Jeśli w uroczystość Bożego Narodzenia nasza uwaga skupia się przede wszystkim na Synu Bożym, to w niedzielę Świętej Rodziny Kościół podkreśla fakt, że przyszedł On na świat w rodzinie, gdzie pod troskliwym okiem Józefa i Maryi „czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2,52) - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. W tym roku 31 grudnia przypada święto Świętej Rodziny.
„Benedykt XVI. Życie, nauczanie, dziedzictwo” – to temat konferencji upamiętniającej zmarłego rok temu papieża, która ma miejsce przy Kolegium Campo Santo Teutonico na terenie Watykanu w dn. 30-31 grudnia. Wśród prelegentów są m.in.: kard. Kurt Koch, kard. Gerhard Müller, abp Georg Gänswein, ks. Federico Lomardi SJ, ks. prof. Vincent Twomey, prof. Matthew Bunson oraz ks. prof. Ralph Weimann.
– Wyśpiewajmy Bogu „Magnificat” za wszystko, czym nas obdarzył – zachęcają paulini. Dziś całonocnym czuwaniem przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wierni zakończą 2023 rok i zawierzą nowy Królowej Polski. Modlitwa rozpocznie się o godz. 21.30 i potrwa do 4.00 nad ranem. Zaplanowano min. konferencję, Eucharystię o północy, a także modlitwę w intencji pokoju.
Do uczynienia wszystkiego, aby postępy w rozwoju form sztucznej inteligencji służyły sprawie ludzkiego braterstwa i pokoju zachęca Ojciec Święty w Orędziu na 57. Światowy Dzień Pokoju, który będzie obchodzony 1 stycznia 2024 roku.
W piątek 29 grudnia z inicjatywy Konferencji Episkopatu Ukrainy rozpoczęła się nowenna do patrona Kijowa św. Michała Archanioła w intencji pokoju. Nowenna zakończy się w przyszłym roku przed świętem Archaniołów, przypadającym 29 września.
W najbliższą niedzielę, 31 stycznia obchodzimy w Kościele Niedzielę Świętej Rodziny. Dane na temat rodzin w Polsce nie wyglądają niestety zbyt optymistycznie. Spada liczba małżeństw i liczba dzieci. Przybywa ludzi starszych. Ponad 1/5 Polaków mieszka samotnie. Coraz mniej jest małżeństw sakramentalnych. Dane na ten temat znaleźć można zarówno w opracowaniach Głównego Urzędu Statystycznego, jak i w raportach Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
Ze zdecydowanym sprzeciwem wobec oszczerstw naczelnego rabina Związku Synagog Ortodoksyjnych Republiki Południowej Afryki, Warrena Goldsteina, wymierzonych w papieża Franciszka i Kościół katolicki wystąpiła Konferencja Biskupów Katolickich Afryki Południowej (SACBC). Na wideo zamieszczonym w sieci rabin Goldstein oskarżył Ojca Świętego o „zmowę z siłami zła, które dążą do unicestwienia narodu żydowskiego”.
Wczoraj w Lublanie rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane już po raz 46. przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé we współpracy z miejscowymi Kościołami oraz przy wsparciu władz miasta. Od 1978 roku, na koniec każdego roku tysiące młodych ludzi, w wieku od 18 do 35 lat, różnych narodowości i wyznań gromadzi się na pięć dni w dużym europejskim mieście, żeby wspólnie się modlić i dzielić życie z mieszkańcami tego regionu i lokalnymi wspólnotami kościelnymi.
Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji kardynała Raymonda Burke'a, emerytowanego prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, kilka tygodni po lawinie doniesień o kontrowersyjnych decyzjach mających dotyczyć 75-letniego purpurata urodzonego w USA.
W związku z planami zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami o charakterze prawno-podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie – poinformował bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski.
„Słońce stoi, ziemia się porusza” - przypomina rzymianom i turystom pomnik Mikołaja Kopernika w pobliżu Schodów Hiszpańskich. Słynny astronom odwiedził Rzym i wygłosił tu serię wykładów. Na spacer jego śladami po Wiecznym Mieście zabiera nas ks. Waldemar Turek, filolog i patrolog, kierownik Sekcji Łacińskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Prezydent Ukrainy, opowiadając o nowej rozmowie telefonicznej z Franciszkiem, wyraził wdzięczność Papieżowi za jego życzenia bożonarodzeniowe dla Ukrainy i wsparcie dla tak zwanej Formuły Pokoju z udziałem ponad 80 państw.
W 2023 roku liczba chrześcijan na całym świecie znacznie wzrosła. Po raz pierwszy przekroczono granicę 2,6 miliarda.
Wczoraj minęło dokładnie 350 lat od pierwszego objawienia, jakie otrzymała św. Małgorzata Maria Alacoque w swoim klasztorze we francuskim miasteczku Paray-le-Monial. Jezus przekazał jej tajemnice swojego Serca i z tych wydarzeń rozpoczął się rozprzestrzeniony dziś w całym świecie kult.
Czy ewangeliczne opisy okoliczności narodzenia Jezusa można uznać za historyczne? Jak rozumieć sprzeczności między ewangelistami? Czy tradycje kolędy w swoich treściach odzwierciedlają prawdę o Bożym Narodzeniu? Kwestie te w rozmowie z KAI wyjaśnia dr hab. Marcin Majewski - teolog, biblista, wykładowca na UPJPII i UJ w Krakowie.
Poszczególni biskupi lokalni i konferencje biskupów powinny dokonać rozeznania w odniesieniu do stosowania deklaracji Fiducia supplicans, stwierdził prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kardynał Víctor Manuel Fernández, komentując niechęć wobec tego dokumentu wyrażaną przez wielu hierarchów na całym świecie.
Premier Donald Tusk zapowiedział rozpoczęcie prac nad przekształceniem Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy przekazywany przez wiernych. Czy zapowiedź ta stanowi szansę na wprowadzenie w Polsce nowoczesnych rozwiązań w zakresie finansowania Kościołów, dobrze sprawdzonych w wielu demokratycznych krajach Europy?
"Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał [oprawców] do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców. Wtedy spełniły się słowa proroka Jeremiasza: Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma" (Mt 2, 16-18).
W związku z zagrożeniem atakami fundamentalistów islamskich w katedrze w Kolonii w Niemczech oraz w katedrze św. Szczepana w Wiedniu obowiązują zwiększone środki bezpieczeństwa.
Z powodu wojny między Izraelem a Hamasem cierpią wyznawcy wszystkich religii, również chrześcijanie. W ramach prezentu bożonarodzeniowego Jordania zrzuciła pomoc humanitarną na teren kościoła w Gazie. Nie była to pierwsza taka akcja.