Dziś, 24 maja, w Kościele obchodzony jest Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. Współpracę między Kościołem w Chinach i w Polsce wspiera Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ. Publikujemy tekst o. Jacka Gniadka SVD, prezesa Stowarzyszenia, przybliżający sylwetkę o. Boyma, polskiego jezuity - misjonarza w Chinach, przyrodnika, kartografa, pisarza, podróżnika i jednego z ojców sinologii.
W epoce błyskawicznego rozwoju sztucznej inteligencji arcybiskup Utrechtu kard. Wilhelm Eijk apeluje o etyczny namysł w tej sprawie.
Dziś w całym Kościele obchodzony będzie Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W inicjatywę co roku włącza się Kościół w Polsce. Zgodnie z kilkunastoletnim już zwyczajem w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża 24 maja o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji chińskich katolików.
Do groźnego incydentu doszło w ostatnią niedzielę w katolickiej katedrze w Meksyku, gdzie po zakończonej Mszy św. mężczyzna rzucił się z nożem na arcybiskupa.
Na Jasną Górę przyjeżdżają obecnie szczególnie mali pielgrzymi. To dzieci pierwszokomunijne. Tradycyjnie maj i czerwiec to czas najliczniejszych „białych pielgrzymek”. Stały się one już zwyczajem wielu parafii w Polsce.
Tak jak rok temu ponad cztery piąte Polaków deklaruje, że polski papież jest dla nich autorytetem moralnym - wynika z najnowszego komunikatu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). "Polityczno-medialna burza związana z doniesieniami dotyczącymi tuszowania przez kardynała Karola Wojtyłę przypadków pedofilii wśród księży nie naruszyła autorytetu Jana Pawła II w polskim społeczeństwie" - stwierdza CBOS.
O niedawnej wizycie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego w Watykanie i aktualnym stanie relacji swej ojczyzny ze Stolicą Apostolską powiedział w wywiadzie udzielonym Bohdanowi Bodnarukowi z ukraińskiego dziennika „Glavcom” ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz. Przy okazji wyjaśnił, że "stanowisko Ukrainy musi zostać uwzględnione w realizowanej papieskiej inicjatywie pokojowej".
O niebezpieczeństwach związanych z sianiem zamętu na temat obrony polskich granic, z zacieraniem granicy między krajem wolnym a krajem, w którym panuje reżim, ale także z rozmywaniem granic miedzy dobrem a złem - mówił abp Józef Guzdek do kadry kierowniczej, funkcjonariuszy, funkcjonariuszek i pracowników cywilnych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku podczas uroczystej Mszy św. w białostockiej archikatedrze. Podlascy pogranicznicy świętowali 32. rocznicę powstania formacji i służby na granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
W Galerii Krypta u Pijarów zaprezentowano wystawę mody damskiej jednego z krakowskich projektantów. Sprzeciw wyraziła Monika Bogdanowska, była małopolska konserwator zabytków. Pijarzy przepraszają, ale zwracają uwagę, że warunkiem otrzymania dotacji na renowację zabytku było „udostępnienie obiektu na wydarzenia nie tylko o charakterze religijnym”.
„[Panie], stworzyłeś nas jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie” św. Augustyn.
W dzisiejszej Ewangelii, przed Swoim wniebowstąpieniem Jezus posyła uczniów, aby chrzcili (dosł. zanurzali) w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Chrystus zapewnia, że właśnie Ruach Ha-Kodesz, i tak jak Emmanuel – Bóg z nami, z początku Ewangelii św. Mateusza, będzie im stale towarzyszyć i będzie ich wsparciem i obroną – o Bogu nieustannie obecnym pośród swojego ludu na przestrzeni historii zbawienia opowiada w komentarzu Centrum Heschela KUL biblista ks. dr Mariusz Świder, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II.
Jezus nie składa obietnic bez pokrycia i nie wyznacza zadań ponad siły. To co przed Wniebowstąpieniem obiecał i polecił Apostołom dotyczy także nas. O tym jak radosna jest obietnica Jezusa i jak ważne jest Jego zadanie dla nas w komentarzu do Ewangelii uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego 21 maja pisze biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.
Podjęta 15 maja przez prezydenta Rosji decyzja o przekazaniu Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu (RKP) ikony „Trójca Święta” Andrieja Rublowa odbiła się szerokim echem w światowych środkach przekazu. Nie brak komentarzy wskazujących na to, że ten gest Władimira Putina może wynikać z jego przesądów i desperacji w obliczu niepomyślnego dla Rosji przebiegu wojny na Ukrainie.
Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Komentarz - ks. Marek Studenski, duchowny diecezji bielsko-żywieckiej.
Do Rzymu przybyli pielgrzymi z archidiecezji Spoleto-Nursji, aby świętować rocznicę konsekracji swojej katedry. Papież zapraszał ich, aby podobnie jak ta świątynia, odkrywali i pokazywali innym piękno.
Na Jasnej Górze abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski wygłosił kazanie do uczestników 40. Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy w Duchu Świętym. Zachęcał, by nie bać się Kościoła synodalnego i nie wylewać na niego pomyj, bo jest on propozycją Ducha Świętego dla naszych dni.
W czwartek po godzinie 20.00 niezidentyfikowany kierowca próbował bez uprawnień wjechać na teren Watykanu. Przy próbie zatrzymania go sforsował Bramę św. Anny i szarżując wdarł się do środka. Został ujęty przez służby po oddaniu strzałów w kierunku samochodu.
Jest obecnie jedynym kardynałem w Polsce uprawnionym do uczestnictwa w konklawe. W czasie posługiwania w archidiecezji warszawskiej musiał się zmierzyć z wieloma problemami, które wstrząsnęły Kościołem – m. in. z pedofilią i postępującą laicyzacją. Z jego inicjatywy ustanowiono Dzień Dziękczynienia i stołeczny Orszak Trzech Króli. 20 maja przypada 50. rocznica święceń kapłańskich kard. Kazimierza Nycza. Przypominamy z tej okazji jego najważniejsze wypowiedzi.
Kościół w Nikaragui poinformował o kolejnym akcie represji ze strony dyktatury Daniela Ortegi. Władze zamknęły, działający w stołecznej Managui, katolicki uniwersytet Niepokalanego Poczęcia NMP. Formację filozoficzną i teologiczną zdobywali na nim przygotowujący się do kapłaństwa seminarzyści, którzy pochodzili z wielu krajów Ameryki Łacińskiej .
Marokańczyk Yasin Kanjaa, wyznawca radykalnego islamu, który w styczniu br. dokonał ataków na dwa kościoły w Algeciras, w południowej Hiszpanii, zeznał przed sądem, że działał z zamiarem zabicia księży katolickich. Podczas przesłuchań wyjaśnił, że nie spodobał mu się sposób modlitwy kapłanów odprawiających 25 stycznia br. wieczorem Msze w dwóch kościołach w centrum Algeciras.