Nowelizacja prawa we Włoszech ma w przyszłości zapobiec przekształcaniu lokali użyteczności publicznej w miejsca kultu. Pomimo krytyki ze strony opozycji, Izba Deputowanych zatwierdziła 7 maja większością głosów projekt tak zwanej „ustawy antymeczetowej”, poinformowała gazeta „La Repubblica”. Teraz musi wyrazić zgodę Senat, druga izba włoskiego parlamentu.
Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.
Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy – powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie 16 maja odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
W Nigerii, na początku lat 80., handel ludźmi stał się okrutną rzeczywistością, która niestety trwa do dziś. Odpowiadając na wezwanie do zjednoczenia się w walce z handlem ludźmi, skierowane przez nigeryjskich biskupów i wyższych przełożonych do ludu Bożego, zwłaszcza do osób zakonnych, siostra Anthonia M. Essien HHCJ i jej zespół podjęli się stworzenia programów podnoszących świadomość mieszkańców rolniczych wiosek w stanie Akwa Ibom w południowej Nigerii.
W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii – napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.
Święty Stanisław ukochał prawdę i za nią zginął, nie zawahał się oddać życia w obronie najwyższych chrześcijańskich wartości - powiedział abp Henryk Nowacki, który przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie. 8 maja przypada uroczystość głównego patrona Polski i diecezji tarnowskiej.
„Wracaj do domu” – to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce – Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać – będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.
Dzisiejszą katechezę wygłoszoną w czasie audiencji generalnej papież poświęcił kolejnej z cnót teologalnych - nadziei. Pamiętając o przypadającej dziś uroczystości św. Stanisława, Franciszek zwrócił się do Polaków.
8 maja obchodzimy uroczystość św. Stanisława Biskupa, patrona Polski. Męczeńska śmierć biskupa krakowskiego z rąk króla Bolesława Śmiałego - która zaowocowała pozbawieniem go korony królewskiej i wygnaniem z kraju - stanowi milowy krok w budowaniu autonomii Kościoła w królestwie Piastów od władzy świeckiej oraz w definiowaniu misji „krytycznego sumienia”, jaką zawsze Kościół powinien zajmować wobec świata polityki. Przesłanie to jest aktualne także i dziś.
13 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II beatyfikował w Warszawie 108. męczenników zamordowanych z nienawiści do wiary w czasie II wojny światowej. Zbliża się 25. rocznica tego wydarzenia. W gronie wyniesionych na ołtarze przez polskiego Papieża jest bł. ks. Józef Kowalski, salezjanin, nazywany „Obrońcą Różańca Świętego”. W swoim dzienniku napisał - Ja mam i muszę być świętym - powiedziała Vatican News - Radiu Watykańskiemu siostrzenica błogosławionego kapłana Maria Tłuczek.
W Warszawie już od kilku lat obserwuje się fenomen powrotu nabożeństw majowych pod kapliczki w przestrzeni miejskiej. Z inicjatywą wychodzą coraz liczniejsze parafie, ale także oddolnie osoby świeckie, np. od kilku lat w środy pod figurą Matki Bożej Passawskiej na Krakowskim Przedmieściu.
Po raz pierwszy w historii arabska chrześcijanka została wybrana rektorem izraelskiego uniwersytetu. Profesor Mouna Maroun, która należy do Kościoła maronickiego, pokieruje uniwersytetem w Hajfie jako pierwsza kobieta.
Po Haghia Sophia, kolejna historyczna bizantyjska świątynia w Stambule zmieni swój charakter?. Podczas poniedziałkowej ceremonii w Ankarze prezydent Recep Tayyib Erdogan przekazać miał kościół Świętego Zbawiciela na Chora - znany całemu światu ze swoich fresków -na meczet. O wydarzeniu tym donosi portal "Orthodox Times" powołujący się na tureckie media.
Już dziś do matury ma przystąpić ponad 260 tysięcy maturzystów. Przed egzaminem dojrzałości znaczna część młodzieży pielgrzymowała na Jasną Górę. W dużych grupach diecezjalnych przybyło około 40 tys. uczniów.
W dniu uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego życzymy naszym prawosławnym czytelnikom wszelkich Łask Bożych!
Męczennik pierwotnego Kościoła związany mocno z Polską – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 4 maja przypada wspomnienie św. Floriana (2. poł. III w. - 304). Jego relikwie znajdują się w katedrze na Wawelu w Krakowie, w bazylice św. Floriana na Kleparzu i w Sankt Florian k. Enns w Austrii. Patronuje strażakom, hutnikom, kominiarzom.
W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.
Greckoprawosławny patriarchat Aleksandrii wznawia starożytny diakonat kobiet. 2 maja w stolicy Zimbabwe, Harare, odbyły się święcenia diakonisy Angelic Molen. Ceremonii przewodniczył metropolita Serafin (Kykotis) w parafii misyjnej św. Nektariusza, gdzie nowa diakonisa będzie pełniła swą posługę. Jej diakonat nie jest krokiem otwierającym drogę do święceń kapłańskich.
– Jest jakieś wielkie zmaganie o Polskę, bo nie może być ona prawdziwie wolna bez prawdy o swoich korzeniach i o swojej wielkiej, ponad tysiąc lat trwającej, tradycji chrześcijańskiej – mówił abp Marek Jędraszewski w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w katedrze na Wawelu.
– Aktualne są słowa modlitwy „Panie naucz nas być wolnymi” – zaznaczył kard. Kazimierz Nycz, dodając, że wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć. Metropolita warszawski w archikatedrze św. Jana odprawił Mszę w uroczystość NMP Królowej Polski, z udziałem Prezydenta RP, władz państwowych, samorządowych, wojskowych. „Modlimy się, by ta sama prawda i wolność, która leży u podstaw Konstytucji 3 Maja, kierowała nami dziś, rządzonymi i rządzącymi, a Maryja Królowa Polski niech nas uczy służebności” - mówił kardynał.