Siły rosyjskie użyły w Kijowie nowego rodzaju broni – poinformowała w sobotę agencja Unian, powołując się na doradcę ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Antona Heraszczenkę.
„Emmanuelu, czekamy na ciebie w Kijowie” – tymi słowami były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaprosił prezydenta Francji Emmanuela Macrona do Kijowa w stacji BFM TV w sobotę.
Kto tu więc śmierdzi onucą? – pyta Jan Wójcik z Security for Freedom i zwraca uwagę na koncepcję opublikowaną przez Romana Giertycha o "uczestnictwie Polski w rozbiorze Ukrainy", słowach szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa oraz reakcji Tomasza Lisa.
Możemy wiele nauczyć się od polskiego społeczeństwa. My [Szwedzi - przyp. red], którzy zbudowaliśmy fantastyczne państwo opiekuńcze, mające sobie poradzić ze wszystkim – pisze w sobotę w gazecie "Expressen" szwedzka posłanka Zielonych Annika Hirvonen, która odwiedziła polsko-ukraińską granicę.
To jest ostatni moment, abyście zamknęli szczujnię, które chcą skłócić Polaków, które szkodzą Polsce, Ukrainie i Europie – apelował w sobotę do rządzących Tusk.
Trzech rosyjskich kosmonautów, którzy w nocy z piątku na sobotę przybyli do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, założyło żółte kombinezony z niebieskimi detalami. To barwy, które widnieją na fladze Ukrainy. – Każda załoga wybrała swoje kolory. Ponieważ zgromadziliśmy dużo żółtego materiału, musieliśmy go użyć – mówi jeden z kosmonautów.
W piątek oburzenie w sieci wywołał wpis europosłanki Janiny Ochojskiej, która kolejny raz obraziła polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej. Teraz postanowiła za niego przeprosić.
Faktyczny przywódca Polski i wieloletni pogromca jedności europejskiej stał się w tym tygodniu europejskim politykiem próbującym wykonać trudny manewr, spowodowany rosnącym przerażeniem opinii publicznej inwazją Rosji – pisze o szefie Prawa i Sprawiedliwości Jarosławie Kaczyńskim sobotni „New York Times”.
To właśnie on [Donald Tusk - przyp. red.] i ludzie PO, bratali się z Putinem, współpracowali z Rosją i wyśmiewali Prawo i Sprawiedliwość, które już wtedy przed tym ostrzegało – twierdzi Adam Andruszkiewicz i publikuje nagranie.
Zacznij dzień z mądrościami Gazety Wyborczej – pisze na Facebooku europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki i publikuje artykuł weekendowego magazynu Wysokie Obcasy Gazety Wyborczej.
„Ukraińscy uchodźcy są w Polsce bezpieczniejsi niż w Szwecji. Jaki jest powód, socjaldemokraci?” – pyta szwedzki europoseł i publikuje artykuł o szokującej sytuacji, która przydarzyła się Ukrainkom w szwedzkim mieście Örebro.
Donald Tusk twierdzi, ze ośrodek szkoleniowy CBA w Lucieniu stoi pusty. Tymczasem w Lucieniu jest 200 uchodźców – pisze na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht nie widzi dalszych możliwości przekazywania broni Ukrainie przez Bundeswehrę. – Możliwości działania za pośrednictwem Bundeswehry zostały wyczerpane – powiedziała Lambrecht w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk, który zostanie wyemitowany w niedzielę.
W piątek na moskiewskim stadionie Łużniki odbył się koncert z okazji 8. rocznicy aneksji Krymu przez Rosję. Dziennikarze zwrócili uwagę na kurtkę przemawiającego do Rosjan prezydenta Władimira Putina.
Szwedzki dziennik Aftonbladet przedstawił szokujący pomysł w związku z ewentualnym meczem barażowym o Mistrzostwa Świata 2022 z Polską.
Lider PO Donald Tusk złożył w piątek pozew do sądu przeciwko redaktorowi naczelnemu "Gazety Polskiej" Tomaszowi Sakiewiczowi - poinformował rzecznik PO Jan Grabiec. "Bezczelne kłamstwa muszą spotkać się ze zdecydowaną odpowiedzią" – podkreślił Grabiec na Twitterze.
Kongres Platformy poświęcony jest kwestiom bezpieczeństwa Polski. Na początku spotkania działacze PO połączyli się za pośrednictwem internetu z merem Kijowa Witalijem Kliczko, którego partia UDAR należy, podobnie jak Platforma, do Europejskiej Partii Ludowej.
W mediach społecznościowych Ukraińskie Siły Zbrojne zamieściły informację o śmierci rosyjskiego generała Andrieja Mordwiczewa.
Były minister zdrowia, prof. Marian Zembala, zmarł po długiej chorobie w wieku 72 lat.
Według informacji tygodnika "Spiegel" niemieckie ministerstwo gospodarki rozpoczęło postępowanie ws. koncernu elektronicznego Bosch. Celem jest wyjaśnienie, czy firma naruszyła zakaz eksportu towarów. W rosyjskich pojazdach woskowych miały być używane podzespoły tej firmy.