Przewodniczący Episkopatu: Chrystus Zmartwychwstały ma ostatnie słowo [video] wideo
Przewodniczący Episkopatu: Chrystus Zmartwychwstały ma ostatnie słowo [video]

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki złożył wszystkim życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. - Spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym przemienia nas i naszą codzienność - podkreślił hierarcha.

Wielka Sobota, dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania Wiadomości
Wielka Sobota, dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania

Po silnych doświadczeniach Wielkiego Piątku, Kościół wchodzi dziś w czas Wielkiej Soboty, momentu wyciszenia, skupienia i oczekiwania na zmartwychwstanie.

Droga Krzyżowa w Koloseum: „Słowa pokoju w świecie pełnym wojny” Wiadomości
Droga Krzyżowa w Koloseum: „Słowa pokoju w świecie pełnym wojny”

„Słowa pokoju w świecie pełnym wojny” - taki jest motyw przewodni tegorocznej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Rozważania do niej przygotowały osoby z obszarów konfliktów w różnych częściach świata. Nie zabrakło odniesienia do wojny na Ukrainie i do losu migrantów. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 21.15.

Papież przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra Wiadomości
Papież przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra

W czasach, gdy pławimy się w nihilizmie, śmierć i zmartwychwstanie Syna Bożego prowadzi do apoteozy życia. Mówił o tym kard. Raniero Cantalamessa w wielkopiątkowym kazaniu w czasie Liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra w Watykanie. Nabożeństwu przewodniczył papież Franciszek.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Śmierć, która tak bardzo Cię dotyczy tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Śmierć, która tak bardzo Cię dotyczy

„A szło za Nim mnóstwo ludu, także kobiet, które zawodziły i płakały nad Nim. Lecz Jezus zwrócił się do nich i rzekł: «Córki jerozolimskie, nie płaczcie nade Mną; płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi!” (Łk 23, 27-28).

Tegoroczną Lednicę po raz pierwszy poprowadzi siostra zakonna Wiadomości
Tegoroczną Lednicę po raz pierwszy poprowadzi siostra zakonna

Już za dwa miesiące – 3 czerwca 2023 r. – odbędzie się XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000. Hasło spotkania brzmi: "Idź za Barankiem". Związane ono będzie z odkrywaniem Eucharystii. W tym roku po raz pierwszy spotkanie lednickie prowadzić będzie siostra zakonna.

Ewangelia na Wielki Piątek Męki Pańskiej z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Wielki Piątek Męki Pańskiej z komentarzem [video]

Podczas Liturgii Męki Pańskiej czytana jest Ewangelia wg św. Jana. Zamieszczamy wielkopiątkowe kazanie opata tynieckiego o. Szymona Hiżyckiego OSB.

Co stanowi centralny punkt dzisiejszej liturgii? Rzecznik KEP na Wielki Piątek Wiadomości
Co stanowi centralny punkt dzisiejszej liturgii? Rzecznik KEP na Wielki Piątek

W Wielki Piątek, zamiast Mszy św., celebrowana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jej głównym punktem, po liturgii Słowa, jest adoracja Krzyża – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Wielkiego Piątku.

Bp Andrzej Czaja o stanie swego zdrowia: Czeka mnie przeszczep wątroby Wiadomości
Bp Andrzej Czaja o stanie swego zdrowia: Czeka mnie przeszczep wątroby

Na zakończenie Mszy św. Krzyżma w kościele seminaryjnym ordynariusz opolski podziękował wszystkim kapłanom i wiernym, którzy wspierali go modlitwą i duchowo go wspierali w czasie choroby.

Wiadomości
Wielki Piątek Męki Pańskiej

Dziś w liturgii Kościół przeżywa kolejne wydarzenia Misterium Paschalnego Jezusa Chrystusa - Jego mękę i śmierć.

Papież odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu dla nieletnich Wiadomości
Papież odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu dla nieletnich

Papież odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu dla nieletnich Casal del Marmo na przedmieściach Rzymu. Umysł i ucałował stopy 12 osadzonych. Była to jego druga wielkoczwartkowa liturgia w tym miejscu – po raz pierwszy Franciszek był tam w 2013 roku.

Papież na Mszy Krzyżma: Kryzys w życiu kapłana, to decydujący etap życia duchowego Wiadomości
Papież na Mszy Krzyżma: Kryzys w życiu kapłana, to decydujący etap życia duchowego

Bez Ducha Świętego nie ma życia chrześcijańskiego. Nie możemy pozostawić Go na zewnątrz ani umieścić na półce z dewocjonaliami – przekonywał papież Franciszek podczas wielkoczwartkowej Mszy Krzyżma w bazylice św. Piotra w Watykanie. Dodał, że „dojrzałość kapłańska pochodzi od Ducha Świętego i wypełnia się, gdy On staje się głównym bohaterem naszego życia”. Zwrócił też uwagę na kryzysy w życiu kapłańskim, które zgodnie z planem Bożym są etapem paschalnym ich życia, naznaczonym chwilą prawdy o sobie samych. Powinny one stać się punktem zwrotnym kapłaństwa, decydującym etapem życia duchowego.

Mateusz Szpytma o ekshumacji szczątków rodziny Ulmów: Nie zapomnę tych chwil do końca życia Wiadomości
Mateusz Szpytma o ekshumacji szczątków rodziny Ulmów: Nie zapomnę tych chwil do końca życia

Nie zapomnę tych chwil do końca życia – tymi słowami dr Mateusz Szpytma opisał swoje uczestnictwo w ekshumacji szczątków Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej jest także krewnym Sług Bożych z Markowej.

Wielki Czwartek. Kościół wchodzi dziś w Triduum Paschalne Wiadomości
Wielki Czwartek. Kościół wchodzi dziś w Triduum Paschalne

Dziś wieczorem Kościół kończy okres Wielkiego Postu i wchodzi w Święte Triduum Paschalne, czyli czas przeżywania centralnych wydarzeń zbawczych: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Triduum Paschalne: Czy chrześcijanie w pierwszych wiekach tak samo obchodzili dni poprzedzające Wielkanoc? Wiadomości
Triduum Paschalne: Czy chrześcijanie w pierwszych wiekach tak samo obchodzili dni poprzedzające Wielkanoc?

Jak obchody Triduum Paschalnego w pierwszych wiekach rodzącego się Kościoła, wpłynęły na kształt współczesnych celebracji liturgicznych Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej wyjaśnia o. prof. Bazyli Degórski OSPPE, patrolog Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu i Instytutu Duchowości „Teresianum” w Rzymie.

Katolicy z Barcelony udaremnili próbę sprofanowania świątyni przez feministki Wiadomości
Katolicy z Barcelony udaremnili próbę sprofanowania świątyni przez feministki

Grupa kilkudziesięciu katolików z barcelońskiej parafii Santa Maria del Remei, w centrum stolicy Katalonii, udaremniła podjętą przez aktywistki feministyczne próbę sprofanowania kościoła.

Pascha – święto wolności i wiary Wiadomości
Pascha – święto wolności i wiary

Pascha, po hebrajsku Pesach, jest wielkim świętem wolności i wiary. Żydzi wspominają historię wyzwolenia z niewoli egipskiej. Bóg, dotychczas wyznawany jako Stwórca Świata, objawił się jako Wyzwoliciel. Święto Paschy to czas, w którym porzucając swoje osobiste zniewolenia, należy pójść za głosem Boga. Jest to piękna lekcja ufności zarówno dla Żydów jak i dla Chrześcijan – opowiada w komentarzu dla Centrum Heschela KUL przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu s. Eliana Kuryło CB, korektor starożytnego języka hebrajskiego w Biblijnym Instytucie w Tuluzie. Pascha jest najważniejszym i najstarszym świętem żydowskim.

Franciszek do Polaków: Patrzcie na drzewo Krzyża, by zakiełkowała w was nadzieja Wiadomości
Franciszek do Polaków: Patrzcie na drzewo Krzyża, by zakiełkowała w was nadzieja

Dzisiejszą katechezę, głoszoną podczas audiencji generalnej w Watykanie, papież poświęcił głównie nadziei i uzdrowieniu, które płyną z Krzyża Pańskiego. Franciszek zwrócił się także do Polaków.

CBOS: Wysoka poprawa opinii nt. Kościoła katolickiego. Efekt Jana Pawła II? Wiadomości
CBOS: Wysoka poprawa opinii nt. Kościoła katolickiego. Efekt Jana Pawła II?

Po ubiegłorocznym pogorszeniu opinii, obecnie wśród dorosłych Polaków, odnotowuje się wzrost pozytywnych wypowiedzi na temat Kościoła katolickiego. Dane opublikował CBOS w badaniu dotyczącym ocen działalności instytucji publicznych w marcu.

To od nas zależy obecność chrześcijan w Ziemi Świętej Wiadomości
To od nas zależy obecność chrześcijan w Ziemi Świętej

W Wielki Piątek w kościołach odbędzie się zbiórka na pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej. Przypomnieli o tym uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Warszawie, organizowanej przez KAI. – Chrześcijanom tam żyje się coraz trudniej, ich liczba systematycznie spada. To, czy chrześcijaństwo przetrwa w miejscu, gdzie powstało, zależy tylko od nas – przekonywali uczestnicy spotkania.

Emerytury
Stażowe