Do modlitwy o pokój zachęcił Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej w Dzień Zaduszny na cmentarzu wojennym Brytyjskiej Wspólnoty Narodów w Rzymie.
Światowy konflikt jest możliwy, nie możemy przyzwyczajać się do wojny, problemem jest przemysł zbrojeniowy – podkreśla Papież Franciszek w rozmowie z dyrektorem włoskiej telewizji Tg1 Gianmarco Chiocci. Dodaje, że uda się do Dubaju w dniach 1-3 grudnia na COP28. Pozytywnie ocenia Synod oraz kwestię dania więcej miejsca dla kobiet, ale bez wyświęcania ich. Nie sądzę, „aby pomogło” zniesienie celibatu” – mówi Ojciec Święty.
2 listopada Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest „przedsionkiem nieba”.
Jezus w Kazaniu na Górze łączy dwa sposoby nauczania – to zawarte w przykazaniach Pięcioksięgu oraz ogólne i indywidualne nauczanie etyczne. Sposób ten oddaje późniejszy okres rozwoju myśli żydowskiej. Fascynującym jest dostrzeżenie związku doktryny żydowskiej ze sposobem nauczania Jezusa – podkreśla w komentarzu do Ewangelii na Uroczystość Wszystkich Świętych prof. Serge Ruzer, wykładowca Religioznawstwa Porównawczego Hebrew University w Jerozolimie oraz pracownik naukowy w Centrum Studiów nad Chrześcijaństwem tejże uczelni.
Świętość jest darem i drogą – przypomniał papież przed modlitwą „Anioł Pański” w uroczystość Wszystkich Świętych w Watykanie.
Osiem błogosławieństw. Komentarz o. Mieczysław Łusiak SJ.
Odpusty można uzyskać i ofiarować za zmarłych w dniach od 1 do 8 listopada. By to się stało musimy nawiedzić cmentarz, a – 1 i 2 listopada kaplicę lub kościół. Warunkiem jest przyjęcie danego dnia Komunii Świętej, odmówienie modlitw „Ojcze Nasz”, „Wierzę w Boga” i dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu.
Starałam się w ostatnich dniach nie podejmować tematyki Halloween, bo stanowi ona przedmiot rokrocznej nawalanki, w dziedzinie której powiedziano już chyba wszystko, a czas ten powinien być, w moim odczuciu, poświęcony radości otwarcia się na rzeczywistość obcowania świętych i na wspólną ze świętymi modlitwę za tych, którzy sami sobie pomóc już nie mogą i powinni móc liczyć na nas i naszą o nich pamięć.
Końcowy dokument podsumowujący pierwszą sesję Synodu o synodalności został we wtorek opublikowany w języku polskim na oficjalnej stronie Synodu. To trzecia wersja językowa po włoskiej i angielskiej.
- Zostawiła świadectwo, które może nam pomóc na naszych drogach życia, miłości i służby – powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. pogrzebowej Wandy Półtawskiej. Hierarcha podkreślał jej przyjaźń z Janem Pawłem II i zasługi dla duszpasterstwa rodzin, nazywając ją „wybitną Polką naszych czasów".
„Wartość życia ceniła od lat młodości" – czytamy w liście kondolencyjnym z Watykanu, który został przesłany do uczestników uroczystości pogrzebowych zmarłej 25 października Wandy Półtawskiej, jej rodziny i bliskich. Papież Franciszek zapewnia o duchowej łączności z żałobnikami.
Duch braterstwa i wolność wypowiedzi – tak przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki podsumował w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News zakończoną w niedzielę pierwszą sesję Synodu o synodalności. „Praktyki duszpasterskie na świecie mogą różnić się między sobą, natomiast nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne” – zaznaczył.
Niech te nadchodzące dni będą czasem zadumy nad życiem i jego ostatecznym celem, którym jest zbawienie – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych.
Naucz nas odrzucać szaleństwo wojny, która sieje śmierć i przekreśla przyszłość – prosił Matkę Bożą papież Franciszek podczas modlitwy o pokój, jakiej przewodniczył wieczorem w bazylice św. Piotra. Udział wzięli w niej uczestnicy XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, jakie trwa w Watykanie w dniach 4-29 października. Odbywa się ona w ogłoszonym przez Ojca Świętego dniu modlitwy, pokuty i postu w intencji pokoju na świecie.
Chrześcijanie różnych wyznań, Żydzi i muzułmanie na placu Grzybowskim w Warszawie modlili się o pokój. Z inicjatywą wyszła Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Wydarzenie stanowi odpowiedź na apel papieża Franciszka, który ogłosił 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju.
W przypadku doktryny Kościół nie może się różnić, nie może być różnych punktów widzenia w różnych częściach świata, na różnych kontynentach. Doktryna katolicka musi być taka sama dla wszystkich – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas briefingu z obrad synodalnych, który odbył się w watykańskim Biurze Prasowym 26 października br.
Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zawiesił swój udział w pracach Zespołu Bilateralnego Rzymskokatolicko – Prawosławnego. Sprzeciwiono się także decyzji władz Ukrainy o delegalizacji sprzyjającej moskiewskiej polityce Cerkwi w Ukrainie, podtrzymano również przekonanie o niekanoniczności niezależnego Kościoła Prawosławnego Ukrainy.
Franciszek zachęcił do podjęcia modlitwy, pokoju i postu w intencji pokoju w dniu 27 października. Zaproszenie jest skierowane do katolików jak również do wyznawców innych religii. O godz. 18:00 rozpocznie się specjalne nabożeństwo w Bazylice św. Piotra w intencji pokoju.
Dziś doszło to telefonicznej rozmowy między papieżem Franciszkiem i prezydentem Turcji. Chodzi o dramatyczną sytuację w Izraelu i Strefie Gazy.
Prof. Wanda Półtawska zmarła 25 października br. w wieku 101 lat. Dziś podano informacje dotyczące pogrzebu zmarłej uczonej.