych dniach szczególnie skupia na sobie uwagę świata: tam bowiem 6 maja odbędą się uroczystości koronacyjne króla Karola III.
Papież Franciszek zachęca młodych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w tym roku w Lizbonie. Mówi także, jak przygotować się do tego wydarzenia.
W gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarto wystawę fotograficzną szwedzkiej artystki Elisabeth Ohlson zawierającą kontrowersyjne przedstawienia postaci stylizowanej na Chrystusa. – Przedstawia Jezusa otoczonego przez apostołów przebranych za sadomasochistycznych niewolników – opisuje włoska europoseł Maria Veronica Rossi.
Nawet specjaliści od ekumenizmu nie zdają sobie sprawy, jak doniosłym wydarzeniem było utworzenie przez Benedykta XVI ordynariatu dla byłych anglikanów – mówi ks. Keith Newton, były anglikański biskup i pierwszy przełożony ordynariatu w Anglii i Walii.
"Często jesteśmy zajęci przekazywaniem doktryny, ale ryzykujemy, że zapomnimy, iż naszym pierwszym zadaniem jest przekazywanie piękna i radości z poznania Jezusa" - podkreśla to w wywiadzie dla watykańskich mediów nowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów, abp Robert Francis Prevost.
Informację na temat reprezentanta Stolicy Apostolskiej potwierdził 4 maja dyrektor watykańskiego Biura Prasowego Matteo Bruni. Na uroczystości koronacji króla Karola III w Londynie obecny będzie sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin.
Swoje „zaskoczenie” słowami przedstawicieli władz Rosji i Ukrainy, że nie wiedziały o watykańskiej inicjatywie pokojowej wyraził rozmawiając dziś z dziennikarzami watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin, który uczestniczył w prezentacji książki o ks. Tonino Bello. Ponowił apel o „położenie kresu tej masakrze, która silnie dotyka Ukrainę, ale oddziałuje także na sytuację w Rosji.
Przestrzenią, w jakiej codziennie zdajemy egzamin z patriotyzmu są miejsca, gdzie toczy się nasze codzienne życie. Wszędzie tam patriotyzm wzywa nas do życzliwości, solidarności, uczciwości i troski o budowanie wspólnego dobra - mówił bp Damian Bryl w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mszę św. za ojczyznę biskup kaliski odprawił w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu.
W kalendarzu liturgicznym Kościół katolicki wspomina 4 maja św. Floriana męczennika. Tegoż dnia jest również obchodzony Międzynarodowy Dzień Strażaka (ang. International Firefighters' Day – IFFD).
Z udziałem tysięcy pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się 3 maja główne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tegoroczne świętowanie było także przypomnieniem o sile ducha o. Augustyna Kordeckiego, bohaterskiego przeora klasztoru z czasów potopu szwedzkiego w 350. rocznicę jego śmierci. Zanoszona była szczególna modlitwa o zachowanie chrześcijańskiego ducha narodu, pokój na świecie oraz trwałe pojednanie i przebaczenie polsko-ukraińskie.
- W ręce Maryi, Królowej Polski, polecamy losy przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego- mówił abp Stanisław Gądecki w homilii podczas sumy odpustowej dziękczynnej za opiekę Maryi nad polskim narodem, celebrowanej na jasnogórskim Szczycie. Przewodniczący KEP w swej homilii przypomniał też o rocznicy Konstytucji 3 maja oraz o mającej się odbyć we wrześniu br. beatyfikacji Rodziny Ulmów.
Maj, to oprócz sierpnia i października, miesiąc „maryjny”. 3 maja Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a przy wielu przydrożnych kapliczkach wieczorami wierni gromadzą się na nabożeństwach majowych by odśpiewać Litanię Loretańską i modlitwę "Pod Twoja obronę". Około jednej czwartej polskich parafii nosi wezwanie Matki Bożej, co dobitnie potwierdza przekonanie o tym, że maryjność jest jedną z charakterystycznych cech polskiego katolicyzmu.
3 maja Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość została ustanowiona przez papieża Benedykta XV, na prośbę biskupów polskich, w roku 1920, czyli rychło po odzyskaniu przez Polskę niepodległości . Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza z 1656 r.
26 zdjęć 8 fotografów ukazujących twarze dziewcząt i kobiet mieszkających w brazylijskich fawelach, na ukraińskich granicach i wsiach Bangladeszu będzie można oglądać od dziś przez cały maj na Placu Świętego Piotra w Watykanie.
Pierwsza od lat koronacja w Wielkiej Brytanii rozbudziła dyskusję na temat teologicznego podłoża posługi króla. Już w samej tytulaturze używa się formuły „z Bożej łaski”, mając na myśli Boga objawionego w Biblii, a ryt koronacji połączony jest z Mszą św. Pojawiały się jednak pytania, czy nie należy wprowadzić elementów innych wyznań, by odzwierciedlić wielokulturowość współczesnego Zjednoczonego Królestwa. Ostatecznie w opublikowanej niedawno liturgii ceremonii nie uwzględniono tych sugestii.