Premier Beata Szydło poinformowała na swoim profilu na Twitterze, że podpisała rozporządzenie Rady Ministrów ws. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 roku.
Szczątki wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej będą ekshumowane – taką decyzję podjął zespół śledczych pod kierownictwem Marka Pasionka, zastępcy prokuratora generalnego. Nie jest na razie znana kolejność prac ekshumacyjnych.
Polska opozycja może mieć powody do zmartwień. Po zakończonej wizycie członków Komisji Weneckiej w Polsce, urzędnicy stwierdzili wprost: "jesteśmy zadowoleni z rozmów". Na nic zdały się awantury, jakie próbowała wywołać opozycja
Okazało się, że po niespełna trzech miesiącach używania moich nowych butów do biegania, które kupiłem w profesjonalnym sklepie, ich stan uległ znacznemu pogorszeniu, wystąpiły wady, które spowodowały, że buty przestały spełniać swoje przeznaczanie. Po prostu popękały i rozkleiły się. Niestety, zaraz po tym, jak podjąłem decyzję o zareklamowaniu butów, pojawiły się dwa problemy. Pierwszy - trudności w odnalezieniu paragonu potwierdzającego zakup. Drugi – niestety, dużo gorszy - sklep, w którym dokonałem zakupu, przestał istnieć. Co teraz, od czego zacząć, jak realizować swoje prawa?
Trwa wizyta Komisja Weneckiej w Polsce. Dziś spotkała się z sędziami Trybunału Konstytucyjnego. W spotkani nie wzięli udziału sędziowie wybranie przez obecny Sejm, zarówno dopuszczeni, jak i nie dopuszczeni do orzekania. Wskazują, że utracili oni zaufanie do Komisji.
Udało mi się namówić, znajome małżeństwo lemingów na wspólne wyjście do kina na "Smoleńsk". Nie mieli zamiaru iść na „film dla moherów”, więc mówię im - Co Wam szkodzi? Chodźcie ze mną. A jak uznacie, że to „sekciarska miazga”, to w ramach przeprosin stawiam Wam kolację. Nawet w tym Waszym … Wentzlu.
Dotychczas planem rządu na podwyżkę przyszłorocznych rent i emerytur były jednorazowe podwyżki, uzależnionej od wysokości świadczenia. Teraz pojawiła się koncepcja tzw. waloryzacji mieszanej od 2018 r. Natomiast już w 2017 r. miałyby być podwyższone emerytury minimalne.
Przedstawiciele firm nieco bardziej optymistycznie oceniają sytuację gospodarczą kraju, coraz częściej też muszą zabiegać o utrzymanie pracowników – wynika z najnowszego badania Instytutu Badawczego Randstad.
Pracownikom placówek opiekuńczo-wychowawczych należy przywrócić uprawnienia wynikające z Karty Nauczyciela - mówili na posiedzeniu zespołu ds. usług publicznych przedstawiciele związków zawodowych. Według resortu pracy, będzie to trudne, a według ministerstwa edukacji, trzeba sprawę omówić, bo dla owych pracowników może okazać się ona nie całkiem korzystna.
Związek Artystów Scen Polskich zamierza ponownie stać się związkiem zawodowym, jak było to w przeszłości. Dziś bowiem nie ma nic do powiedzenia w sprawach pracowniczych – mówił na posiedzeniu zespołu ds. usług publicznych Prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Dodał, że konieczne jest rozpoczęcie prac nad wypracowaniem ponad zakładowego układu zbiorowego dla pracowników placówek kultury.
W piątek, 9 września, w programie „Gospodarczy temat dnia” na antenie PR24, Anna Grabowska rozmawiała o dochodach i wydatkach państwa w 2017 r.
Tematowi projektu przyszłorocznego budżetu państwa poświęcona była pierwsza powakacyjna Debata Trójstronna na antenie TVP Info. Związki zawodowe reprezentowała w niej przedstawicielka NSZZ „Solidarność” Katarzyna Zimmer-Drabczyk. Podkreślała m.in. zasadność wydatków budżetowych na program Rodzina 500 Plus, wskazywała na potrzebę odmrożenia funduszu płac w sferze budżetowej, obniżenia stawki VAT.
Pracownicy handlu są jednymi z najgorzej wynagradzanych Polaków. Jednocześnie zaliczają się do tych szczególnie wydajnych. Dla porównania na metr kwadratowy powierzchni pracuje ich dwa razy mniej niż w państwach tzw. Zachodniej Europy. Ich tydzień pracy obejmuje niedziele, a w wielu wypadkach także święta. Przeciwko temu wszystkiemu wstępujemy zgłaszając obywatelki projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę mówi Alfred Bujara, szef sekretariatu banków, handlu i ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” w rozmowie z Anną Grabowską.
Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2017 r., zgodnie z którym polska gospodarka ma się rozwijać w tempie 3,6 proc., deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 2,9 proc. PKB, wzrost cen - 1,3 proc. zaś konsumpcji 5,5 proc., płace mają wzrosnąć o 5,0 proc., a zatrudnienie o 0,7 proc. Opinie związków zawodowych i pracodawców w tej sprawie są odmienne więc ich wspólnego w Radzie Dialogu Społecznego nie będzie. I to zresztą nie dziwi, bo nigdy nie udało się go dotychczas wypracować.
Jak poinformowało Radio RMF FM frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), w której skład wchodzą europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, przygotowała własny projekt rezolucji w sprawie Polski. To alternatywna propozycja do tej, którą uzgodniły największe frakcje w Parlamencie Europejskim.
- Ja nie wykonałam wyroków sądu sprzed lat, ale to jest nic przy tym, co z sądami wyrabia obecnie PiS - oznajmiła w dzisiejszym poranku radia RMF FM.
Prawdopodobnie każdemu z nas zdarzyło się mieć do czynienia z uciążliwym sąsiadem. Głośna muzyka, rozmowy na balkonie do samego rana, spadające śmieci czy niedopałki papierosa – to tylko niektóre sytuacje, jakie mogą się przytrafić, gdy mamy do czynienia z sąsiadem, któremu wydaje się, że jest jedynym lokatorem w całym bloku lub że mieszka samotnie gdzieś w dużym domu.
Kiedy oczami wyobraźni widzę tych durniów, jak jeżdżą tam i z powrotem między Młocinami a Kabatami i czytają „Süddeutsche Zeitung”, natychmiast się uspokajam i otwieram kolejną flaszkę. Za nasze zdrowie.n
Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2017 r., zgodnie z którym polska gospodarka ma się rozwijać w tempie 3,6 proc., deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 2,9 proc. PKB, wzrost cen - 1,3 proc., zaś konsumpcji 5,5 proc. Płace mają wzrosnąć o 5,0 proc., a zatrudnienie o 0,7 proc. Opinie związków zawodowych i pracodawców w tej sprawie są odmienne, więc ich wspólnej w Radzie Dialogu Społecznego nie będzie. I to zresztą nie dziwi, bo nigdy nie udało się go dotychczas wypracować.
- Nie ma mowy o żadnych sentymentach tam, gdzie chodzi o pieniądze, gdyż samorządy zrobią wszystko, żeby zaoszczędzić. To jest największe niebezpieczeństwo całej reformy systemu. Jeżeli rząd chce zrobić reformę, niech zrobi to własnymi rękami, a nie liczy na to, że ktoś z zewnątrz, a nie daj Boże samorządy, zrobią to za niego – z Ryszarem Proksą, przewodniczącym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” rozmawia Anna Brzeska.