„W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój” hasłem tegorocznej Niedzieli Miłosierdzia Wiadomości
„W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój” hasłem tegorocznej Niedzieli Miłosierdzia

Słowa Jana Pawła II „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”, wypowiedziane 17 sierpnia 2002 roku podczas konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, są hasłem tegorocznej Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Jest ona obchodzona w drugą niedzielę po Wielkanocy - w tym roku przypada ona 16 kwietnia. Obchody rozpoczną się już w sobotę.

Brazylijski biskup o Franciszku: Boi się, że doprowadziłoby to do schizmy Wiadomości
Brazylijski biskup o Franciszku: Boi się, że doprowadziłoby to do schizmy

Emerytowany biskup diecezji Xingu w brazylijskiej Amazonii Erwin Kräutler widzi dalszą potrzebę reform w Kościele katolickim. – Mam wrażenie, że w wielu diecezjach dokumenty Soboru Watykańskiego II jeszcze w ogóle nie dotarły – powiedział w wywiadzie dla austriackiej gazety „Krone”.

Wielkanoc w Nikaragui: Pełne kościoły i liczne aresztowania Wiadomości
Wielkanoc w Nikaragui: Pełne kościoły i liczne aresztowania

Tegoroczne obchody Wielkanocy w Nikaragui przebiegały w atmosferze skrajnego napięcia po tym, jak rząd zakazał z wyprzedzeniem tradycyjnych procesji wielkopiątkowych. 17 wiernych, którzy przeciwstawili się temu nakazowi, zostało aresztowanych przez policję, podobnie jak cztery inne osoby - poinformował we wtorek antyrządowy portal "Despacho 505".

Wiadomości
"Człowiek niesłychanie wrażliwy na drugiego". Abp Ryś o Janie Pawle II [video]

W sieci pojawił się wywiad z metropolitą łódzkim abp. Grzegorzem Rysiem. Hierarcha mówi o wielkanocnej radości, ale poza tematami, które w sposób naturalny wynikają z obecnego okresu liturgicznego, poruszono także m.in. sprawy relacji nauki i wiary, badań historycznych i pracy, którą arcybiskup wykonał jako członek komisji historycznej podczas procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II.

Prof. Skibiński: Badanie historii to dla Kościoła szansa, nie zagrożenie Wiadomości
Prof. Skibiński: Badanie historii to dla Kościoła szansa, nie zagrożenie

- Badanie i opowiadanie własnej historii to dla Kościoła szansa, nie zagrożenie – twierdzi prof. Paweł Skibiński, historyk z UW. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że poważne traktowanie w przestrzeni publicznej tak nierzetelnych zarzutów, jak te, które formułowane były w ostatnim czasie wobec św. Jana Pawła II, możliwe było m.in. z uwagi na dość powszechną ignorancję jeśli chodzi o historię Kościoła, również w gronie samych katolików. Zdaniem prof. Skibińskiego, Kościół w Polsce, nie tylko Kościół instytucjonalny, ma w tym zakresie wiele do nadrobienia. Zwłaszcza, że poznanie własnej historii może być wehikułem ewangelizacji.

Zmiana kursu politycznego w Indiach? Premier-hinduista odwiedził katolicką katedrę Wiadomości
Zmiana kursu politycznego w Indiach? Premier-hinduista odwiedził katolicką katedrę

Premier Indii Narendra Modi odwiedził w Wielkanoc katolicką katedrę w Delhi. Szef rządu należy do nacjonalistycznej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP), która m.in. chce zakazu nawróceń hinduistów na chrześcijaństwo i islam.

Dlaczego po zmartwychwstaniu Jezus ukazał się najpierw kobietom? Wiadomości
Dlaczego po zmartwychwstaniu Jezus ukazał się najpierw kobietom?

Zachowanie Jezusa było rewolucyjne. W Jego czasach kobiety nie były brane pod uwagę jako świadkowie w sądzie. A mimo to Jezus właśnie kobietom powierza zadanie świadczenia o Jego zmartwychwstaniu, czyli najważniejszą informację, bez której próżna byłaby nasza wiara – pisze w komentarzu świątecznym biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Dlaczego chrześcijanie nie obchodzą Wielkanocy w jednym dniu? Wiadomości
Dlaczego chrześcijanie nie obchodzą Wielkanocy w jednym dniu?

Święta Wielkanocne są najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijańskim, jednocześnie odbijającym podziały w Kościele, gdyż obchodzone są w różnych terminach. Choć u podstaw święta leży biblijny nakaz z Księgi Wyjścia, by 14 dnia miesiąca nisan obchodzić ofiarę Paschy na cześć Pana, to jednak od samego początku chrześcijaństwa pojawiły się różne tradycje wyznaczania terminu, pogłębione później przez stosowanie przez Kościoły odmiennych kalendarzy – juliańskiego i gregoriańskiego.

Franciszek: Bądźmy radosnymi zwiastunami Ewangelii Wiadomości
Franciszek: Bądźmy radosnymi zwiastunami Ewangelii

Do dawania z radością świadectwa Ewangelii zachęcił papież w poniedziałek wielkanocny w rozważaniu poprzedzającym paschalną modlitwę „Regina Cæli”.

Jasna Góra: Pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej Wiadomości
Jasna Góra: Pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia to data, która od 13 lat łączy się z pamięcią o ofiarach katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku w 2010 r. w drodze do Katynia. Zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią. Na Jasnej Górze pamięć o nich wyraża się w modlitwie, ale też w pamiątkach, które ofiarowują rodziny tych, którzy zginęli w katastrofie. Msza św. za Ojczyznę w rocznicę katastrofy smoleńskiej sprawowana będzie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o 15.30.

[Tylko u nas]  Aleksandra Jakubiak OV: τετέλεσται, czyli lekcja ufności tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: "τετέλεσται", czyli lekcja ufności

„A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: «Wykonało się!» (J 19, 30a).

Ukraińskie MSZ protestuje przeciwko zrównywaniu ofiar z agresorami na Drodze Krzyżowej w Koloseum Wiadomości
Ukraińskie MSZ protestuje przeciwko "zrównywaniu ofiar z agresorami" na Drodze Krzyżowej w Koloseum

Przeciwko zrównywania ofiar z napastnikami zaprotestowało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W ten sposób odczytano w Kijowie rozważnie X stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

Petersburg: Milicja zabroniła katolikom rozpalenia ognia w Wigilię Paschalną Wiadomości
Petersburg: Milicja zabroniła katolikom rozpalenia ognia w Wigilię Paschalną

Rosyjska milicja zabroniła katolikom rozpalenia ognia w Wigilię Paschalną przed bazyliką św. Katarzyny. Świątynia ta znajduje się przy głównej ulicy centrum miasta - Newskim Prospekcie.

Ewangelia na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego z komentarzem [video]

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Homilia - o. Michał Morozek OP, komentarz bp Edward Dajczak.

„Urbi et Orbi”: By Zmartwychwstały pomógł umiłowanej Ukrainie, a naród rosyjski obdarzył światłem paschalnym Wiadomości
„Urbi et Orbi”: By Zmartwychwstały pomógł umiłowanej Ukrainie, "a naród rosyjski obdarzył światłem paschalnym"

O podjęcie przez wspólnotę międzynarodową działania na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie i wszystkich konfliktów, które wykrwawiają świat, zaapelował papież Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi”. Wygłosił je w południe ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Wcześniej na placu św. Piotra przewodniczył Mszy św. w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Franciszek: Powróćmy do Galilei i zmartwychwstańmy do nowego życia! Wiadomości
Franciszek: Powróćmy do Galilei i zmartwychwstańmy do nowego życia!

„Powróćmy do Galilei, niech każdy z nas powróci do swojej Galilei, tej z pierwszego spotkania, i zmartwychwstańmy do nowego życia!” – zachęcił Franciszek w czasie Wigilii Paschalnej w bazylice św. Piotra w Watykanie. Przestrzegł, abyśmy się nie skupiali na „grobach” naszych rozczarowań, goryczy i nieufności, ale dzięki Passze Pana szli naprzód, wyszli z poczucia klęski, odsunęli kamień grobowy, w którym często zamykamy nadzieję i spojrzeli z ufnością w przyszłość, ponieważ Chrystus zmartwychwstał i zmienił kierunek dziejów. „Pamiętaj i idź: powróć do Niego, odnajdź łaskę zmartwychwstania Boga w tobie!” – zaapelował papież.

Jak świętowali Wielkanoc chrześcijanie pierwszych wieków? Wiadomości
Jak świętowali Wielkanoc chrześcijanie pierwszych wieków?

O tym, jak Wielkanoc była przeżywana w pierwszych wiekach rodzącego się Kościoła, aby lepiej zrozumieć jej znaczenie dla chrześcijan, opowiada o. prof. Bazyli Degórski OSPPE, patrolog Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu i Instytutu Duchowości „Teresianum” w Rzymie.

Podczas Wigilii Paschalnej Franciszek ochrzci ośmioro dorosłych Wiadomości
Podczas Wigilii Paschalnej Franciszek ochrzci ośmioro dorosłych

Dziś w nocy Kościół katolicki będzie celebrował liturgię Wigilii Paschalnej, centralnego wydarzenia całego oku liturgicznego. Obrzęd chrztu dorosłych od starożytności wpisany jest właśnie w tę celebrację. W Watykanie papież ochrzci dziś osiem osób.

Wigilia Paschalna, centralny punkt roku liturgicznego Wiadomości
Wigilia Paschalna, centralny punkt roku liturgicznego

Nie wiesz czym jest Wigilia Paschalna, jak przebiegają jej etapy, jakie jest znaczenie zawartych w niej symboli? Postaramy się krótko to wyjaśnić.

Jerozolima: Liturgia Wigilii Paschalnej w Bazylice Grobu Pańskiego Wiadomości
Jerozolima: Liturgia Wigilii Paschalnej w Bazylice Grobu Pańskiego

W Jerozolimie rozpoczęły się uroczystości wielkanocne. Wielu katolików z całego świata przybyło w sobotę wczesnym rankiem do Bazyliki Grobu Pańskiego, aby świętować Wigilię Paschalną. Przed kaplicą, która według najstarszej tradycji chrześcijańskiej jest miejscem zmartwychwstania Jezusa, łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa przewodniczył uroczystej liturgii.

Emerytury
Stażowe