Izrael został zbudowany na wartościach wolności religijnej. Potwierdziłem nasze zaangażowanie w zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa i wolności – powiedział przewodniczący Knesetu Amir Ohana podczas spotkania wczoraj wieczorem z łacińskim patriarchą Jerozolimy abp. Pierbattistą Pizzaballą.
W dniu 29 czerwca Kościół powszechny obchodzi uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pierwszego z nich Jezus nazwał „Opoką" – skałą, drugiego zaś powołał na Apostoła Narodów. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie podczas prześladowań chrześcijan, rozpoczętych na rozkaz cesarza Nerona. Przed watykańską bazyliką ku czci pierwszego z nich znajdują się ich posągi: św. Piotr trzyma na nim w rękach klucze, św. Paweł – miecz. Wśród różnych podań i zwyczajów ich dotyczących wymienia się też ich związki z grzybami i grzybobraniem.
Z wizytą w Moskwie przebywa papieski wysłannik kard. Matteo Zuppi. Przed miesiącem Franciszek powierzył mu pokojową misję na Ukrainie i w Rosji.
Do naśladowania mocy, szczodrości i pokory świętych apostołów Piotra i Pawła zachęcił papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 29 czerwca w Watykanie.
Uroczystość dwóch największych Apostołów – Piotra i Pawła Kościół obchodzi 29 czerwca. Św. Piotr był uczniem wybranym przez Jezusa do pełnienia posługi prymatu w Kościele. Gorliwość misyjna św. Pawła sprawiła, że bardzo wielu miejscach głosił Ewangelię i zakładał Kościoły. Zyskał miano „Apostoła Narodów”. Obaj przez swoje męczeństwo są związani z Rzymem.
Rosjanie obecnie „jawią się w świecie jako kraj-kanalia, jako Kościół-kanalia, który zrujnował całą odnowę religijną ostatnich 30 lat" – wskazuje ks. Stefano Caprio nauczający na Papieskim Instytucie Wschodnim.
Najistotniejszą przyczyną Powstania Poznańskiego Czerwca ’56 było lekceważenie praw człowieka – mówił podczas Mszy św. w 67. rocznicę wydarzeń bp Jan Glapiak. W 1956 r. w Poznaniu miało miejsce pierwsze w Polsce komunistycznej powstanie przeciwko władzy narzuconej narodowi po II wojnie światowej.
Ciekawe informacje płyną z badań dotyczących francuskiego rynku wydawniczego. W kraju tym - obecnie w dużej mierze zlaicyzowanym, niegdyś jednak nazywanym "najstarszą córą Kościoła" - znacząco rośnie sprzedaż Biblii.
Pamiętajmy, abyśmy nie próbowali beatyfikować takiego czy innego narodu, bo jest przy tej okazji pokusa, by trochę ugrać swoje. Trzymajmy się tematu pięknej beatyfikacji rodziny, która poświęciła swoje życie dlatego, że ratowała Żydów - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji „Rodzina Ulmów – świadectwo i testament”. Spotkanie zorganizowane zostało w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich przez Fundację na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej we współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną.
Przebywający obecnie na Ukrainie kard. Konrad Krajewski, odwiedził kuchnię charytatywną w Chersoniu, którą pod koniec kwietnia otworzyło Dominikańskie Centrum Świętego Marcina w Fastowie. Tym razem prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia i papieski wysłannik, w towarzystwie biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej Jana Sobiły, przywiózł pomoc osobom poszkodowanym w wyniku rosyjskiego ataku terrorystycznego na elektrownię wodną w Kachowce.
Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, Franciszek skupił się na kwestii ewangelizacji i gorliwości ewangelicznej. Papież zwrócił się także do Polaków.
Rada Kardynałów, doradzająca papieżowi w rządzeniu Kościołem, zakończyła dwudniowe obrady. W spotkaniu uczestniczył Franciszek.
Kard. Konrad Krajewski jest na Ukrainie. To już jego szósta misja w tym kraju jako wysłannika Papieża do udręczonego narodu ukraińskiego. Wczoraj papieski jałmużnik ze Lwowa udał się do Odessy, dziś dotarł do Chersonia.
Prokuratura w Kolonii przeszukała we wtorek biura archidiecezji kolońskiej. Tłem jest oskarżenie, że kardynał Rainer Maria Woelki złożył fałszywe zeznania w sądzie, a tym samym popełnił krzywoprzysięstwo. Zarówno archidiecezja, jak i prokuratura podkreślają w komunikacie przekazanym mediom, że dochodzenie może ujawnić zarówno materiały obciążające, jak i uniewinniające. W tym kontekście prokuratura wyraźnie odwołuje się do zasady domniemania niewinności.
- Wiele osób, które spotykamy mówi: „Taki Kościół chcielibyśmy na co dzień, żywy, otwarty, który wychodzi do ludzi” - podkreślił ks. Piotr Gruszka, jeden z organizatorów Przystanku Jezus, podczas konferencji prasowej dotyczącej tego wydarzenia. „Aby byli jedno” - to hasło tegorocznej edycji PJ, który odbędzie się w dniach 31 lipca – 5 sierpnia w Czaplinku. Przystanek Jezus jest ogólnopolską akcją ewangelizacyjną, skierowaną do ludzi młodych, uczestniczących w Pol'and'Rock Festival (dawny Przystanek Woodstock). Celem akcji jest prezentacja osoby Jezusa Zmartwychwstałego, przynoszącego dar zbawienia i głoszenie Jego orędzia wszystkim ludziom.
Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało dziś, że papieski wysłannik, kard. Zuppi, będzie realizował swoją misję w Moskwie jeszcze w tym miesiącu.
zraelski dziennikarz został wyszydzony i opluty, w tym przez dziecko i żołnierza, gdy spędził cały dzień przebrany za zakonnika w Jerozolimie, aby zbadać rosnącą liczbę przestępstw z nienawiści przeciwko chrześcijanom w mieście. O reportażu z jerozolimskiego Starego Miasta przeprowadzonego przez izraelski kanał telewizyjny Channel 13, który pojawił się w związku ze wzrostem liczby antychrześcijańskich przestępstw z nienawiści w tym kraju, pisze izraelski dziennik "Haaretz".
W przestrzeni polskiej muzyki chrześcijańskiej pojawił się nowy zespół. Jest to projekt o tyle ciekawy, że zrzesza grających i śpiewających wspólnie ojców i dzieci. W czasie szczególnej pamięci o naszych ojcach, z jednym z założycieli grupy Co Tu Się Święci? – a zarazem autorem muzyki i tekstów piosenek na wydanej niedawno debiutanckiej płycie zespołu zatytułowanej „Gdy zechcesz” – muzykiem Dariuszem Carem, rozmawia Aleksandra Jakubiak OV.
Zdając sobie sprawę ze znaczenia Pięcioksięgu dla religii judaistycznej, Mateusz zamieścił w swojej Ewangelii pięć wielkich mów Jezusa. Odpowiadają one pięciu przełomowym momentom historii narodu wybranego. Dobra nowina o zbawieniu staje się nową Torą – Pięcioksięgiem, a Jezus nowym Mojżeszem – mówi w komentarzu dla Centrum Heschela KUL biblista ks. prof. zw. dr hab. Mariusz Rosik.
Morska Pielgrzymka Rybaków do Pucka odbyła się w sobotę 24 czerwca. Pątnicy popłynęli na łodziach i kutrach a towarzyszył im abp Tadeusz Wojda. W puckim porcie, u stóp gotyckiej fary, metropolita gdański odprawił Mszę św. ku czci patronów rybackiego odpustu - świętych apostołów Piotra i Pawła.